Svijet

Amerikanci se povlače iz Afganistana. Al-Kaida najavljuje rat na svim frontovima

Ovog vikenda obilježava se 10. godišnjica otkako je američka jedinica za posebne namjene, Seal Team 6, u njegovu kompleksu okruženom visokim zidom u pakistanskom gradu Abbottabadu usmrtila Osamu Bin Ladena, organizatora napada na Sjedinjene Američke Države 11. septembra 2001. godine. Njegovo ime i njegova teroristička mreža Al-Kaida obilježili su doba američke reakcije i odmazde, nadmašujući sve prethodne protivterorističke politike, piše CNN.

Američki "rat protiv terorizma" uskoro će ući u novu fazu jer se predsjednik Joe Biden sprema povući sve američke snage iz Afganistana do 20. godišnjice napada 11. septembra. No, Al-Kaida tvrdi da njezin rat s Amerikom još uvijek nije završen. U ekskluzivnom intervjuu za CNN, vođenom preko posrednika, dvojica operativaca Al-Kaide izjavila su da će se "rat protiv SAD-a nastaviti na svim ostalim frontovima, osim ako Amerikanci ne budu protjerani iz ostatka islamskog svijeta".

U prošlosti je Al-Kaida rijetko odgovarala na pitanja, skrivajući se radije iza vlastite propagande i izbjegavajući bilo kakav kontakt. Nejasno je zašto se skupina sada odlučila na ovakav istup.

"Moguće je da su potaknuti odlukom o povlačenju vojske iz Afganistana"

Analitičar terorizma Paul Cruickshank, glavni urednik CTC Sentinela iz West Pointa, koji je pregledao odgovore Al-Kaide, kaže kako je moguće da je "skupina potaknuta odlukom Bidenove administracije o povlačenju vojske iz Afganistana, ali možda samo želi skrenuti pozornost s nedavnih teških gubitaka".

Napadi 11. septembra 2001.

Danas se teroristička skupina, koja je nekoć privlačila pozornost svijeta, svela na cmizdrenje, ali daleko od toga da je mrtva. A sada najavljuje povratak nakon što američke snage napuste Afganistan, ponovnim partnerstvom s talibanima. U odgovoru na CNN-ova pitanja, dva člana Al-Kaide pohvalila su talibane zbog nastavka borbe protiv Amerike: "Zahvaljujući Afganistancima koji štite svoje suborce, mnogi takvi džihadistički frontovi već dugo uspješno djeluju u različitim dijelovima islamskog svijeta".

Najduži američki rat

Do 11. septembra ove godine službeno će završiti najduži američki rat, čiji je cilj bio neutralizirati spomenutu terorističku skupinu, a predsjednik Biden kaže: "Bin Laden je mrtav, a Al-Kaida je suzbijena u Afganistanu. Vrijeme je da se jednom zauvijek završi ovaj rat".

Američki državni sekretar Antony Blinken složio se s predsjednikom, rekavši za ABC-jevu emisiju This Week: "Prije 20 godina pošli smo u Afganistan jer smo bili napadnuti 11. septembra. Krenuli smo napadati one koji su nas napali 11. septembra te kako bismo osigurali da Afganistan više neće postati utočište za terorizam usmjeren prema SAD-u ili bilo kojem od naših saveznika i partnera. I postigli smo ciljeve koje smo zacrtali".

Najduži američki rat

Ono što je omogućilo odlazak američkih vojnika je sporazum iz veljače 2020. godine s afganistanskim talibanima, prema kojem su oni obećali da će prekinuti veze s Al-Kaidom, što je dovelo do američkog napada na Afganistan 11. septembra 2001. Preko novinarskih posrednika, CNN-ov dopisnik Saleem Mehsud obratio se Al-Kaidi za komentar na Bidenovu najavu povlačenja iz Afganistana. Umjesto ignoriranja, kao mnogo puta dosad, predstavnici Al-Kaide su odgovorili. Njihov odgovor sugerira da talibani nisu sasvim iskreni prema Bidenovoj administraciji te da bi se američko povlačenje moglo temeljiti na lažnom predstavljanju.

Kontinuirane veze s talibanima

CNN je kontaktirao talibane oko komentara o njihovom odnosu s Al-Kaidom, ali nije bilo odgovora, pa istup Al-Kaide za CNN daje značajan uvid u ono što se može dogoditi nakon povlačenja američkih vojnika. Peter Bergen, CNN-ov stručnjak za terorizam i autor nekoliko knjiga o Osami Bin Ladenu, pročitao je odgovore Al-Kaide na CNN-ova i ocijenio ih "autentičnim". Bergen ukazuje na drugi dio odgovora Al-Kaide, u kojem se ističu kontinuirane veze s talibanima: "Istodobno pakistanski talibani i Al-Kaida imaju odnose islamskog bratstva, koji su bili i ostali netaknuti, a isti je slučaj i s afganistanskim talibanima".

"To potvrđuje navode UN-a da su se talibani redovito konzultirali s Al-Kaidom tokom pregovora sa SAD-om, istovremeno garantirajući da će poštovati svoje historijske veze s terorističkom skupinom", rekao je Bergen.

Pomalo dvosmisleno, Al-Kaida također tvrdi da nema interesa koristiti Afganistan kao bazu za buduće napade jer joj više nije potreban. Međutim, kako ističe Cruickshank, izjava anonimnog operativca teško da obvezuje cijelu skupinu.

Jedinica Seal Team usmrtila je Osamu Bin Ladena u njegovom kompleksu okruženom visokim zidom u pakistanskom gradu Abbottabadu

"Amerikanci su sada poraženi"

U svom odgovoru CNN-u, Al-Kaida proglašava Afganistan svojom pobjedom: "Amerikanci su sada poraženi". A povlači i paralelu s povlačenjem Sovjetskog Saveza iz Afganistana prije tri decenije i njegovim kasnijim raspadom: "Američki rat u Afganistanu odigrao je ključnu ulogu u problemima američke ekonomije".

Ovo sliči na retoriku samog Bin Ladena, koji je promovirao pojednostavljenu ideju da su Sovjeti bankrotirali u Afganistanu. Cijena američkih ratova protiv terorizma dosegla je bilijune, ali napadi 11. rujna nisu doveli do američkog gospodarskog kolapsa. Al-Kaida priznaje da je i sama platila danak ratu, rekavši da je poslala većinu boraca u Siriju, gdje su "neki od njih mučenički stradali posljednjih godina".

Teroristička grupa također priznaje da ju je Bin Ladenova smrt oslabila, omogućavajući uspon nihilističkih islamista iz ISIS-a (Daesh): "Oni su imali koristi od mučeništva šeika Osame, šeika Atijahullaha, šeika Abu Yahye Al-Libija (neka im se Bog smiluje) i mnogih drugih". Posljednjih godina, ISIS-ova zvjerstva i napadi koje je nadahnuo u Evropi pomalo su gurnuli Al-Kaidu u drugi plan. Ali to se predstavlja kao "taktičko zatišje", uz tvrdnje same Al-Kaide da nije slomljena, već da vodi dugotrajan rat s različitim fazama.

I dalje se vide kao vodeća skupina među džihadistima

Trenutni vođa Al-Kaide, ne odveć karizmatični Ayman al-Zawahiri, živi gotovo virtualno i čuje ga se samo u rijetkim propagandnim emisijama. Međutim, skupina sebe još uvijek vidi kao vodeću za druge džihadiste. Franšize Al-Kaide djeluju, između ostalog, u Jemenu, Siriji, Somaliji i sjevernoj Africi. U odgovoru CNN-u o svojoj ulozi u Pakistanu i Afganistanu, Al-Kaida tvrdi da je osmislila napad 2009. u kojem je sedam operativa CIA-e smrtno stradalo u njihovoj bazi u blizini Khowsta u Afganistanu. U to vrijeme su pakistanski talibani, za koje se također znalo da su sudjelovali u napadu, bili mlađi partneri "u fazi učenja pa su počinili mnoge pogreške".

"To se poklapa s Bin Ladenovim dokumentima u Abbottabadu, u kojima čelnici Al-Kaide tretiraju pakistanske talibane kao mlađeg partnera kojem mogu šefovati, iako je Al-Kaida mala organizacija, a talibani su velika", objašnjava Bergen.

Čini se da je Biden svjestan potencijala talibanske dvoličnosti i širenja Al-Kaide jer je u svom govoru u Kongresu u srijedu rekao da će SAD "održavati sposobnost suzbijanja budućih prijetnji domovini".

"Nemojte biti u zabludi, teroristička prijetnja proširila se izvan Afganistana nakon 2001. godine i mi ćemo i dalje budno paziti na prijetnje Sjedinjenim Američkim Državama odakle god dolazile. Al-Kaida i ISIS nalaze se u Jemenu, Siriji, Somaliji i drugim mjestima u Africi i na Bliskom Istoku", rekao je američki predsjednik.

Ponosni na utjecaj na pakistanske talibane

Danas se čini da je Al-Kaida ponosna na svoj utjecaj na pakistanske talibane: "Organizacija pakistanskih talibana i njihovo vodstvo ne samo da se kreću naprijed prema svjetlu šerijata već i donose bolje odluke na temelju prošlih iskustava i nedavnih uspjeha, što je omogućeno jedinstvom i poštivanjem šerijata i mudrosti".

Nejasno je odnosi li se to na prvi veći napad pakistanskih talibana u posljednjih nekoliko godina, u kojem je napadnut hotel u Quetti u kojem je kineski ambasador boravio prošle sedmice. Pakistanski dužnosnici službe sigurnosti rekli su CNN-u da kineski ambasador nije bio meta, ali napad ipak ukazuje da Al-Kaida ponovno jača.

Sad sve ovisi o obećanju talibana

Ako su talibani toliko bliski Al-Kaidi kao što ta skupina tvrdi, a UN potvrđuje, tada komunikacija Al-Kaide u 2000 riječi sa CNN-om implicira da su talibani, partneri u prekidu vatre sa SAD-om, vrlo blizu pomaganju Al-Kaidi u ratu protiv Amerike. Al-Kaida jasno stavlja do znanja da je zemlja, koja je nekada bila njena baza za planiranje najsmrtonosnijeg napada na američko tlo, ponovno slobodna za korištenje.

Trenutni vođa Al-Kaide, ne odveć karizmatični Ayman al-Zawahiri, živi gotovo virtualno

"Sjedinjene Američke Države nisu problem za našu afganistansku braću, ali zbog žrtava u afganistanskom ratu, Amerikanci su sada poraženi. Bilo da su Republikanci ili Demokrati, obje stranke su donijele konačnu odluku da se povuku iz afganistanskog rata", pišu predstavnici Al-Kaide.

Ako talibani ispune svoja obećanja Bidenu, onda je sve to samo propaganda Al-Kaide. Ali talibani nisu iskreni, teroristička skupina ponovno postaje prijetnja, zaključuje CNN.

Clicky