Vijest da će Senaid Memić od strane Predsjedništva BiH biti predložen za ambasadora naše zemlje u Maleziji nije previše iznenađujuća, ali jeste još jedna dokaz za ono što svi znamo - državne funkcije služe za uhljebljenje stranačkih poltrona.
Pos'o je dobar, a para laka
Raport je i ranije objavio da je Memić bio ozbiljan kandidat za ambasadora BiH u Saudijskoj Arabiji. Pukom srećom (ili ipak intervencijom u zadnji čas?) to se nije desilo pa je BiH predložila uglednog, školovanog i sposobnog Muhameda Jusića, savjetnika reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića.
Ipak, SDA u uhljebljenju Memića nije odustajala.
S obzirom da se radi o stranačkom vojniku - tvrdom, grubom i neumoljivom, a koji je sletio sa stranačkih tračnica SDA ga se htjela "kulturno" riješiti, a ambasadorska funkcija je za takve savršena - pos'o je dobar, a para laka.
Memić je, naime, dugogodišnji načelnik Ilidže, koji bi vjerovatno i ove izbore mogao dobiti. Ipak, to se ne poklapa s planovima centrale SDA koja na tom mjestu želi vidjeti nekog drugog - vjerovatno drugog stranačkog vojnika i poltrona porodice Izetbegović - Fikreta Prevljaka.
Imao je Memić i drugih aferima zbog kojih ga se SDA želi otarasiti, no ovo je bio jedan od ključnih. Eventualnim uhljebljenjem u Maleziju - to će i uspjeti.
Znao je Memić da će vijest o njegovom diplomatskom uhljebljenju izazvati lavinu reakcija, pa je novinare Raporta prvi put molio da ne objavljuju informaciju, a drugi put nas je lagao da je "sve sklonjeno s dnevnog reda" i da on nije nikakav kandidat.
A reakcije nisu nikakvo iznenađenje, s obzirom na njegove ranije ispade koje je imao kao načelnik kao i odsustvom bilo kakvog diplomatskog iskustva.
Diplomatski promašaji uništili ugled države
I tako se, s nekoliko izuzetaka, diplomatija se ponovo pokazala kao odlična politička sfera u kojoj stranke bez ikakvih pitanja mogu uhljebljivati svoje poslušnike i zaslužnike, potpuno nesposobne, diplomatski neobrazovane, pa često u sumnjive likove da predstavljaju našu državu.
Sve to rezultiralo je totalnim srozavanjem i ono malo kredibiliteta i ugleda koji je naša država imala i teškom mukom stekla u postratnim godinama.
Diplomatski promašaji do izražaja su došli tokom pandemije koronavirusa. Uključujući i ministricu vanjskih poslova Biseru Turković, kompletna diplomatska mreža BiH zakazala je u prikupljanju pomoći od drugih, bogatih i nekada vrlo prijateljskih država za BiH.
No, ne nestaje samo tu šteta po BiH.
Nije rijektost da bh. ambasadori prave različite skandale i sporove u drugim državama, da vladama zemalja u kojima rade šalju drugačije signale od onih koje šalje Predsjedništvo BiH. Zbog toga i strane države duže provjeravaju naše kandidate, a nerijetko se desi i da ih odbiju.
Slično se dešava i sa Saudijskom Arabijom. Ove zemlja je već nekoliko puta do sada odbila dati agreman kandidatima BiH za ambasadora. Razlog je nakaradna vanjska politika BiH. Zbog svega toga, kako nam je rečeno, na agreman iz Rijada još uvijek čeka i Muhamed Jusić.