Blaže restrikcije vezane za ekonomiju i društvene aktivnosti u Hrvatskoj će trajati samo ako se zbog toga ne pogorša epidemiološka situacija.
A mnogi se boje da će se upravo to dogoditi nakon što se u ponedjeljak otvore trgovine, mali obrti, počne voziti javni prijevoz jer će se ljudi opustiti te prestati shvaćati ozbiljnost pridržavanja osnovnih mjera poput održavanja fizičkog razmaka i rigorozne higijene, prenosi Jutarnji list.
Manji broj zaraženih
Međutim, sudeći prema državama koje su ranije od nas opustile mjere ne bi trebalo biti razloga za strah. Austrija je s popuštanjem počela prva, odmah nakon Uskrsa, te je od prvog otvaranja 14. aprila do danas prošlo 11 dana. Budući da se većini oboljelih prvi simptomi pojave 6. i 7. dan od zaraze, epidemiolozi su predviđali da će, ako do ozbiljnog povećanja oboljelih dođe, to do sad već biti vidljivo.
No, nije. Danas je na dnevnoj razini zabilježeno 77 novih slučajeva, što je 2,5 puta manje nego prvog dana otvaranja ekonomije.
Ukupno, u Austriji je bilo 2430 zabilježenih slučajeva zaraze, 536 umrlih i 12.103 ozdravljenih.
Relativno mali broj novooboljelih, veliki broj testiranja i ozdravljenih, daju sigurnost austrijskoj vladi u provođenju plana oporavka države i povratka svakodnevnih aktivnosti. Nakon dućana i javnog prijevoza, Austrija namjerava otvoriti i škole, odnosno ublažiti mjeru koja i u Hrvatskoj izaziva niz kontroverzi.
Ministar obrazovanja Heinz Faßmann (ÖVP) pojasnio je vladin plan otvaranja škola u tri faze tokom narednih 14 dana.
U prvoj fazi se u školske klupe vraćaju maturanti u gimnazijama i strukovnim školama. U tu skupinu ulazi oko 100 hiljada učenika. Druga faza kreće između 15. i 18. maja i obuhvaća osnovnoškolce, učenike srednje škole nižih razreda i učenike s posebnim potrebama. U to ulaze djeca od 6 do 14 godina starosti, odnosno ukupno oko 700 hiljada djece u Austriji. Završna faza predviđena je za najkasnije 3. juna, a najranije 29. maja i obuhvaća sve ostale učenike starije od 15 godina, njih 300 hiljada.
Učenici koje obuhvaća druga i treća faza, u škole će ići u turnusima. Odnosno, polovica djece će u školu odlaziti u ponedjeljak, utorak i srijedu, dok će druga grupa ići u četvrtak i petak. Svake sedmice grupe će se izmjenjivati.
Zabranjeno je održavanje svih izvannastavnih aktivnosti, neće se održavati veliki, odnosno završni testovi, a učenici i učitelji koji osjećaju simptome zaraze moraju ostati kod kuće.
Djeca koja ulaze u rizične skupine mogu ostati doma i nakon početka održavanja školske nastave, rekao je ministar Faßmann, prenosi Der Standard. Oni će u nastavi sudjelovati kroz telefonske razgovore s učiteljima ili kolegama iz škole. No, školovanje od kuće u tom slučaju ne bi bilo dozvoljeno.
Ministar je danas predložio da se škole otvore ranije, od 7.30, a ne od 7.45 kako je to da sada bio slučaj, kako bi što manje djece došlo u isto vrijeme. Osim toga, predložio je i ljetnu školu. Zadnje dvije sedmice u augustu mogla bi se iskoristiti za dodatnu nastavu za djecu s posebnim potrebama. Što se tiče vrtića, vlada još nije predstavila konkretan plan otvaranja.
Sloboda putovanja
Anketa austrijske kompanije za istraživanje tržišta i javnog mnijenja Unique, pokazuje da oko polovice roditelja podržava otvaranje škola u maju. Krajem sljedećeg mjeseca s radom bi ponovno mogli početi raditi i fitness centri, kao i ostali indoor sportovi.
Kurz je u petak rekao kako je njihov cilj “postupno davati građanima slobodu putovanja”. Napomenuo je kako će se to odnositi samo na susjedne zemlje koje imaju sličnu nisku stopu zaraze kao i Austrija. Pritom je spomenuo Njemačku i Češku, ali je dodao da će za uvođenje te mjere biti “potrebne sedmice”.
Unatoč zabrani, isti dan je održan prosvjed u središtu Beča. Protest su održali građani koji se protive vladinom paketu mjera. Na Albertinaplatzu se okupilo nekoliko desetaka ljudi. Policija je nakon nekog vremena rastjerala okupljene prosvjednike, a bilo je i nekoliko uhićenih. Najvažnije pravilo u ovom korona-stanju je i dalje je: držati se udaljenost od najmanje jednog metra.