Nakon što je u englesku Premier ligu stigao saudijski investicijski fond (PIF) u oktobru 2021., preuzevši Newcastle United, a potom Amerikanci, predvođeni Toddom Boehlyjem, preuzeli Chelsea u maju 2022., sprema se prodaja još jednog velikog engleskog kluba.
Jedna od ponuda za kupovinu Manchester UIniteda dolazi iz Katara preko QIB banke Jassima bin Hamada Al Thanija.
Amerikanci drže najviše klubova
Drugi magnati, poput britanskog milijardera Jima Ratcliffea (INEOS) također su zainteresirani za preuzimanje Uniteda. Ipak, ponuda koju prihvate aktuelni vlasnici, američka porodica Glazer, mora proći još neke instance.
Na primjer, saudijskom PIF-u trebalo je godinu da preuzme Newcastle zbog prigovora Amnesty Internationala zbog kršenja ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji.
Ova situacija bi se mogla ponoviti i sada. No, ako engleske institucije daju zeleno svjetlo Kataru, zaljevskoj zemlji u Aziji koja preko QSI-ja već kontrolira francuski Paris Saint Germain, to bi promijenilo odnos snaga u Premier ligi.
Samo tri kluba (Brighton, Brentford, Tottenham) imaju engleske vlasnike. Čak devet (Arsenal, Aston Villa, Bournemouth, Chelsea, Crystal Palace, Fulham, Leeds, Liverpool, Manchester United) u vlasništvu je američkih investitora.
Međutim, četiri od posljednjih pet naslova osvojio je Manchester City koji vlada Premier ligom otkako je Abu Dhabi United Group (Ujedinjeni Arapski Emirati) kupio klub 2008. godine.
Suparništvo Katara i UAE u Ligi prvaka između PSG-a i Manchester Cityja preselilo bi se i u Englesku, preciznije u Manchester.
Arapski investitori "napuhali" su tržište i zauvijek promijenili nogomet. Prekrojili su njegovu hijerarhiju, koristeći finansijski fair-play kao alat za kontrolu svojih troškova.
Politički utjecaj
"Ne mislim da postoji orkestrirana borba za kontrolu, utjecaj ili primjenu moći nad Premier ligom od američkih vlasnika ili zaljevskih država", rekao je Simon Chadwick, profesor sporta i geopolitičke ekonomije na poslovnoj školi.
"Ne mislim da je to namjerno ili strateško. Postoji samo ogroman ekonomski i politički kapital koji se može dobiti posjedovanjem kluba u engleskoj ligi. Investitori ulaze u ovo takmičenje jer postoji mnogo prilika za stvaranje prihoda u dokazanom i uspješnom proizvodu .
Jednostavno. Postoji nekoliko američkih investitora koji preko Premier lige ostvaruju ekonomsku i političku korist.
I na neki način postoji državni utjecaj na vlasnike iz Saudijske Arabije, Katara i Emirata. Dokazano je da preko evropskih klubova nastoje ostvariti političke ciljeve. U određenom smislu postoji strateški i promišljen pristup u ova ulaganja", dodaje Chadwick.
U međuvremenu, novinar ESPN-a Bell za Marcu analizira "bum" američkog vlasništva u Premier ligi.
Za mnoge je to samo još jedno ulaganje jer već imaju vlasništvo nad sportskim klubovima, dodao je Bell.
"Vlasnik Arsenala također je vlasnik Denver Nuggetsa (NBA) i Los Angeles Ramsa (NFL). A vlasnici Liverpoola kontroliraju Boston Red Sox (MLB). Činjenica da je svake godine sve više novca u evropskom nogometu vrlo im je privlačna.
Mnogi Amerikanci vide evropske lige, a posebno engleski nogomet, kao priliku za kupovinu kluba, ulaganje i pokušaj napredovanja. To je otvoreni sistem. Nije kao američki. I ako se uspijete dići, dižete vrijednost investicije.
Ne vidim to kao bitku za kontrolu nad Premier ligom. Više je veliki napor da se zaradi novac. Mnogi Englezi vjeruju da im engleski nogomet više ne pripada.
Pretpostavljam da je vlada zabrinuta zbog onoga što se događa. Nogomet mnogo znači u Engleskoj. Politički rasplet bi mogao biti vrlo važan faktor", rekao je Bell.