Sjedinjene Američke Države trenutno u RS implementiraju projekte vrijedne 11 miliona dolara.
Rečeno je ovo iz Ambasade SAD za Raport, nakon što je Vlada RS, po naredbi Milorada Dodika, prekinula saradnju sa Ambasadom SAD i Ambasadom Velike Britanije u BiH.
Ogroman broj projekata koje implementira Vlada SAD idu preko USAID-a, a zanimljivo, Dodik je danas kazao da on nema ništa da se ti projekti nastave. Ali...
"Ako ne žele zbog toga da finansiraju to je uredu, nikakav problem nemam s tim, a mi ćemo ovaj program nastaviti i rješavati”, poručio je Dodik.
"Sjedinjene Države su već godinama i nastavljaju biti predan partner ljudima u Bosni i Hercegovini. Nastavit ćemo pružati pomoć koja podržava slobodne i nezavisne medije koji doprinose odgovornosti vlasti i onih koji su na pozicijama vlasti; zatim civilnom društvu koje zajednice čini jačima, demokratičnijim i inkluzivnijim; te privatnom sektoru koji stvara radna mjesta i prosperitet", navode oni.
Kako navode, od 1995. godine Sjedinjene Države su osigurale preko dvije milijarde pomoći BiH za podršku demokratskom upravljanju, ekonomskom rastu i civilnom društvu.
"U ovom trenutku aktivnosti koje podržavamo u Republici Srpskoj iznose oko jedanaest miliona dolara.
Sjedinjenje Države neće pružati pomoć bilo kojem nivou vlasti u BiH koji koristi autoritarne taktike protiv sopstvenog naroda ili koristi dobronamjernu stranu pomoć da podrži neustavne ili antidejtonske aktivnosti.
Programi Sjedinjenih Američkih Država (SAD) pokrivaju cijelu Bosnu i Hercegovinu. Od 1995. godine, ulaganja američke vlade u Bosnu i Hercegovinu premašuju cifru od dvije milijarde dolara. Procjenjuje se da je oko 638 miliona dolara – oko jedne trećine ukupnih ulaganja – uloženo u Republici Srpskoj. Sjedinjene Države pomažu svim opštinama/gradovima u RS-u i trenutno provode aktivnosti u većini opština/gradova", ističu u odgovoru.
Iz Ambasade SAD su za Raport naveli kratki popis primjera koji ilustriraju pomoć SAD u Republici Srpskoj:
"SAD su u rehabilitaciju infrastrukture u RS-u uložile oko 114 miliona dolara.
SAD su preuredile Opštinski i Okružni sud u Banja Luci, sudove u Doboju i Srebrenici, i slične objekte u drugim gradovima u RS-u, na način da budu pristupačniji i prilagođeniji svim korisnicima; pored toga uloženi su milioni u edukaciju i tehničku podršku pravosudnim zvaničnicima u RS-u.
Nakon rata, SAD su popravile mostove u Brodu, Dubici i Novom Gradu u RS-u koji se nalaze na granici između Hrvatske i BiH, što je kompanijama omogućilo nastavak izvoza svojih proizvoda. SAD su obnovile i Patra Most u Banja Luci, te mostove u Šamcu, Dubici, Gradišci, B. Brodu, Novom Gradu, Laktašima-Miloševićima i Srbac-Topola.
Naša pomoć u drugim sektorima uključuje sljedeće:
SAD su kreirale jedinstvene kontaktne centre lokalnih organa vlasti u gotovo svim opštinama u RS-u, dvostruko smanjujući vrijeme čekanja za mnoge usluge.
SAD su pružile tehničku pomoć, obuku i bespovratna sredstva malim i srednjim preduzećima u ciljanim industrijskim sektorima u RS-u – pružanje vanjskih usluga u IT sektoru, preradi drveta i metala te turizmu - kako bi se povećala produktivnost, poboljšala kvaliteta i ojačao tehnički/strukovni kapacitet zaposlenih.
SAD su mobilizirale veliku dijasporu BiH kako bi uložili kapital i prenijeli stručno znanje s ciljem otvaranja novih radnih mjesta i podsticanja ekonomskog rasta širom BiH, uključujući i RS. Do sada su SAD podržale 39 kompanija u RS-u koje su uložile više od 25 miliona KM u BiH i otvorili više od 800 novih radnih mjesta u cijeloj Republici Srpskoj.
SAD programi garancije za kredite s nekoliko komercijalnih banaka pomažu korištenje prijeko potrebnog finansijskog kapitala u privatnom sektoru.
SAD su podržale i poslovnu zajednicu u RS-u kroz BFC (business-friendly community) certifikaciju i male infrastrukturne projekte. SAD su podržale i prvu industrijsku zonu Celpak u Prijedoru.
SAD su pomogle i poljoprivrednim proizvođačima i njihovim udruženjima u RS-u kako bi usvojili i primijenili međunarodne i standarde EU, uključujući i one koji se odnose na kvalitetu proizvoda i sigurnost hrane, a neophodni su za izvoz bh. proizvoda na strana tržišta.
SAD su podržale i Agenciju za bankarstvo RS-a, kako bi im pomogli da stablizuju i vrate povjerenje javnosti u bankarski sistem, i razviju politiku promovisanja kreditiranja privatnog sektora.
SAD pomažu BiH da uspostavi transparentniji, moderniji sistem direktnog oporezivanja i plaćanja socijalnih doprinosa u svrhu stvaranja povoljnijeg poslovnog okruženja.
SAD promovišu i energetsku efikasnost i rade na poboljšanju energetske politike kako bi pomogli BiH – uključujući i RS – da poveća nivo konkurentnosti i u najvećoj mogućoj mjeri iskoristi svoj potencijal kao neto izvoznik energije. Nedavno smo razvili i Digitalni registar obnovljivih izvora energije u RS-u, što će pomoći prilikom praćenja, planiranja i promovisanja izgradnje energetskih postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije.
SAD su podržale i otvaranje servisnih centara za najugroženije kategorije stanovništva, porodice s djecom s posebnim potrebama u Banja Luci, Foči i Trebinju. U Banja Luci su SAD pomogle i renoviranje dnevnog centra za porodice djece s posebnim potrebama.
Nakon katastrofalnih poplava 2014. godine, SAD su uložile gotovo pet miliona dolara u izgradnju 75 kuća u Doboju, Šamcu, Bratuncu i Bijeljini; zatim su pomogle malim poljoprivrednicima da se oporave i poprave staklenike, te renoviranju Veterinarske stanice u Šamcu, popravku glavne saobraćajnice u Maglaju i most Bare-Kostajnica.
SAD su renovirale i nekoliko vrtića i dječijih igrališta u Banja Luci i opremile desetine STEM učionica u školama diljem RS-a.
Nedavno su marginalizovane žene iz 20 opština u RS-u, dobile bespovratna sredstva od SAD kako bi mogle pokrenuti vlastite poslove.
SAD su rekonstruisale i zgradu Muzičke škole u Istočnom Sarajevu, sportske terene i igrališta u opštinama Bratunac, Lopare i Ugljevik, ugradili energetski efikasnu javnu rasvjetu u Srebrenici i radili na revitalizaciji brojnih drugih zajednica u nekoliko opština u RS-u.
SAD su pomogle RS i prilikom usvajanja Strategije razvoja turizma RS-a i donošenja Akcionog plana provođenja Strategije, u svrhu otvaranja novih radnih mjesta u sektoru turizma i poboljšanja konkurentnosti turističke industrije RS-a.