Kaže se da, da biste istinski razumjeli karakter čovjeka, morate hodati milju u njegovim cipelama.
Da biste istinski razumjeli karakter Jareda Moskowitza, morate "prepoznati" cipele u kojima on ne može hodati.
Moskowitz je sneakerhead, možda najveći "zagovornik obuće" u američkom Kongresu. Nedavno je pokrenuo Kongres patika i posjeduje 150 pari patika, jer je - kao i većina rođenih 90-ih - imao nemoguće snove, da postane Michael Jordan. Zato nosi Air Jordanke kao neku vrstu "duhovnog poluispunjenja" neostvarene želje.
Ovih dana i dalje nosi patike kao izabrani član Kongresa, čvrsto vjerujući da pravila moderne mode dozvoljavaju da se odijelo upari s mješavinom kože i sintetičkog tekstila oko stopala. Ali njegovo radno mjesto zabranjuje takve modne izbore na jednom vrlo važnom mjestu: kitnjastom predvorju Doma, gdje se članovi Kongresa i novinari često sastaju.
Moskowitz pokušava da radi nešto po tom pitanju. U četvrtak je poslao pismo predsjedavajućem Kevinu McCarthyju i drugim relevantnim stranama tražeći sastanak na kojem bi se razgovaralo o ukidanju zabrane nošenja patika za novinare, s namjerom da to na kraju učini i sa uposlenima.
"Očigledno, ovdje postoji tradicija", rekao je Moskowitz u intervjuu za Politico. “Ovo su dvorane Kongresa. Moramo se obući na određeni način. Ali Kongres je sve mlađi. Tradicije se mijenjaju. Niko više ne nosi periku oko Kapitola.”
„Mislio sam na lažne perike“, objasnio je. “Niko se više ne oblači kao Thomas Jefferson. … To ne znači da ne razumijemo ozbiljnost mjesta. Ali možete nositi bilo koje odijelo ili kravatu koju želite. Ne bi trebalo biti drugačije za patike koje želite.”
Za Moskowitza, zabrana patika u predvorju – koja također zabranjuje jeans i previše ležerne cipele za novinare – nije samo lična uvreda, već očito zanemarivanje podijatrije i nepravda. Cipele su neudobne za one koji rade u Kapitolu, koji tokom dana prelaze hiljade koraka preko mramornih podova.
A za novinare, koji provode sate u hodnicima Kapitola, i povremeno trčeći punom parom za zastupnicima i onima koje žele za sagovornike, sloboda nošenja udobnijih cipela mogla bi uvelike poboljšati kvalitetu života.
“Zabrana nije realna i zastarjela je. Novinari su na nogama cijeli dan, često na tvrdim mramornim podovima, i ne bi trebali žrtvovati udobnost kako bi obavili svoj posao”, rekao je jedan izvještač sa Kapitola koji je zatražio anonimnost da govori o ovoj temi koja se tretira vrlo osjetljivom.
"Pravilo je posebno usmjereno na žene, koje uglavnom nemaju iste opcije udobnih cipela kao muškarci", dodao je ovaj novinar. “Mislim da još uvijek možemo poštovati ovu historijsku instituciju u kojoj svi boravimo dok smo i u patikama.”
Snaga podizanja zabrane nošenja patika je samo na portparolu. To je, na kraju krajeva, njegov lobi. Ali Moskowitz vjeruje da bi McCarthy mogao imati sluha za ovaj problem. Kalifornijski republikanac ima 58, neko čiji je afinitet prema "hibridnim patikama" (koje su dozvoljene u predvorju) izazvao modnu debatu koja je završila na stranicama The New York Timesa.
McCarthy i njegov demokratski kolega, vođa manjine Hakeem Jeffries (koji također ima afinitet prema patikama) predstavljaju novu generaciju lidera koji nisu nužno vezani za običaje odijevanja starijih datuma.
„Nalazimo se na prekretnici“, rekao je Moskowitz. “Ne znam da li smo na prekretnici. McCarthy i njegove godine, i Hakeem i dobar odnos koji izgleda imaju – to je razgovor koji se može voditi.”
McCarthyjev ured nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar Politica.
Moskowitz je svoj cilj nazvao "slobodom obuće", sugerirajući da bi to moglo biti privlačno konzervativnim članovima Kluba slobode. Kako bi se ovoj temi posvetilo više svjetla i pažnje, on i ostatak Kongresnog Kluba patika će održati Kongresni Dan patika 21. juna.
Događaj se reklamira kao "prvi ikada" te vrste, a pehar će biti uručen učesniku koji nosi "najbolje patike". Jeffries je u izjavi za Politico rekao da je taj dan imao njegovu "punu podršku".
“Na našoj strani Kapitola,” dodao je, “u našem je DNK-u da to postane stvarno.”
Tema odijevanja u predvorju Kapitola je nešto čime se godinama bave novinari. Tadašnji predsjedavajući Paul Ryan prepravio je propise 2017. godine usred spora oko zahtjeva da žene pokrivaju ramena i nose cipele sa zatvorenim prstima. Muškarci su i dalje obavezni da nose sako i kravatu, iako to pravilo nije izazvalo toliko kritika.
Što se tiče zabrane patika, njena primjena je propala tokom pandemije. Ali pravilo je postepeno postajalo strože kako se sve više novinara vraćalo na Kapitol, što je dovelo do negodovanja među novinarima o nedosljednim standardima i očekivanjima. Još jedan reporter iz Kapitola s hroničnim problemima s koljenima rekao je da je važno moći nositi udobnu obuću.
“Zabrana me sprečava da dam prednost svom zdravlju”, rekao je ovaj novinar, također pod uvjetom da ostane anoniman.
Za neke članove Kongresa, zabrana patika nije ništa više od greške - smetnja, svakako, ali teško da je najhitnija stvar.
"Stvarno važna diskusija," rekla je Ilhan Omar, kada je čula da je Jamaal Bowman upitan o zabrani.
Ali za druge je to jednostavno, zdrav razum. "Patike su udobne, pa neka ljudi nose patike", rekao je Bowman, i sam član Kluba patika.
Ono što Moskowitza izdvaja – i zašto je, možda, preuzeo ulogu vođe do slobodu obuće – je njegova sentimentalna vezanost za cipele. Njegov otac, koji je umro dva mjeseca prije nego što je on najavio kandidaturu, odveo bi ga u tržni centar prije nego što se otvori kako bi mogli požuriti do svog lokalnog prodavača obuće i čekati da se podignu kapije.
Ta davna anksioznost oko toga da li će u prodavnici naći novi par Air Jordanki koje je Moskowitz želio još uvijek mu je svjež u mislima. Tako je i mladalačka buntovnost koju je osjetio ulazeći u školu noseći Reebok patike. Do danas svaki dan na svom telefonu u 10 sati provjerava aplikaciju za patike.
Njegova obuća, objasnio je, je on.
"Povezani smo sa njima."