Sport

Advokati tvrde da je Đoković bio maltretiran na aerodromu. Evo kako će se žaliti

Novak Đoković čeka odluku o tome hoće li biti deportiran iz Australije, u koju je stigao u srijedu letom iz Dubaija. O njegovoj žalbi na odluku australskih vlasti odlučit će sud pravde savezne države Victorije u ponoć u noći između nedjelje i ponedjeljka po srednjoeuropskom vremenu. Žalba koju su podnijeli njegovi advokati napisana je na 35 stranica, a Novosti prenose njene dijelove.

Najbolji tenisač današnjice, podsjetimo, zarazio se koronavirusom u decembru i imao je odobrenje australske imigracijske službe da uđe u Australiju na temelju medicinskog izuzeća od vakcinisanja. To je vidljivo iz sudskog podneska koji su podnijeli njegovi odvjetnici. Đoković se, nakon što je prvo zadržan na aerodromu, a potom mu je izrečena mjera oduzimanja vize, što za sobom povlači deportaciju, nalazi u prihvatnom centru za imigrante u Melbourneu.

Odvjetnici: Đoković je mislio da je ispunio zahtjeve

Đoković se žalio na odluku o oduzimanje vize i nije se želio prvim letom vratiti u grad iz kojeg je stigao u Melbourne, nadajući se pozitivnom raspletu situacije u kojoj se našao. Navodi se da viza nije ni na koji način uvjetovana time je li vakcinisan te da je certifikat o liječničkom izuzeću izdao Nezavisni stručni medicinski odbor za provjeru, kojeg je angažirao australski teniski savez.

Prvog dana godine dobio je dokument Odsjeka unutarnjih poslova u kojem se navodi da je ispunio neophodne zahtjeve za putovanje i dolazak u Australiju bez karantene. 

Budući da je imao vizu, certifikat o izuzeću od cijepljenja, koji je izdao organizator turnira poslije pregledavanja odbora, te dokument Odsjeka unutarnjih poslova o ispunjenju uvjeta za putovanje bez smještaja u karantenu, Đoković je zaključio da može u Australiju i ondje nastupati na turniru, navodi se na početku žalbe.

Potom se ističe da je predstavnik Odsjeka za unutarnje poslove na aerodromu Melbourne prilično maltretirao Novaka Đokovića, navodeći ga i na pogrešne poteze, onemogućavajući mu valjanu pravnu pomoć i slično. Razgovor je započeo u 6:07 po tamošnjem vremenu, a delegat je u 7:29 donio odluku o oduzimanju vize. Đokoviću ju je priopćio 13 minuta kasnije te je potom srpski tenisač odveden u hotel u kojem je i danas. Odbijen mu je zahtjev za smještajem na kojem bi mogao trenirati bude li njegova žalba prihvaćena.

"Ministar unutarnjih poslova je, otkazujući vizu, prekršio članak 119., stavak 1., Akta o migraciji jer nije o tome valjano izvijestio Đokovića, niti, kako to Akt predviđa, dobio povratnu informaciju od Đokovića da je razumio sve što mu se stavlja na teret i to prihvatio, ili, ako nije prihvatio, da je objašnjenje zašto mu se viza uskraćuje racionalno i razumno, što Đoković tvrdi da nije bio slučaj."

"Konačno, odluka ministra da otkaže Đokoviću vizu može biti pravno valjana samo ako je donesena u vremenskom roku koji dozvoljava Akt, ili, u suprotnom, u sklopu dobre pravne prakse (za što Đoković tvrdi da nije bio slučaj), kao i u sklopu valjanog proceduralnog donošenja odluka, uključujući i dužinu razgovora i tajming donošenja odluke (što Đoković tvrdi da, kada se o valjanosti tog postupka tiče, nije bio slučaj)", navode Novosti detalje žalbe.

Đokovićeva obrana inzistira na tome da ni "Akt o bio-sigurnosti Australije", ni bilo koji drugi pravni instrument koji iz njega proistječe, nema kao striktno pravilo da "nitko ne može ući u Australiju ako nije cijepljen", ili da je uvjet da ima nekakvo izuzeće, odnosno da u delegatovoj odluci ne postoji nijedan pravno valjani razlog zbog kojeg bi se Đokoviću oduzela viza.

Đokovićevi advokati navode da je delegat istaknuo da se "prethodno inficiranje covidom ne smatra medicinskom kontraindikacijom za covid-cijepljenje u Australiji", ali da takav stav nije uopće predviđen Bio-sigurnosnim aktom. Đoković je, dodaje se, naglašavao da se, upravo prema ATAGI (Australsko tehničko-savjetodavna grupa za imunizaciju) propisima, nedavna covid-infekcija smatra kontraindikacijom za cijepljenje. Delegat to nije uzeo u obzir.

Branitelji srpskog tenisača inzistiraju i na tome da je delegat maltretirao i požurivao njihovog klijenta te činio proceduralne pogreške koje su dovele do oduzimanja vize Đokoviću.

"Da je Đoković dobio više vremena za obranu, odnosno konzultiranje s Teniskim savezom Australije i svojim pravnim predstavnicima, mogao bi jasno naznačiti delegatu da ATAGI smjernice 'nedvojbeno ukazuju da prethodna inficiranja smanjuju rizik od ponovnog inficiranja najmanje u sljedećih šest mjeseci te da baš ATAGI predlaže ljudima koji su imali PCR potvrdu SARS-CoV-2 infekcije da se ne cijepe u narednih šest mjeseci", navodi se, među ostalim, u zaključku žalbe Đokovićevih odvjetnika.

Clicky