Svijet

Američka procjena o porijeklu koronavirusa izazvala više pitanja nego odgovora – i žestoku reakciju Kine

Procjena američkog ministarstva energetike da se Covid-19 najvjerovatnije pojavio zbog laboratorijske nesreće u Kini ponovno je izazvala žestoku raspravu i pažnju na pitanje kako je počela pandemija.

Međutim, ova tvrdnja pokrenula je više pitanja nego odgovora. Odjel nije javno pružio nove dokaze koji bi potkrijepili tvrdnju. To je također izazvalo žestok otpor Kine.

Procjena izazvala nova previranja

"Pozivamo SAD da poštuje nauku i činjenice, prestane politizirati ovo pitanje, zaustavi svoje obavještajno i politički vođeno traženje porijekla", rekao je portparol kineskog ministarstva vanjskih poslova.

Procjena Ministarstva energetike dio je širih napora u kojima je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden 2021. zatražio od obavještajnih agencija da ispitaju porijeklo koronavirusa.

Ovaj je virus prvi put otkriven u kineskom gradu Wuhanu, prenosi CNN.

Ta sveukupna procjena obavještajne zajednice bila je neuvjerljiva. A tada, kao i sada, tek treba uspostaviti odlučujuću vezu između virusa i određene životinje ili nekog drugog puta.

U isto vrijeme, Kina nastavlja sprečavati međunarodne istrage o porijeklu virusa.

Četiri agencije i Nacionalno obavještajno vijeće procijenili su s malom pouzdanošću da je virus vjerovatno prešao sa životinja na ljude kroz prirodnu izloženost.

No, jedna je procijenila s umjerenom pouzdanošću da je pandemija rezultat nezgode povezane s laboratorijom.

Tri druga elementa obavještajne zajednice nisu se mogla usaglasiti ni oko jednog objašnjenja bez dodatnih informacija, prema deklasificiranoj verziji izvještaja iz 2021. godine.

Većina agencija ostaje neodlučna ili je naklonjena prirodnom porijeklu virusa. Tu hipotezu također favoriziraju naučnici s iskustvom u tom području.

No, stav američkog ministarstva energetike sada je produbio podjele u obavještajnoj zajednici, pogotovo jer je direktor FBI-a prvi put javno komentirao sličnu odluku svoje agencije iznesenu sa "srednjim povjerenjem".

Obavještajne agencije mogu donositi procjene s niskom, srednjom ili visokom pouzdanošću.

Niska procjena pouzdanosti općenito znači da dobijene informacije nisu dovoljno pouzdane ili su previše fragmentirane da bi se dao jasniji sud.

Potreba za daljim istraživanjem

I dok su procjena i novi komentar ponovo vratili teoriju u centar pažnje, nijedna agencija nije objavila dokaze ili informacije koje podupiru njihove odluke.

To postavlja ključna pitanja o njihovoj osnovi – i ponovo baca svjetlo na otvorene nepoznanice i potrebu za daljnjim istraživanjem.

Naučnici uglavnom vjeruju da je virus najvjerovatnije nastao prirodnim prelaskom sa zaražene životinje na ljude, kao i mnogi virusi prije njega.

Međutim, priznaju potrebu za dodatnim istraživanjem svih opcija. Mnogi su također doveli u pitanje nedostatak objavljenih podataka koji bi potkrijepili najnoviju tvrdnju.

Virologinja Thea Fischer je 2021. putovala u Wuhan kao dio istraživanja Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Rekla je da je "vrlo važno" da se sve nove procjene vezane uz porijeklo virusa dokumentiraju dokazima.

"Ovo su snažne optužbe protiv javnog istraživačkog laboratorija u Kini. Ne mogu se držati bez značajnih dokaza", rekla je Fischer, profesorica na Univerzitetu u danskom Copenhagenu.

"Nadajmo se da će ih uskoro podijeliti sa WHO-om kako bi međunarodni zdravstveni stručnjaci mogli znati i procijeniti dokaze. Kao i sve druge dokaze koji se tiču porijekla pandemije."

Clicky