Njegova konzumacija jednom sedmično postala je jedan od ključnih elemenata za poboljšanje kardiovaskularnog sistema, kontrolu glukoze u krvi i poboljšanje pravilnog funkcionisanja nervnog i mišićnog sistema, ne zanemarujući da je veoma dobar izvor vitamina i minerala, koji je za mnoge, odličan saveznik vječne mladosti.
Prema najnovijoj studiji koju je objavio časopis American Hearth Association, zbog visokog sadržaja vlakana i nezasićenih masti, avokado olakšava smanjenje kardiovaskularnih bolesti, činjenica koja se ističe čak i iznad toga što je izvanredan kontrolor holesterola.
Ovo istraživanje koje je vodila Lorena Pačeko, sa Odjeljenja za ishranu na Harvardu, nakon što je uzelo u obzir različite kardiovaskularne i dijetetske faktore rizika od 68.780 žena i 41.700 muškaraca preko 30 godina, zaključuje da uzimanje porcija jednakih polovini avokada dva puta nedjeljno smanjio je rizik od obolijevanja od ovih bolesti za 16%.
Iako za neke stručnjake rezultati ove studije nisu sasvim ubjedljivi, istina je da za ovu istraživačicu postoje ubjedljivi argumenti da smatra da su njena zapažanja validna, kao što je navedeno u nedavnom članku o ishrani u El Pais: "postoje potencijalni biološki mehanizmi pomoću kojih avokado ispoljava svoje kardioprotektivne prednosti.
Glavna mononezasićena masna kiselina koja se nalazi u avokadu je oleinska kiselina, zdrava mast za koju vjerujemo da pomaže u smanjenju visokog krvnog pritiska, upale i osjetljivosti na insulin."
Promjena u potrošnji avokada
Važno je da postanemo svjesni potrebe da počnemo da ga često uključujemo u našu ishranu, zamjenjujući druge vrste hrane koje sadrže zasićene masti, trans masti, dodane šećere i natrijum, za prednosti ovog voća koje sadrži polinezasićene masti.
Prema FDA, prekomjerna konzumacija loših masti može povećati rizik od obolijevanja od hroničnih bolesti kao što su bolesti srca, neke vrste raka ili visok krvni pritisak, tako da je izazov promijeniti naš mentalitet i uključiti najmanje jednom nedjeljno avokado u ishrani.
Preporuke za konzumaciju avokada se ne mogu generalizovati, iako je voće veoma blagotvorno za naš organizam, kad god započnemo bilo koju vrstu ishrane, bolje je da se njome rukovodi stručni stručnjak koji vodi računa o nutritivnim potrebama svakog pacijenta, prenosi Magazin.Novosti.