Svijet

Amerikanac zaražen koronavirusom o karantinu: Nije strašno, samo pijem litre gaziranog pića

Amerikanac u kasnim šezdesetim ispričao je kako izgleda liječenje koronavirusa i boravak u karantinu. Virus je dobio na kruzeru Diamond princess gdje je bio na krstarenju sa suprugom kada je brod završio u karantinu blizu Tokija. Prve simptome osjetio je tokom leta kući u SAD pa je ponovo završio u karantinu.

„Imam koronavirus i nije tako strašno. U kasnim sam šezdesetim i najteža bolest mi je bila bronhitis prije nekoliko godina kad sam morao ležati nekoliko dana. Ovo je puno lakše, nema groznice, nema bolova u tijelu. Lako dišem i nos mi nije pun. Malo me steže u plućima i imam napade kašlja. Da sam kod kuće s istim simptomima, vjerovatno bih otišao na posao“, ispričao je muškarac koji je dvije sedmice bio u karantinu kod Tokija.

Njegovi nalazi bili su gotovi tek nakon što je već sletio u SAD gdje je ponovo završio u karantinu. U izolaciji je dosad proveo 24 dana. Prve simptome je primijetio na letu do SAD-a vladinim avionom, odrijemao je, a kad se probudio imao je temperaturu.

Njega i još dvoje putnika koji su imali simptome odvezli su na Univerzitet u Nebraski gdje je postavljen karantin.

„Kad smo stigli tamo 17. februara stavili su me na bolnički krevet i odvezli do kombija hitne pomoći. To je bilo vrlo dramatična scena. Vrlo lako bih mogao do tamo došetati sam, uprkos iscrpljenosti“, opisao je muškarac.

Smjestili su ga u sobu za izolaciju u kojoj je bio monitor s mikrofonom kako bi mogao komunicirati s medicinskim osobljem, a svaka četiri sata dolazile su ga provjeriti medicinske sestre.

„Ljekari i medicinske sestre su nosili zaštitna odijela opremljena motorima koji im pomažu s cirkulacijom zraka“, ispričao je pacijent čija je žena dobrovoljno otišla s njim u karantin u Nebrasku, ali je bila smještena u drugoj zgradi. Nakon 10 dana i njega su preselili u tu zgradu gdje je u sobi do supruge dočekao kraj karantina.

„Prvih dana bio sam spojen na infuziju, više iz opreza nego potrebe, osim toga, moja se terapija sastojala uglavnom od litara i litara gaziranog energetskog pića i malo ibuprofena kad bi mi temperatura porasla iznad 37,7 stepeni“, rekao je pacijent iz SAD-a i dodao da će biti pušten kući kad tri dana zaredom test na koronavirus bude negativan.

„Vrijeme mi prolazi brže nego što sam očekivao. Na kompjuteru radim koliko mogu, u kontaktu sam s prijateljima i porodicom pa se trudim svakog dana napraviti 1.000 koraka više nego prethodnog dana po sobi. Gledam i vijesti i nevjerovatno mi je kako svi paniče zbog bolesti koju imam“, zaključio je.

 

Clicky