Visoki predstavnik Christian Schmidt i Ambasada SAD u BiH komentirali su konačnu presudu u predmetu Jovice Stanišića i Franka Simatovića, što je posljednja velika presuda Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, pozdravivši današnju odluku Žalbenog vijeća MMKS.
"Nadam se da će ova presuda pomoći preživjelima i porodicama žrtava da nađu barem malo mira i pronađu spokoj nakon užasa koje su doživjeli tokom 1990-ih", poručio je Schmidt i dodao da se ovom presudom ispunjava zadaća Mehanizma koja se odnosi na procesuiranje predmeta najtežih zločina počinjneih na teritoriji bivše Jugoslavije.
Međutim, to ne može značiti da će oni koji su počinili ove zločine, a kojima još nije suđeno, ostati nekažnjeni, istakao je visoki predstavnik.
"Moramo osigurati da domaći sudovi efikasno procesuiraju preostale predmete ratnih zločina. Procesuiranja predmeta pred pravosudnim institucijama je također u interesu društva u cjelini. Neophodno je utvrditi istorijske činjenice, što će omogućiti da se govori istina, da se odbace suprotstavljeni narativi i da se podstiče pomirenje", zaključio je.
Iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini poručuju da je ovo ključan korak ka pozivanju na odgovornost pojedinaca koji su odgovorni za goleme patnje naroda Bosne i Hercegovine.
"Nadamo se da žrtvama i njihovim porodicama može pružiti neki osjećaj pravde", saopćili su iz Ambasade na Twitteru.
Podsjetimo, Jovica Stanišić i Franko Simatović, bivši rukovodioci Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije, oglašeni su krivim za ratne zločine u BiH, konkretnije u Bijeljini, Zvorniku, Doboju, Trnovu, Bosanskom Šamcu i Sanskom Mostu, te odgovornim za sudjelovanje u uUZP kao i za ubistvo počinjeno u na jednom lokalitetu u Hrvatskoj u junu 1992, te osuđeni na po 15 godina zatvora.
Radi se o konačnoj presudi koju je izrekao Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS).
Žalbeno vijeće je, istovremeno, zaključilo da su Stanišić i Simatović odgovorni za udruženi zločinački poduhvat (UZP) s ciljem prisilnog i trajnog uklanjanja nesrpskog stanovništva iz velikih dijelova Hrvatske i tokom rata u BiH (1992-1995.) i to putem počinjenja ubistava, deportacije i nehumanih djela, odnosno prisilnog premještanja i progona.