nova studija

Istraživanje pokazalo da je moguće da postoji još jedan “mračni svemir” unutar našeg

Studija koja se bavila tajanstvenom tamnom materijom postavila je zanimljivu ali i zastrašujuću hipotezu

Šta ako je carstvo tamne materije ogledalo našeg svemira, ali djeluje prema različitim pravilima? Nova teorija predlaže da bi se prividna nevidljivost i obilje tamne materije mogla objasniti ovom alternativnom stvarnošću s narušenim pravilima.

Tamna materija, misteriozna supstanca koja čini značajan dio mase svemira, slabo reaguje sa normalnom materijom i svjetlošću, što čini njeno otkrivanje izazovnim. Naučnici zaključuju njegovo prisustvo kroz gravitacione uticaje na regularnu materiju, kao što su kretanje zvijezda i formiranje kosmičkih struktura, piše Live Science.

Uprkos njihovim različitim svojstvima, količine normalne i tamne materije su izuzetno slične, što je navelo istraživače da sugerišu skrivenu vezu između njih. U studiji objavljenoj u preprint časopisu arXiv, naučnici su predložili novu simetriju u prirodi, predlažući da za svaku fizičku interakciju u normalnoj materiji postoji zrcalni pandan u svijetu tamne materije.

Ova predložena simetrija mogla bi objasniti uporedivo obilje tamne i pravilne materije. Istraživači su također istakli neobičnu podudarnost u fizici normalne materije, gdje neutroni i protoni posjeduju gotovo identične mase, omogućavajući stabilno formiranje atoma. U zamišljenom scenariju, gdje je proton nešto teži, prevladali bi nestabilni atomi.

Istraživači sugeriraju da bi u svemiru ogledala tamne materije ovaj hipotetički scenarij mogao biti stvarnost, gdje tamni proton isparava, ostavljajući iza sebe more "tamnih neutrona", koji čine ono što identificiramo kao tamna materija.

Dok predloženi model omogućava bogate interakcije među česticama tamne materije, uključujući tamne atome i hemiju, istraživači primjećuju da bi prekomjerna samointerakcija tamne materije izazvala njeno zgrušavanje više nego što je primjećeno. Buduća zapažanja i mjerenja stopa formiranja elemenata u oba područja mogla bi pružiti uvid u ovu intrigantnu hipotezu o ogledalu svemira.

Clicky