Da li je Almir Bečarević udario u "osinje gnijezdo" i zatalasao aferu u kojoj su građani Sarajeva ostajali bez miliona maraka, koje su im naplaćivale firme, bez ikakvog zakonskog uporišta?
Kako za Raport pojašnjava ministar komunalne privrede Kantona Sarajevo, riječ je mahom o investitorima novijih stambenih objekata u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, koji su nanjušili da bi mogli ne samo zarađivati na prodaji stanova, nego i uspostaviti vlastiti sistem grijanja i naplaćivati od stanara tu uslugu po vlastitim kriterijima.
Niko nema dozvolu
Pojednostavljeno, investitori su dizali zgrade, onda u njima pravili sistem grijanja bez dozvola za vršenje te usluge, a potom i naplaćivali grijanje, također bez odobrene tarife?
"Nijedna kompanija za isporuku toplotne energije nema uvjerenje prema uredbi za isporuku toplotne energije, odnosno odobrenje da može isporučivati toplotnu energiju prema svojim korisnicima.
Ono što je još više zabrinjavajuće jeste da samo Toplane Sarajevo imaju odobren tarifni sistem u skladu sa zakonom o komunalnoj djelatnosti", kaže za Raport ministar Bečarević.
To je siva zona koja, prema riječima Bečarevića, vlada već godinama, što sada izaziva nove probleme...
"Investitori prave zgrade, odnosno sisteme na način da oni odmah budu i ti koji će isporučivati toplotnu energiju.
Niko od njih nema nikakve dozvole u smislu onome kako to treba da bude po zakonu o komunalnoj djelatnosti, odnosno da neovisno stručno tijelo utvrđuje cijenu komunalne usluge, to jest isporuke toplotne energije", objašnjava Bečarević.
Dodaje da građani plaćaju nešto, ali da ni sami ne znaju šta:
"Svaka od tih firmi sama utvrđuje tu cijenu, sami isporučuju račune za isporuku toplotne energije".
U praksi to izgleda ovako:
"Investitor napravi zgradu, istovremeno pravi i svoj sistem grijanja, nebitno na koji energent, da li je to prirodni gas, struja...
I, onda jednostavno, bez odobrenja koje bi ministarstvo trebalo da dostavi, a posebno bez tarifnog sistema, koji bi trebalo neovisno tijelo da utvrđuje, kao što radi za Toplane, vrše tu uslugu i naplaćuju od građana cijenu koju sami određuju".
Zaduženi za pravilnik
Prije nekoliko sedmica, Bečarevićevo ministarstvo je dostavilo na sjednici Vlade Kantona Sarajevo informaciju o ovom problemu.
"Zaduženi smo da napravimo pravilnik. I tek nakon izrade pravilnika počet će procedura izdavanja uvjerenja, odnosno definiranja kakve uslove treba da ispuni svaki isporučilac toplotne energije.
Onda će se krenuti sa utvrđivanjem tarifnih sistema za svakog tog isporučioca, jer svaki isporučioc koristi drugu vrstu energenta", kaže Bečarević.
Tada je najavio da će čitav predmet predati kantonalnom Uredu za borbu protiv korupcije, što je i uradio.
Kako naglašava, riječ je o apsolutno sivoj zoni u kojoj firme posluju, a da niko ne zna kako i na osnovu čega naplaćuju svoje usluge.
"Ured je predmet proslijedio Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, odjeljenju za privredni kriminal, da se ispita sve ovo i da se inspekcije uključe.
Moram priznati, inspekcije ovo vrlo dobro znaju, ali ne reaguju. Svi šute i gledaju kako se milioni maraka obrću u ovom sektoru", kaže Bečarević.
Otkriva da su se firme do sada pozivale na to da nije bilo pravilnika kojim je regulirana ova oblast, ali im Bečarević zbog toga postavlja pitanje:
Ogroman broj žalbi
"Kako, kad znate da nema pravilnika i znate da vam niko nije odobrio tarifni sistem, vi uđete u taj posao i ilegalno naplaćujete milione KM?
Znači, radite, a znate da nemate odobrenje za rad niti vam je neko neovisan utvrdio cijenu komunalne usluge".
A jedna od direktnih posljedica ovakvog haosa jesu povećani troškovi grijanja na koje nailaze mnogi građani Sarajeva.
"Imali smo prošle zime ogromne žalbe naših sugrađana koji su se skidali s takvih sistema jer su troškovi bili ogromni. Na primjer, kod onih kotlovnica koje su koristile pelet, cijena usluge je bila povećana za gotovo 100 posto", objašnjava Bečarević.
Što je još gore, u ovom momentu niko nema ni približan broj građana koji se griju na ovaj način i, prema svemu sudeći, plaćaju mnogo veće račune.
"Niko nema evidenciju, nikakvu, o tome koliko je takvih kompanija i koliko naših sugrađana, odnosno stambenih jedinica oni snabdijevaju. Ja ne znam kako je to do sada išlo", rekao je Bečarević.
Razgovor je zaključio riječima da je formirana komisija za izradu pravilnika koja će krenuti u izdavanje odobrenja po preduzećima, odnosno isporučiocima, a za svakog od njih neovisno tijelo će utvrditi cijenu usluge.