blistavi fenomen

Astronomi pronašli dokaz obojenog svjetlosnog efekta u plinskom omotaču “paklene planete”

FOTO: ESA/ATG/CC

Vruće poput pakla i šareno: astronomi su možda prvi put otkrili slavu na ekstrasolarnoj planeti - blistavi fenomen sastavljen od koncentričnih prstenova boja. To je uzrokovano skretanjem svjetlosnih zraka između okruglih kapljica. Takva bi se slava mogla dogoditi i na vrućem egzoplanetu WASP-76b, udaljenom oko 640 svjetlosnih godina, kao što pokazuju podaci svemirskog teleskopa CHEOPS. Šarene prelive pokreću gusti oblaci vrućih metalnih kapljica koje se pojavljuju na granici između dnevne i noćne strane.

Na Zemlji se šareni prstenovi slave pojavljuju kada se svjetlost odbija od okruglih kapljica vode - naprimjer, oko sjene aviona ili planinskog vrha na suncem obasjanom zidu magle ili oblaka. Za razliku od duge, svjetlost se ne lomi unutar kapi, već se skreće prema van, slično obojenim aureolama oko zimskog mjeseca.

No, fenomen sjaja rijedak je na drugim nebeskim tijelima: do sada je šareni preliv ovog svjetlosnog fenomena opažen samo u izuzetno gustim oblacima Venere, ali ne i na drugim planetama.

"Postoji razlog zašto sjaji nikada nisu viđeni izvan našeg solarnog sistema: zahtijevaju vrlo posebne uvjete", objašnjava glavni autor Olivier Demangeon sa Sveučilišta u Portu u Portugalu.

"Prvo, potrebne su vam atmosferske čestice koje su gotovo savršeno sferne, sve uniformne i dovoljno stabilne da se mogu dulje promatrati", kaže astronom. Tek tada se svjetlost rastavlja na svoje komponente boje i raspršuje se dok prolazi između čestica. Drugo, upad svjetlosti također mora biti ispravan: "Matična zvijezda planeta mora sjati na planetu tačno iz pravog ugla tako da promatrač vidi slavu", kaže istraživač.

Sada su Demangeon i njegove kolege možda prvi put otkrili takvu slavu na planeti izvan našeg Sunčevog sistema. Dokaz za to pružila su promatranja prolaza egzoplaneta WASP-76b, koji je udaljen oko 640 svjetlosnih godina, ispred svoje zvijezde. Ovaj ekstrasolarni plinoviti div masivan je gotovo kao Jupiter, ali dvostruko veći. Kruži oko svoje matične zvijezde tako blizu da je njegova dnevna strana, koja je uvijek okrenuta prema zvijezdi, vruća na paklenih 2.400 stepeni - čak i metali poput željeza isparavaju na ovoj vrućini, piše Focus.de.

Clicky