Agencija za vodno područje rijeke Save Sarajevo saopćila je da je, kao društveno odgovorna institucija, radom dokazala da želi partnerski odnos između ostalih i s nevladinim sektorom u borbi za očuvanje vodnog bogatstva Bosne i Hercegovine. Smatraju da sve dobronamjerne sugestije treba analizirati u direktnom razgovoru, činjenicama i argumentima.
Povodom današnjeg skupa ispred Agencije Udruženja Resursni Aarhus centar u BiH, koje tvrdi da 70 mini hidroelektrana u Federaciji BiH ne radi po procedurama Pravilnika o ekološki prihvatljivom protoku, iz Agencije za vodno područje rijeke Save podsjećaju da je Pravilnik o načinu određivanja ekološki prihvatljivog protoka, kao i njegove izmjene, donijelo Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva uz saglasnost Ministarstva okoliša i turizma FBiH.
Pravilnikom su definirane institucije u Federaciji Bosne i Hercegovine koje učestvuju u njegovoj realizaciji te aktivnosti koje trebaju poduzeti.
Kad je riječ o Agenciji za vodno područje rijeke Save, njen zadatak u skladu s odredbama Pravilnika je evaluacija Elaborata o zahvatanju površinskih voda za sve namjene, ne samo objekte mHE, a koji se odnose na vodno područje rijeke Save u Federaciji BiH.
"Od 2013. godine, kad je Pravilnik stupio na snagu do danas, Agencija je zaprimila 25 zahtjeva za evaluaciju Elaborata - deset se odnosilo na mHE. Nakon detaljno provedene evaluacije, u skladu s odredbama Pravilnika, pozitivno mišljenje je dato za manje od deset subjekata od kojih niti jedno nije za zahvate mHE", ističu iz Agencije.
Nakon što elaborati budu pozitivno evaluirani, potreban je monitoring određenih parametara, a sve u skladu s Pravilnikom. To je propisano u vodnom aktu kojeg izdaje nadležni organ u konkretnom pojedinačnom slučaju u zavisnosti od vrste, namjene i mjesta zahvata. Za kontrolu provođenja uvjeta propisanih vodnim aktima nadležna je vodna inspekcija.
"S obzirom na to da nijedan Elaborat o određivanju EPP-a koji se odnosio na mHE nije pozitivno evaluiran od Agencije odnosno nije u potpunosti bio izrađen u skladu s Pravilnikom i njegovim izmjenama, samim time nije kroz vodne akte moglo biti ni propisano provođenje monitoringa određenog EPP-a na način i u rokovima kako je to definirano kroz izmjene Pravilnika", ističu iz Agencije za vodno područje rijeke Save Sarajevo.