Ekonomija

Banke imaju ovlaštenja istražilaca: Lični dokumenti na uvid ili slijedi blokada računa

Privremeno ćemo vam onemogućiti novčane transakcije ako nam do 23. novembra ne donesete kopiju lične karte i potvrdu o prebivalištu.

Ovako ukratko glasi poziv koji je jedna banka poslala na kućnu adresu svojim klijentima.

Banka se poziva na ugovor koji ima sa klijentom i na “pozitivno-pravne propise”.

"Uvidom u dokumentaciju koja nam je u posjedu, a vezano za poslovni odnos koji imate sa bankom, utvrđeno da je dokumentacija neažurna", navodi se u pozivu banke jednom građaninu Banje Luke, prenosi Srpskainfo.

On u toj banci ima samo jedan račun kao fizičko lice.

"Preko tog računa primam samo platu. Nemam kredit, nisam u minusu, ne koristim nikakvu drugu uslugu i ne idem na šalter. Nije mi jasno zašto traže da lično dostavim dokaz da postojim i na osnovu čega to rade", kaže ovaj Banjalučanin.

Ova banka i Agencija za bankarstvo RS se na upit, u kojem je zatraženo objašnjenje, pozivaju na Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti BiH.

"U skladu sa navedenim Zakonom, obavezni smo da vršimo identifikaciju i praćenje klijenta. Tu obavezu ispunjavamo identifikovanjem klijenta prilikom zasnivanja poslovnog odnosa i daljim praćenjem klijenta u toku trajanja poslovnog odnosa", navode u banci.

Detaljnije postupke u vezi sa provođenjem zakonskih obaveza, kako kažu, dalje propisuje podzakonski akt Agencije za bankarstvo RS. Riječ je Odluci o minimalnim standardima aktivnosti banaka na sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Propisano je da su banke dužne da redovno pregledaju već postojeće dokumente kako bi osigurale da su oni važeći i relevantni. Potvrdu, odnosno verifikaciju prikupljenih podataka i informacija banka je dužna da obezbijedi uvidom u dokumentaciju u kojoj su zapisani prikupljeni podaci, a to su lični identifikacioni dokument i dokument iz kojeg se može utvrditi mjesto boravka.

– I Zakonom i Odlukom je propisano da je banka dalje dužna da internim procedurama definiše sprovođenje mjera identifikacije i praćenja klijenta. U skladu sa svim navedenim, banka ima zakonsku obavezu da provjerava dokumentaciju klijenata definisanom dinamikom, a to čini tako što od klijenata zatraži dostavu kopije važeće lične karte i potvrde o prebivalištu – preciziraju u ovoj banci.

U Agenciji za bankarstvo RS potvrđuju sve što je navela ova komercijalna banka.

"Takođe, Odlukom Agencije je definisano da su banke, u slučajevima kada nemaju dovoljno informacija o nekom postojećem klijentu, dužne da preduzmu hitne mjere da dobiju takve informacije na najbrži mogući način, i dok ih ne dobiju ne mogu obaviti tražene transakcije, odnosno dužne su da izvrše verifikaciju promijenjenih identifikacionih podataka. U svim slučajevima banke su dužne da provjere dokumenete, kao i provjeru da li klijent zaista postoji, da li je na registrovanoj adresi i da li zaista obavlja navedene poslovne aktivnosti", kažu u Agenciji.

Podsjećaju da su se klijenti, prilikom otvaranja transakcionih računa, obavezali da će banku obavještavati o promjeni podataka (adresa, izmjene imena i prezimena, izmjena ličnih dokumenata i slično).

SUMNJIVE TRANSAKCIJE

Banke u Srpskoj su u prvom polugodištu prijavile ukupno 20 sumnjivih transakcija na pranje novca u ukupnom iznosu od 6,1 milion КM (u odnosu na isti period 2020, broj prijavljenih transakcija je veći za 18 odsto, dok je ukupna vrijednost prijavljenih transakcija manja za dva odsto) i 44 sumnjiva klijenta na pranje novca (više za 9,5 odsto u odnosu na isti period 2020). Po zakonu, banke sumnjive transakcije prijavljuju SIPA.

Clicky