Kada je Obamina administracija uvela sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu 2014. godine, američki zvaničnici su se nadali da će odvratiti predsjednika Vladimira Putina od dalje agresije, piše u svojoj analizi New York Times.
Neki od zvaničnika danas tvrde da su sankcije spriječile Putina da naredi ruskim snagama da se zaustave na poluostrvu Krim i u istočnom regionu Donbasa. Ali Putin se držao Krima. A u ponedjeljak je naredio da se više trupa uđu u područje istočne Ukrajine pod kontrolom pobunjenika gdje djeluju hiljade ruskih vojnika i rekao da Kremlj priznaje dvije enklave kao nezavisne države.
Sada, predsjednik Biden, koji je kao potpredsjednik pomogao u nadgledanju ukrajinske politike 2014. godine, mora odmjeriti koje bi sankcije mogle natjerati Putina da zaustavi svoju novu ofanzivu, za koju je Bijela kuća ocijenila da je "invazija". Bijela kuća pristupa korak po korak, pokušavajući da kalibrira svaku tranšu mjera prema postupcima Putina.
"Počet ću da uvodim sankcije kao odgovor, daleko iznad koraka koje smo mi i naši saveznici i partneri primjenili 2014. godine“, rekao je Biden u utorak najavljujući novi set sankcija. “I ako Rusija ode dalje sa ovom invazijom, spremni smo da idemo dalje.”
Dok su američki zvaničnici proučavali efekte sankcija uvedenih od 2014. i izoštravali tehnike, Putin je imao godine da ekonomiju svoje zemlje vrijednu 1,5 biliona dolara učini izoliranijom kako bi dijelovi Rusije bili zaštićeni od strogih kazni. Obraćajući se novinarima u petak, on se pohvalio da je njegova zemlja postala samodovoljnija suočena sa "nelegitimnim" zapadnim sankcijama, navodi ruska novinska služba Tass. Dodao je da bi u budućnosti bilo "važno da podignemo nivo našeg ekonomskog suvereniteta".
A možda najvažnije od svega je to što Putin i njegovi najbliži saradnici i partneri u Moskvi možda i sami neće mnogo patiti od sankcija, kažu analitičari.
Putinova odluka u ponedjeljak da nastavi s kretanjem trupa sugerira da je zaključio da su troškovi novih sankcija podnošljivi, uprkos pričama SAD o “masovnim posljedicama” za njegovu zemlju. Nekoliko njegovih vrhunskih pomoćnika istaklo je to u koreografskim govorima na sastanku njegovog Vijeća sigurnosti u ponedjeljak u Moskvi.
Ako ruski zvaničnici budu čvrsti u tom stavu, Bidenova administracija bi mogla ustanoviti da mora uvesti apsolutno najoštrije sankcije — one koje bi nanijele patnju mnogim običnim građanima — ili potražiti neekonomsku opciju, kao što je davanje veće vojne pomoći Ukrajini. Biden je rekao da neće slati američke trupe da brane Ukrajinu.
Neki od tvrdolinijaških nacionalista oko Putina već su bili na listi sankcija Ministarstva finansija i prihvataju da oni i njihove porodice više neće imati suštinske veze sa Sjedinjenim Državama ili Evropom do kraja života, rekao je Alexander Gabuev, predsjedavajući Programa Rusija u Aziji i Pacifiku u Carnegie Moskovskom centru.
"Oni su moćni svi u današnjoj Rusiji", rekao je. “Postoji mnogo bogatstva. Potpuno su povučeni. Oni su kraljevi, a to se može osigurati samo u Rusiji.”
Štaviše, zbog njihove uloge u državnim preduzećima i njihovih poslovnih veza, oni su „isto momci koji imaju direktnu korist od toga što ekonomija postaje izolovanija, više odvojena od spoljnog sveta“, dodao je on.
Oni su također usvojili mentalitet opsade ukorijenjen u ideološkom uvjerenju o Sjedinjenim Državama i njihovoj politici sankcija koju Putin redovno gura. "On kaže: 'To nije zbog akcija koje preduzimam, već zato što se dižemo kao sila, a Amerikanci žele da nas kazne zbog suprotstavljanja hegemonizmu'", rekao je Gabuev. „Mislim da je to iskreno. Većina mojih kontakata u vladi vjeruje u to.”
Sankcije koje su Sjedinjene Države najavile u utorak uključuju kazne protiv tri sina visokih zvaničnika bliskih Putinu i dvije državne banke, kao i daljnja ograničenja sposobnosti Rusije da prikuplja prihode izdavanjem državnog duga. Ne očekuje se da će se troškovi osjetiti u Rusiji – dvije banke su političke institucije i nemaju maloprodajne operacije – ali američki zvaničnici bi na kraju mogli najaviti bolnije korake.
Ta objava uslijedila je nakon izvršne naredbe koju je gospodin Biden izdao u ponedjeljak navečer, a koja zabranjuje poslovne odnose između Amerikanaca i entiteta u istočnim enklavama u Ukrajini koje podržava Rusija. Bidenova administracija bi također imala ovlaštenje da uvede sankcije svima koji rade u tim područjima, rekao je američki zvaničnik.
Britanija je u utorak objavila da zamrzava imovinu pet ruskih banaka i uvodi sankcije trojici ruskih milijardera i određenim članovima parlamenta. Njemačka je rekla da zaustavlja certifikaciju plinovoda Sjeverni tok 2 koji bi se povezao s Rusijom.
Zvaničnici Bijele kuće, State Departmenta i Ministarstva finansija proveli su sedmice koordinirajući odgovor s evropskim liderima i velikim finansijskim institucijama i kažu da su u stanju djelovati gotovo odmah dok Rusija eskalira svoje akcije.
Neki stručnjaci kažu da bi, ako Bidenova administracija slijedila najteže opcije za koje su zvaničnici sugerirali da su moguće – prije svega odvajanje najvećih banaka u zemlji, uključujući Sberbanku i VTB, od transakcija sa neruskim entitetima – Rusija bi mogla pretrpjeti finansijsku paniku koja izaziva krah berze i brzu inflaciju. Posljedice će najvjerovatnije pogoditi ne samo milijardere oligarhe, već i porodice srednje klase i nižih prihoda. Ruska preduzeća također ne bi mogla da primaju plaćanje za izvoz energije.
Osim izolacije ruskih državnih banaka, eskalacijske sankcije koje su američki zvaničnici pripremili bi također oduzele mogućnost kupovine kritičnih tehnologija od američkih kompanija.
Ako Sjedinjene Države uvedu najoštrije kazne, "bit će neočekivanih i nepredvidivih posljedica za globalna tržišta", rekla je Marija Snegovaya, gostujući naučnik na Univerzitetu George Washington, koja je bila koautor dokumenta Atlantic Councila o američkim sankcijama Rusiji.
Edward Fishman, najviši službenik za sankcije State Departmenta u Obaminoj administraciji, nazvao je Bidenovu akciju u utorak skromnim prvim korakom.
Fishman je rekao da je potez administracije protiv jedne od dvije ciljane banke - VEB-a, glavne razvojne banke u zemlji - prvi put da su Sjedinjene Države potpuno isključile rusku finansijsku instituciju u državnom vlasništvu. „Ja to tumačim kao upozorenje da je Bidenova administracija spremna da isključi druge velike ruske banke iz američkog finansijskog sistema“, rekao je Fishman.
"Biden daje Putinu priliku da se odmakne od ivice", dodao je on. „Ali on također signalizira da će ekonomski troškovi biti ogromni, ako Putin pokrene rat punog razmjera.
Ozbiljni ekonomski poremećaji mogli bi testirati Putinovu kontrolu nad njegovom zemljom. No, mnogi analitičari su skeptični da će Sjedinjene Države i njihovi evropski saveznici slijediti najteže opcije koje su razmatrali, jer ih može obeshrabriti strah od kolateralne štete po vlastitu ekonomiju.
A nijedan zapadni zvaničnik nije čak ni predložio da se uguši žila kucavica ruske ekonomije prekidom njenog unosnog izvoza energije. Stručnjaci kažu da bi potez protiv ruskih energetskih prihoda imao najveći uticaj, ali i da bi doveo do nesigurne političke situacije za Bidena i druge svjetske lidere jer cijene nafte i plina rastu u periodu visoke globalne inflacije.
Ruska vlada provela je godine pokušavajući da rekonfiguriše svoj budžet i finansije kako bi mogla da izdrži dalje sankcije, napore koji su potpomognuti visokim tržišnim cijenama nafte i gasa. Ima relativno nizak dug i manje se oslanja na zajmove stranih subjekata nego prije 2014. Što je najvažnije, centralna banka je akumulirala devizne rezerve od 631 milijardu dolara, što je četvrta najveća takva rezerva u svijetu.
Neka važna ruska državna preduzeća i privatne kompanije zapravo su imale koristi od američkih sankcija. Politika Kremlja usmjerena na zamjenu uvoza sa Zapada ruskim i nezapadnim proizvodima dovodi do povećanja profita tih preduzeća. I neki od Putinovih saveznika i njihove porodice dobro su prošli u okviru inicijativa. Jedan od primjera je Dmitrij Patrušev, ministar poljoprivrede, čija je porodica postala bogatija od novih politika poljoprivredne industrije, rekao je Gabuev.
Kineski predsjednik Xi Jinping, koji je jačao veze svoje nacije s Rusijom, mogao bi pomoći Putinu da zaobiđe neke od sankcija ili da ojača rusku ekonomiju većom kupovinom energije. Kada su se dvojica lidera sastala u Pekingu na početku Zimskih olimpijskih igara, njihove vlade su objavile 30-godišnji ugovor u kojem će Kina kupovati gas kroz novi gasovod koji prolazi preko Sibira. Kineske kompanije bi također mogle popuniti neke od praznina u lancu opskrbe koje su nastale prekidom izvoza određenih američkih tehnologija u Rusiju, iako te kompanije nisu u stanju replicirati naprednije američke proizvode.
Kineski čelnici bi vjerovatno pazili da njene velike državne banke nastave otvoreno poslovati sa svim ruskim bankama koje su pod američkim sankcijama, ali Kina ima načina da neke transakcije zadrži skrivenim.
„Razvili su mnoga rješenja za e-plaćanje i digitalna rješenja“, rekao je Daniel Russel, bivši pomoćnik državnog sekretara za pitanja istočne Azije i Pacifika i izvršni direktor Azijskog društva. “Postoje sve vrste prilično sofisticiranih sistema razmjene koje koriste. Treće, mogu se sakriti iza mnogo stvari na crnom tržištu.”, zaključuje NYT u analizi.