Austrijski kancelar Sebastian Kurz žestoko je razljutio dobar dio austrijske javnosti svojom izjavom kako su - pojednostavljeno - povratnici s odmora porijeklom s Balkana krivi za porast zaraza koronavirusom u Austriji.
Na press-konferenciji na kojoj je u srijedu objavio postrožavanje nadzora austrijskih granica tokom božićnih blagdana, Sebastian Kurz izjavio je sljedeće:
„Tokom ljeta, nakon ukidanja zabrane kretanja, imali smo mali broj zaraza, a nakon toga su povratnici iz zemalja porijekla zarazu vratili u zemlju“, jasno aludirajući na državljane Austrije koji su putovali na odmor u zemlje bivše Jugoslavije i Tursku.
Kako bi dodatno osnažio svoju tvrdnju, Kurz je nešto kasnije povukao jasnu distinkciju između poslovnih putovanja i 'proslave Nove godine u Pragu ili posjeta rođacima na Balkanu', priprijetivši kako vlada u Beču drugi oblik izlaska iz zemlje neće dopustiti i najavivši desetodnevni karantin za sve povratnike, bez obzira imaju li negativan PCR test ili ne.
Kurzovu izjavu na Twitteru je 'izrezao' i prvi na nju reagirao Florian Klenk, glavni urednik bečkog lijevo-liberalnog sedmičnika Falter, koji je ustvrdio: „Kurz je odgovoran za jednu od najviših stopa smrtnosti i infekcija na svijetu. A ko je, po njemu kriv? Stranci“.
Er hat eine der höchsten Todes- und Infektionsraten der Welt zu verantworten. Und wer ist schuld? Die Ausländer. https://t.co/J663YRCzEM
— Florian Klenk (@florianklenk) December 2, 2020
Klenk je kasnije napisao i nešto duži komentar, u kojem još oštrije napada Kurza:
„Danas je konačno pokazao da je ono za što smo ga optužili na samom početku - neofašist, koji k tome pokušava podijeliti naciju u trenucima krize... Kurz nema životnog iskustva, prebrzo je odrastao. Razgovara s populistima, ali više ne sluša prave stručnjake. Gotovo svi koji ga bolje poznaju žale se da je u jednom trenutku prestao slušati. On samo objašnjava svijet svima, oduvijek je sve znao, on je taj koji je uvijek 'prvi' nešto prepoznao. Ali to nije tačno. Zeleni (koalicijski partner u vladi) bi mu napokon trebali pokazati da je prešao granicu. Kancelar je go. Ko će mu to reći?“, pita se Klenk.
Menschen, deren Oma ein paar 100 km westlich von Wien, in Tirol oder Vorarlberg, lebt, werden diese besuchen können.
Das ist schön.Lebt die Oma aber ein paar 100 km weiter im Südosten, wird das praktisch unmöglich und Schuldzuweisungen gibts noch obendrauf.
Das ist zum Heulen.— Andreas Wiedenhoff (@AndreasWiede) December 2, 2020
Na Kurzovu najavu pooštravanja kontrole na granicama razočarano je reagirao i bivši austrijski ambasador u Hrvatskoj, Andreas Wiedenhoff. On je na Twitteru napisao:
„Ljudi čija baka živi nekoliko stotina kilometara zapadno od Beča, u Tirolu ili Vorarlbergu, mogu je sada posjetiti. To je lijepo. No, ako baka živi nekoliko stotina kilometara dalje na jugoistoku, to postaje praktički nemoguće, a za to su krivi oni na vlasti. To je žalosno“, kaže Wiedenhoff.
Ich halte das Wording des Kanzlers „Virus aus den Herkunftsländern eingeschleppt“ für fahrlässig, gefährlich und ehrlich gesagt auch eine Frechheit.
— Olivera Stajić (@OliveraStajic) December 2, 2020
Očekivano, Kurzovu izjavu najžešće su osudili oni najpogođeniji njegovom izjavom - Austrijanke i Austrijanci porijeklom s Balkana. Novinarka Der Standarda Olivera Stajić napisala je na Twitteru kako je Kurzova izjava o virusu dovezenom iz zemalja porijekla 'neoprezna, opasna i bezobzirna'. Njezina kolegica Ana Grujić podijelila je svoje iskustvo:
„Moj otac s Balkana imao je koronu do prije nekoliko dana. Nije se zarazio na zapadnom Balkanu, već od stanara staračkog doma u kojem radi kao medicinski brat“.
Ich halte das Wording des Kanzlers „Virus aus den Herkunftsländern eingeschleppt“ für fahrlässig, gefährlich und ehrlich gesagt auch eine Frechheit.
— Olivera Stajić (@OliveraStajic) December 2, 2020
No, najkoherentniji komentar napisala je Amra Durić, urednica kulturne emisije austrijske državne televizije ÖRF. Osvrćući se na Kurzovu izjavu, u tekstu pod naslovom 'Nije moj kancelar', piše kako su Kurzove riječi 'udarac u trbuh za nekog migrantskog porijekla'.
Ich weiß, dass ich als Journalistin objektiv bleiben sollte, aber ganz ehrlich: Was heute in dieser #Pressekonferenz vom Bundeskanzler gesagt wurde, kann ich nicht einfach auf mir sitzen lassen. Ich kann nicht nichts dazu sagen. Es ist zu persönlich. https://t.co/4RdI4TvLGQ
— Amra Durić (@amra_duric) December 2, 2020
„Moja prva reakcija bila je: Zašto se ne govori o Austrijancima koji su ljetovali u Hrvatskoj? No tu se moram zaustaviti. Jer ono što kancelar očito želi postići jest podjela u društvu i za to još jednom koristi 'loše strance' kao žrtvene jarce. Koliko još puta ćemo dopustiti da nas ova vlada diskriminira? Kao neko ko ovdje živi u Austriji od svoje treće godine, ovdje je išao u školu, studirao, radio i plaća porez, ne mogu dopustiti da mi kancelar tokom konferencije za medije daje osjećaj da ne pripadam Austriji i da sam kriva za drugi val korone i stotine smrtnih slučajeva. Nisam otišla u Bosnu tokom ljeta, a sedmicama nisam putovala ni po Austriji. Znam ljude, kako one porijeklom iz drugih zemalja tako i autohtone Austrijance, koji su ljetovali u Bosni i Hrvatskoj. Testirani su prije i poslije putovanja, i niko od njih nije imao koronavirus, dragi kancelare. Tako sam bijesna i povrijeđena i više ne mogu podnijeti ovu uznemirenost. Takav kancelar nije moj kancelar“, emotivno piše Durić, prenisi tPortal.