Dosad nepoznata vrsta dinosaurusa otkrivena je na sjeveru Argentine, tvrde istraživači.
Fosilizirani ostaci pripadaju vrsti nazvanoj Guemesia Ochoai, a pronađeni su u Los Blanquitos, geološkoj formaciji u blizini Amblaya u provinciji Salta.
Istraživači iz Prirodnjačkog muzeja u Londonu kažu da bi ovo otkriće moglo biti bliski srodnik grupe dinosaurusa bez ruku, koji datiraju prije oko 70 miliona godina.
Otkriće skoro potpune lobanje sugerira nove dokaze o ekosistemu iz perioda Kasne krede.
Do otkriće dinosaurusa Guemesia Ochoai došlo je u sjevernoj Argentini gdje postoji nekoliko vrsta takvih fosila.
Istraživači vjeruju da je možda bio dio grupe ceratosaurijskih teropodnih dinosaurusa Abelisauridae - porodice dinosaurusa mesoždera s malim prednjim udovima, sličnih T-rexu.
Abelisauridae su obično koristili svoju moćnu glavu i čeljusti za hvatanje plijena i bili su dugački od 16 do 30 stopa.
Vrsta se razvila tokom perioda Krede i lutala je Patagonijom i drugim područjima drevnog južnog superkontinenta Gondvane - kopnene mase koja se na kraju podijelila na Afriku, Južnu Ameriku, Australiju, Antarktik, Indijski potkontinent i Arapsko poluostrvo.
Profesor Anjali Goswami, voditelj istraživanja u Muzeju i koautor, rekao je da je novi dinosaurus prilično neobičan, ističući da "ima nekoliko ključnih karakteristika koje sugeriraju da je riječ o novoj vrsti, pružajući važne nove informacije o području svijeta o kojem mi ne znamo mnogo".
"To pokazuje da su dinosaurusi koji žive u ovoj regiji bili prilično različiti od onih u drugim dijelovima Argentine, što podržava ideju odvojenih provincija u kredi Južne Amerike. To nam također pokazuje da ima još mnogo toga što se može otkriti u ovim područjima koja privlače manje pažnje od nekih poznatijih fosilnih nalazišta", rekao je Goswami.
Fosili abelisaurida bili su ranije locirani u Africi, Južnoj Americi, Indiji i Evropi i Argentini, gdje je do danas opisano 35 vrsta.
Većina argentinskih fosila otkrivena je na jugu, ali nekoliko ih je locirano na sjeverozapadu Argentine.