Zdrav način života počinje u glavi - ovo je kredo uspješnih autora bestselera "Fontana efekta mladosti". Koautorica i trenerica za transformaciju Nathalie Karre govori nam o svojih 13 najboljih strategija za vrhunsku snagu volje.
S jedne strane, postoji volja da se nešto promijeni. S druge je neko ko je pod velikim stresom ko također želi nešto: namjerava kroz život manevrirati što bez prepreka i otpora i sa uživanjem. Obuzdavanje vašeg unutrašnjeg hedoniste zarad dugoročnog zdravlja može biti moćan podvig. Ali ne mora.
Trenerica transformacije i autorica bestselera Nathalie Karre zna efikasne trikove koji prevare tijelo, mozak i navike i nježno ih preokrenu.
- Prvo naporne aktivnosti
Planirajte aktivnosti koje zahtijevaju veliku snagu volje rano u toku dana, kada ste dobro odmorni. Prvo radite stvari koje će doprinijeti vašim dugoročnim zdravstvenim ciljevima. To znači da jutarnje trčanje koje ste već završili više ne možete odgoditi do sutra.
- Prevarite mozak
Pokreni se. Kroz vježbanje – posebno na svježem zraku – naše potrebe se mijenjaju. Između ostalog, hormon gladi zvan grelin je smanjen. Zato je uvijek bolje vježbati nego prepustiti se iskušenju.
- Van vida, van pameti
Izbjegnite iskušenja i jednostavno uklonite primamljive stvari iz svog vidnog polja. Uredite svoju svakodnevicu tako da uopšte ne budete u iskušenju. Ne možete jesti čokoladu koju niste kupili uvečer.
- Odgodi "da"
Kada se suočite s iskušenjima koja ne možete izbjeći, recite „da“, a zatim jednostavno odgodite za kasnije. Na ovaj način ne morate da brinete o zabranama. Ova tehnika također zahtijeva malo volje, jer obično nakon nekog vremena jednostavno zaboravimo na odgođena iskušenja.
- Izaberite "nagradu"
Nevjerovatno ali istinito: nagradnu supstancu dopamin, koju primamo kada konzumiramo šećer itd. naš mozak oslobađa kada razmišljamo o tvari koja izaziva ovisnost. Zašto štetiti tijelu kada je "nagrada" već tu?
- Osigurajte dobar san
Disciplina i snaga volje su na vrhuncu kada smo odmorni i puni.
- Smanjite stres
Stres slabi naš “kul” sistem razmišljanja, što nam pomaže da izbjegnemo iskušenje. Stoga, kada smo pod tenzijom, skloni smo zanemariti zdrave rutine. Prvi korak je brže prepoznavanje znakova stresa. Na ovaj način možete preduzeti kontramjere i izbjeći nedostatak u sistemu “kul” razmišljanja.
- Ostanite realni
Postavite realne ciljeve i manje privremene ciljeve: Previše i previše ambiciozni ciljevi su siguran recept da odluke nestanu u zraku. Planirajte međuciljeve i napredujte malim koracima. Savjet trenerice transformacije Nathalie Karré: "'10-sedmični plan implementacije' iz "Fontana efekta mladosti", svezak 1 - rutine koje promoviraju zdravlje počinju ovdje s malim intervalima koji se povećavaju u realnim koracima."
- Držite stvari uredno
Studije pokazuju da red promovira disciplinu. Uredan radni sto, namješteni krevet itd. pomažu u održavanju discipline.
- Radite sa strategijama ako - onda
Pripremite strategije koje možete koristiti automatski u "vrućim" trenucima. Često su to jednostavne fraze poput „Kada dobijem meni deserta, prvo što naručim je kafa. Tek kad popijem kafu, odlučujem da li sam još gladna.”
- Kreirajte rutine
Samodisciplina i rutine su međusobno zavisne. Što su strategije samokontrole postale dio vaše rutine, to vam je potrebno manje volje da ih aktivirate.
- Obećajte
Obaveze – bilo prema sebi ili prema drugima – vode do uspjeha. Rezultati studije pokazuju 40 posto veću stopu uspjeha kada ljudi povezuju postizanje cilja s nagradom ili kaznom. Međutim, ovo važi samo ako je obaveza dobrovoljna.
- Pogledajte investiciju
Imajte na umu širu sliku: razmislite o tome koja je nagrada za vaš trud, umjesto da razmišljate o samom trudu. „Ulažem u sposobnog 60-godišnjeg planinara kakav ću biti“ umjesto „sada i ja moram vježbati“.