Njemačka

Arheolozi pronašli neobičan kostur u srcu Evrope: Šokirao ih je detalj koji su vidjeli na ruci

Arheolozi u Njemačkoj su nedavno otkrili kostur s metalnom protetskom rukom koja je još uvijek bila pričvršćena za njegovu lijevu ruku, zamjenjujući prste koji su vjerovatno bili amputirani.

Analiza je otkrila da je protetska naprava nekada bila prekrivena kožom i pričvršćena na ruku pojedinca zavojima. Kostur, pronađen u južnom gradu Freising, pripadao je muškarcu starom između 30 i 50 godina koji je preminuo između 1450. i 1620. godine, objavili su dužnosnici vlade u saopćenju 27. oktobra.

"Hohlprothese na lijevoj ruci zamijenila je četiri prsta", izjavio je Walter Irlinger, zamjenik glavnog konzervatora u Bavarskom državnom uredu za očuvanje spomenika. "Kažiprst, srednji prst, prstenjak i mali prst izrađeni su od lima i nepokretni su."

Foto: Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege

Oznake na preostalim kostima lijeve ruke sugeriraju da su prsti amputirani dok je muškarac bio živ, ali ostaje nejasno zašto su kirurzi morali obaviti postupak. Kosti palca pronađene zalijepljene za korodiranu metalnu protezu ukazuju na to da je pacijent zadržao palac.

Arheolozi su ruku s protezom uklonili s kostura kako bi je restaurirali i analizirali. Skeniranje je otkrilo da je riječ o jednostavnoj metalnoj konstrukciji s ostacima tkanine i kože zalijepljenim za replike prstiju, što ukazuje na to da je vanjski dio proteze barem djelomično bio prekriven, prema priopćenju. Ostaci materijala nalik gazi unutar šupljih prstiju ukazuju na to da je proteza možda bila obložena kako bi štitila ruku od metala.

Prsti su bili blago zakrivljeni i ležali su paralelno jedan uz drugi kako bi imitirali prirodni položaj ruke, izjavio je Irlinger.

Foto: Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege

Otkriće sugerira da je medicina u to vrijeme brinula o dobrobiti amputiranih osoba i pronalazila rješenja kako bi im olakšala život, izjavili su dužnosnici u priopćenju. Kostur potječe iz perioda obilježenog vojnim sukobima koji su možda doveli do velikog broja ozljeda i amputacija, što je vjerovatno povećalo potražnju za protetskim rukama u i oko Freisinga.

Protetska ruka nije prva takve vrste koja je pronađena. Arheolozi su opisali oko 50 sličnih medicinskih uređaja pronađenih u srednjoj Evropi koji datiraju od kasnog srednjeg vijeka (1300. do 1500.) do ranog novog vijeka (1500. do 1800.), dok neki od ovih protetskih udova imaju sofisticirane, pokretne dijelove.

Jedan od najstarijih zapisa o protetskim pomagalima je drveni nožni palac star 3.000 godina koji je pronađen na drevnom egipatskom mumiji.

Clicky