Politika

Alija Tabaković za Raport: Nakon ovog danas, Dodika još jedan korak dijeli od zakona o kleveti. I progon može početi

Alija Tabaković, predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske, kaže da je odluka Ustavnog suda RS da "nije prihvatljiv zahtjev Kluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda za utvrđivanje povrede vitalnog nacionalnog interesa u Zakonu o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS", više nego očekivana.

Ovakvom odlukom, još više su otvorena vrata stupanja na snagu u javnosti već ozloglašenog "zakona o kleveti", odnosno kriminalizaciji klevete u RS, što je prethodno izglasala Narodna skupština RS.

Očekivana odluka Ustavnog suda RS

"Odluka Ustavnog suda RS je očekivana. To je samo još jedna potvrda da je riječ o produženoj ruci Milorada Dodika.

Ništa što se dešava nije slučajno. Sve odluke vlasti u RS donose se u dogovor sa drugim institucijama na entitetskom nivou, kao što su tužilaštva i sudovi. Takav je slučaj i sa ovim zakonom o kleveti.

Uostalom, on te ljude i postavlja i oni su mu odgovorni. Tako vidim i ovu odluku Ustavnog suda RS", kaže Tabaković, poslanik SDA u Narodnoj skupštini RS, za Raport.

On objašnjava da je za stupanje na snagu zakona, odnosno, kako to zvanično formulišu u RS "Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS", potrebno još da predsjednik entiteta Milorad Dodik proglasi ukaz i da zakon bude objavljen u Službenom glasniku RS.

"Nakon toga, zakon će stupiti na snagu i njegova primjena može početi", dodaje Tabaković.

Prema njegovim riječima, zakon može osujetiti još samo apelacija.

Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine apelaciju mogu podnijeti bilo koji član Predsjedništva BiH, predsjedavajući Doma naroda, članovi Kolegija ili grupa poslanika u Parlamentu BiH.

Hoće li biti uložena apelacija?

"Tada bi bilo na Ustavnom sudu BiH da donese konačnu odluku. Moguće je da bi proglasio zakon neustavnim ili bi mogao kazati da je u suprotnosti s evropskim konvencijama o ljudskim pravima", kaže Tabaković.

Imajući u vidu da se protiv zakona digla gotovo kompletna bh. javnost, Tabaković očekuje da će biti uložena apelacija.

A ukoliko bi zakon zaživio, njegove posljedice bi osjetili praktično svi koji se drznu da kažu nešto protiv vladajućeg režima u manjem bh. entitetu.

"Novinari su se najviše bunili i oni su automatski etiketirani kao grupa koja će biti najviše na udaru. Međutim, ovaj zakon je usmjeren protiv svakog pojedinca, protiv svakog medija, protiv svakog ko želi imati svoj stav i mišljenje.

Ovaj zakon daje prostor vlastima u RS da pozovu na odgovornost bilo koga ko kaže ili napiše nešto što se njima ne dopada", naglašava Tabaković.

Napominje još jednu stvar - da zakonu ne podliježu samo građani RS, nego i Federacije BiH, pa čak i oni u dijaspori će biti procesuirani u pravosudnom sistemu RS.

Krivični umjesto parničnog postupka

"Ono što se do sada radilo u parničnom postupku, sada će se raditi u krivičnom postupku. Svi državljani BiH mogu doći na udar zakona. To gdje ste prijavljeni sa boravkom nimalo ni mijenja na stvari", kaže Tabaković.

Ipak, u najgorem položaju mogli bi se naći stanovnici RS bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, odnosno povratnici, koji već i sada trpe najveće pritiske.

"Posebno su Bošnjaci u podređenom položaju. Kad god je policija trebala pokazati zube, oni su pravili neke akcije, bilo da se radi o pojedincu ili grupi.

Sada bi se kroz spomenuti zakon omogućilo da bilo kada i bilo gdje mogu provoditi represiju i progon ljudi koji odluče, recimo, na društvenim mrežama podijeliti bilo kakvu informaciju koja se vlastima ne svidi.

Povratnici, žrtve genocida, svakodnevno sreću ljude koji se dovode u vezu s genocidom. Međutim, oni informacije o tome više ne bi smjeli nigdje napisati, jer bi odmah bili ućutkani ovim zakonom", kaže Tabaković.

Hapšenje Omerovića

A da vlastima u RS ni sada nije problem obračunavati se s povratnicima i žrtvama, Tabaković ilustruje primjerom Mirsada Omerovića.

Podsjetimo, Omerović je uhapšen zbog Facebook statusa u kojem je izrazio negodovanje zbog nacionalističkog orgijanja 11. jula, koje je organizovano samo nekoliko sati nakon dženaze u Potočarima.

"Oni su podnijeli zahtjev za krivično gonjenje. Vidjet ćemo kako će se postupak okončati. Policija nije reagovala prema organizatorima tog skupa, ali jeste našla metu da privodi žrtvu genocida i čovjeka koji je bio logoraš sedam-osam mjeseci u srbijanskom logoru u Šljivovici.

I to je ono pravo stanje u entitetu RS", rekao je Tabaković.

Clicky