Tužilaštvo BiH jučer je podiglo optužnicu u predmetu "Respiratori".
U ovom kriminalnim skandalu koji potresa državu već mjesecima, prooptuženi je premijer Federacije BiH Fadil Novalić, a uz njega su za sumnjivu nabavku 100 respiratora iz Kine osumnjičeni i Fahrudin Solak, suspendirani direktor FUCZ, Fikret Hodžić, vlasnik "Srebrene maline" i ministrica finansija FBiH Jelka Miličević.
S obzirom na širinu i kompliciranost, a posebno umještanost političkih aktera u cijelu aferu, jasno je da su tužioci i Tužilaštvo pod konstantnim pritiskom.
Naime, osim ove, matične, istrage Tužilaštvo BiH jučer je saopćilo da se vode još dvije istrage koje su povezane uz ovu.
Radi se o istrazi protiv Aleksandr Zolaka, direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH te za ometanje rada pravosuđa u čijem su centru Asim Sarajlić i Fikret Hodžić.
Pored toga, prema saznanjim Raporta, tužioci imaju pregršt dokaza i komunikacija koje ukazuju na upletenost samog vrha SDA u cijeli slučaj, a posebno direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović.
Zato do starta ne čudi pritisak koji vrši upravo SDA. Kada je uhapšen premijer Novalić SDA je divljala saopćenjima kako se radi o "udaru na Bošnjake", a nadignuta su sva moguća udruženja boraca (koja kontrolira SDA), mladih SDA, žena SDA... kako bi osudila ponašanje Tužilštva.
Ogroman pritisak koji je SDA pravila nije prošao nezapaženo ni u međunarodnim krugovima. Tako je u u izvještaju Evropske komisije jasno ukazano na nedopustivi pritisak koji je SDA pravila.
EK je upozorila da su “pritisak i uplitanje u tekuće istrage, posebno u predmetima visokog nivoa, nastavljeni i da izazivaju veliku zabrinutost”.
“Tužilaštvo BiH otvorilo je istragu u slučaju navoda o prevari u vezi sa javnom nabavkom medicinske opreme za COVID-19, koji je u centru medijske pažnje. Istraga je još u toku. Ovaj predmet pokrenuo je do sada nezabilježeno uplitanje u istragu. Takav neprimjeren pritisak na nezavisnost pravosuđa zabrinjava. Sud Bosne i Hercegovine odbio je prijedlog tužilaštva za određivanje pritvora osumnjičenima i naredio preventivnu mjeru zabrane kontaktiranja drugih osumnjičenih ili svjedoka. Suprotno svojoj ranijoj praksi, sud nije naložio nadzor nad ovim preventivnim mjerama od strane agencije za provođenje zakona”, naveli su u izvještaju.
Zanimljivo je da SDA nakon objave optužnice nije regirala, odnosno nije zauzela nikakav stav o tome. Pojedini članovi rekli su samo da će se to na organima stranke raspravljati.