Ambasade zemalja grupe Kvinte pozvale su kosovske vlasti da suspenduju primjenu Uredbe Centralne banke Kosova o zabrani korištenja srbijanskog dinara na Kosovu od 1. februara, kako bi se omogućio dovoljno dug period tranzicije.
Ambasade Francuske, Njemačke, Italije, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, koje čine grupu Kvinte, navele su u zajedničkom saopćenju da nedavna uredba Centralne banke Kosova o gotovinskom poslovanju u eurima, koja ima za cilj da smanji falsifikovanu gotovinu, zaštiti finansijsku stabilnost, kao i da poveća transparentnost tokova gotovine na Kosovu, ipak izaziva zabrinutost u pogledu utjecaja, posebno na srpsku zajednicu.
Značaj uredbe
"Zabrinuti smo zbog utjecaja uredbe, posebno na škole i bolnice, za koje se trenutno ne čini održivim nijedan alternativni proces.
Uredba će, također, imati direktan utjecaj na svakodnevni život ogromne većine kosovskih Srba koji primaju isplate/finansijsku pomoć od Srbije", stoji u saopćenju objavljenom na sajtu Ambasade SAD na Kosovu.
Dalje se ističe da nakon što je u petak razgovarano o ovom pitanju s premijerom Kosova Albinom Kurtijem, Kvinta poziva na suspenziju primjene uredbe kako bi se omogućio dovoljno dug period tranzicije, kao i na jasnu i efikasnu javnu komunikaciju.
"O ovom pitanju bi trebalo dalje razgovarati u okviru dijaloga uz posredovanje Evropske unije", zaključuju iz Kvinte.
Poštovanje zakona
Kurti je u petak na sastanku s ambasadorima zemalja Kvinte i EU, kako je saopćeno iz njegovog kabineta, naveo da je važno poštovanje ustavnosti i zakonitosti od svih, kao i poštovanje nezavisnosti Centralne banke Kosova.
Na Kosovu 1. februara stupa na snagu nova Uredba Centralne banke o gotovinskom poslovanju, prema kojoj će samo euro biti u upotrebi. To znači da se dinar više neće moći koristiti.
Prema novoj Uredbi, ostale valute se mogu koristiti samo kao vrijednost za skladištenje u fizičkom obliku ili na bankovnim računima, za vršenje međunarodnih plaćanja i za devizne aktivnosti.
Ova uredba je izazvala negativne reakcije kosovskih Srba i rukovodstva u Beogradu, dok su međunarodne diplomate iz SAD i EU pozvale Vladu Kosova da preispita ovu odluku.
Srpski dinar je do sada bio u upotrebi na Kosovu u sredinama u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo, koje prima plate, penzije, socijalnu pomoć ili druge vrste nadoknada iz budžeta Republike Srbije.
Dinar je do sada isplaćivan preko nelicenciranih ekspozitura Pošte Srbije na Kosovu i preko Komercijalne banke, koja na Kosovu prestaje da radi 1. februra, nakon što su je nedavno kupila NLB banka.