Socijaldemokratska partija BiH (SDPBiH) smatra da je u izradu Prijedloga kolokvijalno nazvanog "korona zakona", koji je Vlada Federacije BiH uputila u parlamentarnu proceduru, trebalo uključiti opoziciju, kao i predstavnike privrednika i akademsku zajednicu, te najširu stručnu zainteresiranu javnost.
Nezadovoljan ponuđenim rješenjima, SDPBiH je danas na pres-konferenciji u Sarajevu predstavio set amandmana na spomenuti prijedlog zakona.
Udar na privredu i štete po građane
Šef kluba zastupnika SDP-a BiH u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Damir Mašić kazao je kako se izradi prijedloga tzv. "korona zakona" pristupilo nesistematski, pozivajući klubove zastupnika vladajućih stranaka SDA-HDZ-DF-SBB da zajednički s SDP-om i drugim strankama opozicije usaglase amandmane na prijedlog tog zakona.
Dodao je kako Prijedlog zakona Vlade FBiH ima 15 članova, te da je SDP u prvom turnusu seta mjera pripremio 22 amandmana kako bi se ublažile posljedice situacije uzrokovane pandemijom koronavirusa, a u prvom redu – udar na privredu i štete po građane koje proistječu iz aktuelnog razvoja situacije.
Mašić je istaknuo kako paket predloženih amandmana vrijedi oko 500 miliona KM, te da je prijedlog SDP-a da se njegovo finansiranje osigura iz ušteda u rebalansu Budžeta FBiH, kreditnim sredstvima i izdavanjem obveznica.
Set SDP-ovih amandmana dodatno su obrazložili zastupnici ove stranke u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta – Elvir Karajbić, Irfan Čengić i Senaid Begić, kao i Dragan Stevanović, delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH.
Kako je rečeno, zahtjevi i amandamani predviđaju donošenje zakona o minimalnoj plaći u FBiH kojim bi se ona značajno uvećala, subvenciju plaće za radnike zaposlene u poslovnim subjektima kojima je zabranjen rad zbog mjera vlasti u borbi protiv pandemije virusa COVID-19, kao i subvenciju plaće za radnike zaposlene u poslovnim subjektima koji su imali pad prometa zbog postojećih mjera.
SDPBiH, istovremeno, insistira na oslobađanju od plaćanja doprinosa i poreza za poslovne subjekte kojima je zabranjen rad zbog mjera vlasti u borbi protiv pandemije virusa COVID-19, te za subjekte koji su imali pad prometa iz istih razloga.
Nadalje, ova stranka traži zakonski moratorij na plaćanje obaveza po kreditima poslovnih subjekata, radnika i svih građana sa umanjenom kreditnom sposobnosti, kao i povoljne kreditne linije za poslovne subjekte za oporavak od ekonomskih posljedica pandemije COVID-19 virusa, sa kamatnom stopom do 2 posto.
Također, insistira na objavi imovinskih kartona vlasnika poslovnih subjekata koji dobiju novčanu pomoć države, kao i parlamentarni nadzor nad trošenjem sredstava na osnovu spomenutog zakona i značajniju ulogu Parlamenta, kantonalnih skupština i općinskih i gradskih vijeća.
SDP, usto, predlaže uvođenje plaćenog odsustva roditeljima čija djeca zbog mjera vlasti ne mogu pohađati školske i predškolske ustanove, kao i odgodu plaćanja poreza na dobit iz 2019. godine, te zabranu raskida ugovora o zakupu, kao i zabranu deložacije zakupoprimaca.
Uključiti sve ljudske i materijalne kapacitete
Predstavljeni set podrazumjeva i poreske olakšice za "freelancere", te smanjenje cijene električne energije za domaćinstva i privredu.
Istaknuto je kako su SDP-ovi prijedlozi sačinjeni u saradnji sa privrednicima i po uzoru na zemlje regiona, a prije svega Republiku Hrvatsku, koja je reagirala pravovremeno.
Iz SDP-a BiH su poručili kako nije vrijeme za podjele i nesporazume na liniji pozicija-opozicija, nego da je nužno blagovremeno reagirati kako bi se posljedice uzrokovane pandemijom svele na najmanju moguću mjeru.
U tom kontekstu, Stranka je pozvala vlasti na svim nivoima da u rješavanje prioritetnih pitanja koje nalaže aktuelna krizna situacija uključe sve ljudske i materijalne kapacitete, a prije svega ljude od struke, stručne i naučne djelatnike.
SDP je pozvao parlamentarnu većinu da, 18 mjeseci nakon izbora, konačno formiraju Vladu Federacije BBiH, istaknuvši kako u tom mogu računati na pomoć ove stranke.