U javnom prostoru BiH potpuno nezapaženo je prošla izjava ruskog ambasadora u BiH Igor Kalabuhov kojom pravi poveznicu između pozicije Bošnjaka u BiH i muslimana u Tatarstanu, republici koja funkcionira unutar Rusije.
On je gostovao u Centralnom dnevniku Senada Hadžifejzovića i govorio o odnosima Rusije prema muslimanima.
U tom kontekstu prvo je rekao da u Rusiji živi oko 30 ili 40 miliona muslimana.
Potom je pričao da je predložio inicijativu kojom bi predstavnici Bošnjaka predložili jednog predstavnika koji bi učestvovao u svojevrnom savjetu Rusije koji ima za cilj poboljšanje odnosa te zemlje sa islamskim svijetom.
A onda je najavio posjetu predsjendika ruske republike Tatarstana Rustama Minnikhanov BiH.
"To je možda jedan od najvećih islamskih reagiona i njegov autoritet je toliko velik da je on sad jedini u Rusiji koji ima titulu predsjednik. To još ima samo Putin koji je predsjednik Ruske Federacije", rekao je Kalabuhov.
Na izravno pitanje Hadžifejzovića zašto Rusija Bošnjake i bošnjačke predstavnike svodi na pregovore s jednom pokrajinom u Rusiji, dok npr. Milorad Dodik ima direktne susrete s Vladimorom Putinom, ambasador je kazao da to nije baš tako.
"Ako dolazi predsjednik Tatarstana to ne znači da će u delagaciji biti samo Tatari, tamo će biti i Rusi", rekao je on.
Međutim, nije detalno pojasnio zašto se Bošnjaci svode na sastanke sa pokrajinom Tatarstan.
Ipak, nekoliko dana poslije, tačnije 13. aprila, predsjednik Tatarstana, Minnikhanov stigao je u BiH.
Sastao se, između ostalog i sa članovima Predsjedništva BiH.
Zanimljivo je da na ove izajve ambasadora Kalabuhova niko nije reagirao.
Iako Rusija sad "gura" Bošnjake muslimane u zagraljaj Tatarima, potrebno je istaći da te veze i konekcije već postoje. I to dugo godina.
One su uglavnom poslovne.
Raport će u idućim sedmicama donositi nekoliko priča o Tatarstanu.
Zašto je tako moćan i samostalan unutar Rusije? Odakle basnoslovno bogatstvo Tatarstana, kako je tekla privatizacija u toj zemlji, ko su glavni igrači?
Zašto nas Rusije gura u taj projekt, kada neki, istaknuti Bošnjaci već imaju trajne i bliske poslovne veze sa ovom državom, čak i na međunarodnom planu?