SKupština KS

Amina Smajlović poručila Sabini Sarajliji: Niste željeli da se prijavljena lica u slučaju Nadin procesuiraju

Nakon izvještaja o Izvještaju o radu Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, koji je podnijela glavna tužiteljica Tužilaštava, zastupnici su dozvolili da im se obrati i Amina Smajlović
Amina Smajlović obraća se zastupnicima Skupštine KS Foto: Screenshot

Nakon izvještaja o Izvještaju o radu Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo za 2022. godinu, koji je podnijela glavna tužiteljica Tužilaštava Sabina Sarajlija, zastupnici su dozvolili da im se obrati i Amina Smajlović, građanka i majka male Nadin koja je izrazila nezadovoljstvo radom Tužilaštva KS.

Povod za njeno obraćanje je lično i opravdano nezadovoljstvo radom Tužilaštva KS, protiv kojeg je podnijela krivičnu prijavu zbog neprovođenja istrage protiv osoba koje je prijavila, a to su ljekari i menadžment KCUS-a. Oni su 2019. godine odbili liječenja male Nadin ali, kako je rekla i zbog opstrukcije njenog izmještanja na liječenje izvan BiH, a na što je po zakonu imala prava, čime je ozbiljno ugroženo njeno zdravstveno stanje i život.

Ohrabrila ju je, kazala je, odluka Federalnog tužilaštva koje je usvojilo pritužbu te naredilo Kantonalnom tužilaštvu da pokrene istražne radnje.

"Ipak Kantonalno tužilaštvo nije provelo istragu već samo tzv. postupak, u kojem su sve bitne informacije sakrivane od porodice, van istrage poduzimalo istražne radnje, a vrhunac je bio kada je medicinsko vještačenje povjereno Vojno medicinskoj akademiji u Beogradu", obrazložila je ona.

"Tužilaštvo je van istrage poduzimalo istražne radnje što je kao takvo nezakonito i predstavljalo je presedan u radu tužilaštva. Vrhunac je bio kada je medicinsko vještačenje povjereno organima Republike Srbije! Mi nismo ni znali da je vještačenje bilo prvo povjereno Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, a kada je VMA odbila postupiti po zahtjevu Kantonalnog tužilaštva, ono je zahtjev uputilo na Sudsko-medicinski odbor Medicinskog fakulteta u Beogradu. Mi kao porodica i naši pravni zastupnici to nismo znali, a kada smo saznali šta se dešava, onemogućavali su nas u namjeri da saznamo šta je bio predmet i cilj vještačenja, a tome je bio dobar razlog", kazala je.

Pitala je tužiteljicu Sarajliju kako može biti dileme kada u otpusnom pismu Nadin stoji da je nastavak liječenja najbolji benefit za pacijenticu, jer ljekari u BiH nisu u mogućnosti da je liječe.

Naš slučaj, istakla je ona, je samo jedan od slučajeva u kojem je bila očigledna pristrasnost Tužilatva KS na štetu oštećene strane.

"Sarajlija je po nalazima viših instanci poništavala dva rješenja o neprovođenju istrage, stoga neće odustati od pravne borbe", istakla je Smajlović.

Ona je uputila još nekoliko pitanja tužiteljici:

"Govorili ste da se prioritetno radi na predmetu naše Nadin i to od kraja 2019. godine do početka 2023. godine. Zašto je toliko vremena potrebno Vašem tužilaštvu u prioritetnom postupanju? Poslije svega, mi nemamo drugog zaključka osim da – niste željeli da se ovaj slučaj i prijavljena lica procesuiraju. Razloge takvog odnosa, Vi nam objasnite.

"Zatim, zastupnici i javnost trebaju znati i ovo… Kako je moguće da je tužiteljica Sarajlija mog supruga Denisa Smajlovića, kao osumnjičenog za prijetnje gasnim pištoljem, zaista smatrala prioritetom pa je Tužilaštvo KS isti dan donijelo i naredbu o provođenju istrage, i podiglo optužnicu bez da su čovjeka saslušali? I sada se sudi ocu djeteta koji se usprotivio nemaru ljekara, a za ugrožavanje djetetova života - „nema elemenata krivične odgovornosti“?

Trenutno je predmet na Ustavnom sudu BiH, a mala Nadin se i danas liječi van BiH.

Zamolila je zastupnike Skupštine KS da iskoriste moć i kao zakonodavci doprinesu boljoj pravnoj sigurnosti građana, zaštiti ljudskih prava, da donesu izmjene i dopune zakona o Kantonalnom tužilaštvu.

"Molim zastupnike da upotrebe svoju zakonodavnu moć i ovaj grad i društvo učine boljim i pravednijim mjestom za život", poručila je Amina Smajlović, majka male Nadin.

Glavna tužiteljica Tužilaštava KS Sabina Sarajlija odgovorila je zastupnicima, ali i Smajlović, te kazala da iako je porodica nezadovoljna tužilačkom odlukom koja je donesena u tom predmetu, Tužilaštvo je odluku donijelo u skladu sa stanjem u spisu, da su ispoštovane naredbe Federalnog tužilaštva koje je prvi put uvažilo pritužbu oštećenih i vratilo predmet na ponovni rad.

Formiran je tužilački tim, pojasnila je Sarajlija, jedan tužilac i jedna tužiteljica, te zamjenica glavne tužiteljice koja je vršila nadzor u tom predmetu.

Odluka je potrajala jer, kako je rekla, nisu htjeli da žure. Uradili su vještačenje izvan BiH, jer je procjena tužilaca bila da će to doprinijeti objektivnosti, da će vještaci biti lišeni rizika od uticaja.

"Tužilačka odluka je potvrđena od Ureda glavnog tužioca. Potvrđeno je da nema krivičnog djela. Bila je predmet preispitivanja od strane Federalnog tužilaštva koje je potvrdilo da je naša odluka pravilna i ispravna. Tokom postupka, niije traženo izuzeće tužilaštva niti tužilaca. Po našem shvatanju, urađeno je u skladu sa zakonom. Naravno, ukoliko Ustavni sud BiH i više instance daju drugačiju uputu odluku ćemo preispitati, ili, eventualno, ukoliko bude zahtjev da se delegira nekom drugom, tome se nećemo protiviti", obrazložila je Sarajlija.

U nastavku sjednice Skupštine KS je razmatranje Izvještaja o radu Kantonalnog tužilaštva KS za 2022. godinu.

Clicky