Arheolozi za komad stijene s tajanstvenim oznakama stare 4000 godina kažu da je njihova "karta s blagom" budući da je to svojevrstan putokaz prema skrivenim drevnim nalazištima širom sjeverozapadne Francuske.
Znanstvenici su 2021. godine ploču Saint-Belec proglasili najstarijom kartom u Evropi i od tada pokušavaju odgonetnuti njezine gravure.
"Korištenje karte za pronalazak arheoloških nalazišta je odličan pristup. Mi inače tako ne radimo", rekao je arheolog Yvan Pailler sa Sveučilišta Zapadna Bretanja (UBO) u Francuskoj. Naime, arheolozi za skrivene lokalitete obično saznaju putem radarskih snimki, snimanja iz zraka ili slučajno, tijekom građevinskih radova. "To je karta s blagom", rekao je Pailler.
Prvi put otkrivena 1900. godine
Ova drevna "karta" prikazuje područje veličine otprilike 30 x 21 kilometar, a Paillerov kolega Clement Nicolas, iz francuskog Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (CNRS), navodi da će arheolozi morati istražiti cijeli taj teritorij i usporediti oznake na ploči. Dodaje kako bi taj posao mogao trajati 15 godina.
Nicolas i Pailler bili su dio tima koji je 2014. ponovno otkrio ploču. Prvobitno ju je 1900. godine pronašao lokalni historičar koji nije shvaćao njenu pravu važnost.
Francuskim stručnjacima pridružili su se kolege iz drugih institucija u Francuskoj i inozemstvu te su krenuli u odgonetavanje misterija drevne stijene, piše AFP.
Područje koje pokriva "karta" vjerovatno pripada drevnom kraljevstvu
"Bilo je nekoliko ugraviranih simbola koji su odmah imali smisla", rekao je Pailler. Naime, u grubim izbočinama i linijama ploče mogli su nazrijeti rijeke i planine Roudoualleca, dijela Bretanje. Arheolozi su skenirali stijenu, usporedili je s modernim kartama i pronašli podudarnost od otprilike 80 posto. "Još uvijek moramo identificirati sve geometrijske simbole, legendu koja ide uz njih", rekao je Nicolas.
Na ploči se nalaze sićušna udubljenja, za koja znanstvenici smatraju da bi mogla predstavljati grobne humke, nastambe ili geološke naslage.
Otkrivanje njihovog pravog značenje moglo bi dovesti do čitave poplave novih otkrića. Naime, područje koje pokriva ova "karta" vjerojatno pripada drevnom kraljevstvu iz brončanog doba.