Danas je objavljeno da je preminuo princ Phillip (99).
Princ je u februaru završio u bolnici, a mnogi su predviđali da je to početak kraja, što se na kraju nažalost i dogodilo. No šta se dešava nakon toga odnosno kakvi su protokoli?
Kraljevina je za ovaj slučaj davno pripremila jasan protokol o dešavanjima nakon smrti člana kraljevske porodice.
Vijest o smrti princa Phillipa prvo je prenio engleski BBC i glasnogovornik palače putem saopćenja i društvenih mreža.
Odmah nakon proglašenja smrti u dvoru je proglašeno 8 dana žalosti, te se od svakog zaposlenika očekuje da žaluju za princom.
Sve zastave u Velikoj britaniji moraju biti spuštene na pola koplja, osim one u Buckinghamskoj palači, međutim, očekuje se da će kraljica napraviti iznimku od pravila i narediti da se i ta zastava spusti napola, kao što je učinila nakon smrti princeze Diane zbog pritiska javnosti koja je to zahtijevala.
Princ Philip, naravno, ima pravo na dostojan pokop koji će finansirati porezni obveznici, no to navodno nije njegova želja. S obzirom na to da svijetom još hara pandemija koronavirusa, Philip navodno nije želio sahranu koju će prenositi televizija i nije želio da se od toga pravi 'cirkus'.
Očekuje se da će umjesto toga njegovo tijelo ležati par dana u palači St. James, gdje je ležalo i tijelo princeze Diane prije pokopa. Međutim, javnost ga neće moći vidjeti, kao što neće moći vidjeti ni trenutak kad će se njegovo tijelo polegnuti u grob koji će se nalaziti u vrtovima Frogmore, u okolici dvorca Windsor.
To znači da Philip svoj vječni počinak neće imati na istom mjestu kao kraljica Elizabeta, koja će biti sahranjena u Westminsterskoj opatiji, gdje leže i prijašnji britanski kraljevi i kraljice, ali i kraljičina obitelj. Naravno, moguće je da Elizabeta prekrši to pravilo i naloži da je pokopaju pored supruga u Frogmore vrtovima. U svakom slučaju, kraljica će imati pravo na 30 dana žalovanja prije nego se u potpunosti vrati na svoje kraljevske dužnosti.