"Moram priznati da nigdje drugdje nisam vidio nekoga tko je imao takvo znanje i entuzijazam, kvalitetu poznavanja evropskih fondova.
Mislim da je bila sjajna, u mandatu je napravila ogromne iskorake u apsorpciji sredstava", rekao je lani u novembru premijer Hrvatske Andrej Plenković za Gabrijelu Žalac, bivšu ministricu koja je u januaru, nakon nepuna dva mjeseca provedena iza remetinečkih rešetaka, izašla van.
Jedna je od četvorke osumnjičene u aferi Softver.
Preplaćena nabavka
Dobar komad afera Plenkoviću su natovarile tri žene - Gabrijela Žalac, Josipa Rimac i Ana Mandac. Ima se zašto znojiti, međutim, i zbog hrabre Maje Đerek, žene koja je, što je rijetkost u Hrvatskoj, odbijala izvršavati prljave naloge, javno o njima onda i progovorivši, prenosi 24sata.hr.
Gabrijela Žalac je uhapšena u akciji koju je iniciralo evropsko tužiteljstvo (EPPO) zbog sumnje da je preplaćeni posao nabave softvera, plaćen uglavnom sredstvima evropskog fonda, namjestila prijatelju. Isplaćen je višestruko veći iznos od tržišne vrijednosti isporučenog proizvoda u iznosu od 13,4 miliona kuna na štetu EU i Hrvatske.
Plenkovićevu "sjajnu" bivšu ministricu regionalnog razvoja i fondova Evropske unije USKOK sumnjiči, međutim, i da je od bivše kninske gradonačelnice Josipe Rimac, zbog koje se premijer isto treba znojiti, tražila da njenom bratu sredi prolaz na državnom ispitu.
Prije odlaska s mjesta ministrice Žalac je još koješta bila nanizala - od neobjašnjivog skupog Mercedesa u dvorištu, do vozačke dozvole za koju se, pred novinarima, u suzama "vadila" da nije znala kako joj je davno istekla.
Josipa Rimac je uapšena krajem maja 2020. godine zbog sumnje na korupciju i mito, u zatvoru je provela četiri mjeseca, unutra napisavši knjigu "Mater i ćaća pet kćeri", posvetivši ju majci koja je preminula od Covida.
Posao preko veze
Dug je popis svega za što ju se sumnjiči. Nakon hapšenja u aferi Vjetroelektrane, istraga protiv Rimac je išla u još nekoliko pravaca, jer osim za lobiranje, osumnjičena je i za zapošljavanje preko veza.
Bivša tajnica u Ministarstvu uprave sumnjiči se da je utjecala na članicu Državne ispitne komisije kako bi njena suosumnjičenica prošla državni ispit te sestru zaposlila u šibenskoj Elektri.
Također, sumnjiče ju i da je u Zavodu za zapošljavanje u Otočcu zaposlila sina glavnog urednika lokalnog portala koji je trebao pisati o nezakonitim zapošljavanjima u HEP-u. Sve u svemu, u istražnom je zatvoru završila zbog sumnji za trgovanje utjecajem, zloporabe položaja i ovlasti te davanje i primanje mita u aferi Vjetroelektrane, teškog 45.000 eura.
Poruke pronađene u mobitelu Ane Mandac, bivše pomoćnice Darka Horvata, važan su dokaz u istrazi protiv njega. Još je u ljeto 2020. Horvatova pomoćnica osumnjičena da je prijateljima Josipe Rimac omogućila da preko programa poticaja dođu do financijskih sredstava iz državnog proračuna.
Nisu udovoljavali kriterijima natječaja, ali su novac dobili. Rimac je od Mandac navodno tražila da poduzme sve kako bi bespovratne potpore za 2019. dobili obrtnici s kojima je Rimac obiteljski i prijateljski povezana, neovisno o tome ispunjavaju li za to uvjete.
Prema optužbi, Mandac je pristala na to, i obrtnicima je otišlo dvaput po 200.000 kuna, i jednom 185.000. Zauzvrat, Rimac je dobila obrtničke radove u svojoj kući po manjoj cijeni. Ima tu još i priče s uzgajivačima goveda, dogovaranja mita za druge osobe…
Potpore firmama
"Zar vam ja izgledam kao neko ko bi nekoga optužio? Pa ja volim sve ljude, sve moje drage prijatelje, stranačke kolege, a one i koji nisu iz moje stranke kojoj sam do jučer pripadala formalno, ali srcem uvijek, kazivala je 2020. Josipa Rimac.
Dvije godine kasnije, u istragama izranja sve krupnija, masnija hobotnica, čiji kraci dosežu sad i do aktuelnih ministara.
Nekadašnju desnu ruka Darka Horvata, Anu Mandac USKOK sumnjiči da je omogućila isplate potpora firmi i obrtima u vlasništvu prijatelja i rođaka Josipe Rimac.
Za zlouporabu položaja Horvata terete zajedno s više osoba, i svi dokazi proizlaze iz drugog slučaja u kojem je također drugookrivljena Ana Mandac. Sve što se sad bivšem ministru stavlja na teret temelji se na podacima izvučenim iz njenih mobitela i laptopa koji su pregledani u sklopu drugog predmeta.
Horvat ju je u ministarstvu angažirao na osobni zahtjev, prethodno je slovila kao uspješna EU konsultantica, uz što je bila i zamjenica te predsjednica nadzornog odbora Badela 1862.
Ova je Banjalučanka završila Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet u Zagrebu, u Njemačkoj je učila gestalt psihologiju i pedagogiju, u Americi prošla i edukaciju za imago teraputa. Manje poznato je, međutim, da je Mandac i svjetska prvakinja u nadijevanju kobasica "na beku".
Poruke važan dokaz
Tu je titulu ponijela na svjetskom prvenstvu održanom 2019. u Svetom Petru u Šumi, a nagradni je novčani iznos donirala potrebitim udrugama te općine. Nadijevanje kobasica, odnosno "klobasica", kako se kaže u istarskom originalu, drevni je tamošnji način nadijevanja, kad se meso za punjenje sjeckalo nožem.
Poruke pronađene u mobitelu Horvatove bivše pomoćinice bit će važan dokaz u istrazi protiv Horvata. Istraga ih je počela čitati još u ljeto 2020., kad je gospođa Mandac i osumnjičena da je prijateljima Josipe Rimac omogućila da dođu do poticaja.
"Nema dana da se ne vozim na posao i ne pjevušim onu Bebekovu 'Što mi je ovo trebalo", kazala je Mandac u jednom intervjuu 2020., dodajući kako "ima dana kad misli da sa svojim timom može mijenjati svijet".
Za "Women in Adria" je ispričala kako je došlo do suradnje s Horvatom. Bilo je pregovaranja i uvjeravanja, a presudili su "osobnost i povjerenje u samog ministra"
"Pomislila sam kako bih baš mogla s ovim čovjekom surađivati te s njim i timom koji on okupi mijenjati svijet", zaključila je tada Mandac.