Svijet

Amerikanci tvrde da ne vide prijetnju u širenju BRICS-a. Da li je baš tako?

Sjedinjene Američke Države utrkuju se da poboljšaju svoje poruke svijetu u razvoju kako grupacija BRICS raste, iako malo ko u Washingtonu vidi neposrednu prijetnju od kluba koga podržavaju Kinezi.

BRICS - Brazil, Kina, Indija, Rusija i Južna Afrika - usaglasili su se na samitu prošle sedmice da dodaju još šest članova.

Jinpingova izjava

To je kineski predsjednik Xi Jinping nazvao historijskim trenutkom među velikim ekonomijama u usponu koje osporavaju poredak predvođen Zapadom.

Dok su se čelnici BRICS-a sastajali u južnoafričkom Johanesburgu, administracija predsjednika SDA Joea Bidena obnovila je obećanja da će pojačati finansiranje svijeta u razvoju kroz Svjetsku banku i Međunarodni monetarni fond.

Bidenov savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan obećao je da će se boriti za reformu zajmodavaca sa sjedištem u Washingtonu na predstojećem samitu Grupe 20 u New Delhiju.

To bi trebalo jačati ulogu obje institucije koje podržavaju SAD, i koje okupljaju i bogate i siromašne zemlje i Indiju, ključnu članicu oba kluba.

Povlačenje Rusije

SAD također naglašavaju povlačenje Rusije iz dogovora koji podržavaju Ujedinjeni narodi da se omogući izvoz žitarica iz Ukrajine u zemlje u razvoju, gdje su neke zemlje dovele u pitanje prioritet Zapada da šalje milijarde dolara naoružanja u Kijev.

Washington je javno umanjio ekspanziju BRICS-a, navodeći samo da zemlje mogu birati svoje partnere.

Sullivan je, naglašavajući velike političke razlike među zemljama, ranije izjavio novinarima:

"Ne gledamo na BRICS kao na neku vrstu geopolitičkog rivala SAD ili bilo kome drugom".

Stručnjaci, međutim, kažu da je ekspanzija BRICS-a barem pokazala potražnju za novim načinom rješavanja nezadovoljenih potreba, na ekonomskom, ako ne i sigurnosnom frontu, prenosi FENA.