Istraga u aferi "Respiratori" se, nakon prvobitnog mlitavog postupanja, trznula i čini se da se zahuktava.
Ipak, od jučer kada se počela oglašavati i "druga strana", odnosno advokat Fahrudina Solaka Kadrija Kolić, teško se oteti dojmu da na prvi pogled jednostavan predmet postaje pravno kompliciraniji i dobija nove dimenzije.
Logično je da branioci odgovornog lica (Solaka) i oni koji ukazuju na određene nepravilnosti ne govore isto i da iste stvari i dešavanja tumače različito.
Vještina je tumačiti pravo
O tim različitim stavovima odbrane i "tužitelja", istrazi, evenutalnim greškama i propustima, ima li osnova sumnje, ko i kako tumači pravo i pravdu, razgovarali smo s advokatom i bivšim sudijom Vladom Adamovićem.
"Vještina je tumačiti pravo", kaže Adamović.
Krenuli smo redom. Šta su činjenice i šta se treba dokazati.
"Ne treba imati dilemu da ima osnova sumnje u ovom slučaju. Zašto? Jer je firma koja se bavi uzgojem malina dobila posao nabavke i uvoza medicinske opreme, respiratora. Kao da ja tebi kao novinaru dam da operišeš koljeno. Ako istraga utvrdi da sam ja tebi dao taj posao, iako ti nisi doktor onda neko treba odgovarati".
Odbrana, odnosno Kadrija Kolić, tvrdi da firma Srebrena malina ima dozvolu.
"Kada ju je dobila?"
Prema dokumentima iz Agencije za lijekove i medicinsku opremu, nakon što su respiratori stigli u BiH.
"To je onda nezakonito. Posao je obavljen".
Advokat Kolić se pozvao i na to da obligacioni odnos nije završen, tačnije da nisu stigli svi respiratori.
"Ne želim kontrirati nikome. Kolić radi svoj posao odbrane. Govorimo o pravnim činjenicama. Ugovor je sklopljen prije, Srebrena malina je dobila posao. Nema veze što preostalih 20 respiratora još nije stiglo. Šta je s ovih 80 koji jesu? Zamisli ti sad da ja tebi prodajem šalove. Isporučio sam ti 5 od 10. Ti se žališ da nešto nije u redu. Nećemo reći, e čekaj da ti isporučim još ovih pet. A posebno je pitanje, šta će ti šalovi kada je zima prošla?".
"Morat će se ispitati i dokazati jesam li ti bio ovlašten da mi daš pare, jesam li ja bio ovlašten da ti isporučim šalove. Znamo li se mi, jesmo li bili u dogovoru, jesmo li rastalili pare... Nije problem onih pet što još nisu stigli. Pare si mi dao."
Dva su tumačenja i Zakona o javnim nabavkama, odnosno izuzeća od ovog zakona.
"Pravo je da se tumači. Svi mogu biti u pravu. Sud je na kraju taj koji će dati pravo tumačenje tog zakona".
Premijer Fadil Novalić je kazao da je ovo u suštini jednostavan predmet.
"To su tzv. papirnati predmeti. Ekonomista će vam reći da su tu fakture, narudžbenice. Kao da ja od vas kupujem autombil. Ima kupoprodajni ugovor, saobraćajna dozvola. Ja vama toliko i toliko para, vi meni dokumenta i auto. Ali, šta ako se ispostavi da sam ja vama dao falsifikat pare i vi meni falsifikat saobraćajnu? Problemi se dakle multipliciraju i sve treba pravno dokazati".
Da li je tužilaštvo izgubilo dragocjeno vrijeme
Ali, to onda nije jednostavan predmet. Bit će to jako teško dokazati.
"Možda ne bi bio da se odmah reagiralo. Čim je tužilaštvo imalo sumnju, odmah se pokuca na vrata ljudima, da se izuzela komunikacija...".
Mnogo je govora upravo o tome, da li je tužilštvo izgubilo dragocjeno vrijeme?
"Ne znam kada su dobili obavijest. Ali se reagira odmah, da dokazi ne nestanu. Moguće da su se ustezali jer se radi o respiratorima, opremi koja je možda jako potrebna. Zamislite da zaplijenite 80 respiratora koji možda trabaju bolnicama?".
Postoji i informacija da dokazi koje SIPA prikupila neće biti valjani jer nisu na izuzeti po nalogu tužioca.
"Sve zavisi ko vam šta kaže. Svi tumače pravo. SIPA je radila svoj posao. Kada se nešto desi, svi se pitamo pa šta radi policija. Ona im pravo da prikuplja informacije. To joj je posao. Za praćenje i prisluškivanje već trebaju odobrenja sudova i tužilaštva".
"Glavni tužitelj sada mora izabrati najboljeg tužioca za ovaj posao. Ako ih nema, onda on sam treba preuzeti predmet. To može. Veliki je pritisak javnosti. Ako ne uspije, pa Bože moj, ostavka."