iza zavjese

Apple i Google sarađuju s vlastima. Sve se prisluškuje

Mogu dati podatke i o "push" notifikacijama svojih korisnika.

Američki senator Ron Wyden, član Demokratske stranke iz savezne države Oregon, pokrenuo je raspravu u Senatu, koja je razotkrila do sada nepoznatu praksu prema kojoj Apple i Google sarađuju sa vlastima.


Prema njegovom pismu upućenom Ministarstvu pravde, te dvije kompanije vladama, obavještajnim agencijama i sličnim akterima, kako unutar SAD tako i u ostalim zemljama, mogu dati podatke o "push" notifikacijama svojih korisnika.

Ti podaci se, kao i ostali metapodaci o korištenju telefona, mobilnih mreža, cloud servisa, aplikacija i ostalih telekomunikacijskih usluga, mogu iskoristiti u kriminalističkim istragama, i slično, bez potrebe da se prisluškuju razgovori kriminalaca ili presreću komunikacije.


Međutim, pitanje instant "push" notifikacija do sada se nikada nije pominjalo u tom kontekstu, pa senator traži da se i one uključe u redovne izvještaje transparentnosti.

"Push" notifikacije isporučuju se direktno na ekran telefona kroz Appleo Push Notification Service na iOS-u, odnosno Google Firebase Cloud Messaging na Androidu, pa na putu od vlasnika aplikacije do korisnika moraju proći kroz sisteme ove dvije kompanije.

Oni, kao posrednici u tom slučaju, imaju pristup određenim podacima, a potom ih – kada istražitelji to zatraže – njima i isporučuju.

Apple i Google indirektno su potvrdili da se navedeno "prisluškivanje notifikacija" zaista i događa.

Iz Applea kažu da do sada "nisu smjeli da dijele te informacije", ali da će ih, nakon ove inicijative, uključiti u svoje izvještaje. Google, sa druge strane, kaže da su oni zahtjeve za notifikacije već uključivali u izvještaje, ali zajedno sa svim ostalim zahtjevima vlada širom svijeta.

Ni jedni ni drugi nisu potvrdili hoće li ih ubuduće potpuno transparentno izdvajati, tj. hoćemo li saznati koliko notifikacija agencije širom svijeta zaista mogu "pročitati".

Clicky