Godine, kažu, donose mudrost. Ali donosi i oronulost. Kada ovo zadnje počne nadmašivati prvo, možda je vrijeme čak i za najambicioznije da razmotre povlačenje.
Međutim, ako su Joe Biden ili Donald Trump razmišljali o takvom penzionisanju, jasno su odbacili tu ideju. Umjesto toga, obojica se predlažu kao kandidati za drugi mandat radeći jedan od najnapornijih poslova na planetu. Trump sada ima 77 godina i imat će 78 do općih izbora. Biden ima 81 godinu, a imao bi 86 na kraju svog mandata, da pobijedi, piše Economist.
Najpopularnije naučno objašnjenje starenja, teorija jednokratne some, smatra da prirodna selekcija brusi mladost nauštrb starosti, budući da to najbolje služi zadaći prijenosa gena na sljedeću generaciju. U slučaju oba kandidata to se i dogodilo. Biden je otac četvero djece i ima sedmero unučadi. Trump je bio otac petero, a ima deset. Ali evolucijska naličja, prema mišljenju mnogih komentatora, postaje očita u lapsusima, verbalnim i fizičkim, koje čine obojica, a posebno Biden.
Kada je riječ o dobi, Biden i Trump su izuzetak u poređenju s drugim američkim predsjednicima i s trenutnim šefovima vlada u drugim zemljama. Kada je postao predsjednik 2017., Trump je bio najstarija osoba koja je to učinila. Taj je rekord 2021. nadmašio Biden.
Američka izuzetnost
Prošlogodišnja analiza koju je proveo Pew Research Center, think-tank u Washingtonu, DC (također prikazano na dijagramu 1), pokazala je da od 187 zemalja za koje su podaci dostupni, samo osam ima vođe starije od gospodina Bidena. (Najstariji je Paul Biya iz Kameruna, koji ima 90 godina.) Doista, među bogatim demokracijama OECD-a, trend je od 1950. bio da čelnici vlada postaju sve mlađi, s prosječnom dobi pri započinjanju posla koja pada sa 60,2 na 55,5 u proteklih pola stoljeća. Očigledno pitanje je, dakle, kolika je vjerojatnost da gospodin Biden ili gospodin Trump izdrže na tom tečaju.
To je stvar s mnogo varijabli. Nisu svi relevantni lični podaci u javnoj domeni. A nauka o starenju nije sigurna. Neke studije, na primjer, pokazuju da upravljanje državom uzima svoj danak. Jedan koji su 2015. godine objavili istraživači s Medicinskog fakulteta Harvard i Medicinskog fakulteta Univerziteta Case Western Reserve proučavao je izbore za šefove vlada u 17 bogatih zemalja, sve do 1722. Zaključio je da su pobjednici živjeli 4,4 godine manje nakon zadnjih izbora nego učinili drugoplasirani koji nikad nisu bili na prvom mjestu. S druge strane, predsjednici su na vrhu društvene hijerarhije. To može produžiti životni vijek, kao što pokazuju brojna istraživanja, počevši od studija Whitehalla koje je između 1967. i 1988. proveo Michael Marmot sa Univerziteta u Londonu, među britanskim državnim službenicima.
Moguće je da se učinci izjednače. Rad koji je 2011. godine objavio Jay Olshansky, gerontolog sa Univerziteta Illinois, procjenjuje očekivani prosječni životni vijek muških savremenika američkih predsjednika, na temelju podataka iz tog vremena, na 73,3 godine. Stvarni životni vijek onih predsjednika koji su umrli prirodnom smrću bio je u prosjeku 73,0. To sugerira ili da posao ne uzima danak, što je u suprotnosti sa studijom Harvard/Case Western Reserve (i drugim poslovima), ili da bi zaposlenici inače imali više od prosječnog broja godina života. Objašnjenje dr. Olshanskyja, koje daje prednost zadnjem, jest da su predsjednici uglavnom potjecali iz privilegiranih sredina (svi osim desetorice, na primjer, bili su fakultetski obrazovani), s zdravstvenim prednostima koje to donosi.
Smrt, međutim, nije jedini medicinski događaj koji bi mogao pretrpjeti dužnosnika koji dovodi do skraćivanja mandata. Oslabljujući srčani ili moždani udar mogao bi iznuditi ostavku ili zahtijevati pozivanje na 25. amandman američkog ustava, koji se bavi predsjedničkom nesposobnošću. Općenito govoreći, rizik od moždanog ili srčanog udara udvostručuje se sa svakom decenijom. To je briga.
Izvan tjelesnog zdravlja svakog kandidata leže pitanja njegova mentalnog blagostanja. Na stranu moždani udari, godine koje prolaze donose dvije prijetnje mozgu: specifične demencije kao što je Alzheimerova bolest i općenitije usporavanje kotača—iako nedavna istraživanja sugeriraju da bi se to dvoje moglo preklapati.
Medicinsko oslikavanje omogućuje ispitivanje mozgova osoba bez simptoma demencije u potrazi za nakupinama deformiranih proteina koji su jedna od karakteristika Alzheimerove bolesti. Studija iz 2019. koju su proveli Jonathan Schott, neurolog s UCL-a, i njegovi kolege pokazala je da takvi plakovi uzrokovati štetu, čak i kod onih bez formalne dijagnoze Alzheimerove bolesti.
Suprotno tome, rad koji je 2022. objavio tim sa Univerziteta Northwestern u Chicagu bavio se neurofibrilarnim čvorovima, još jednim markerom Alzheimerove bolesti. Izvijestio je da su takozvani "super-starci" - oni koji su bili dovoljno sretni u jednokratnoj genetskoj lutriji some da održe zdrave umove u zdravim tijelima dugo nakon oronulosti drugih - imali manje takvih zavrzlama nego ne-super-naizgled bez bolesti. starci.
Bez obzira na uzrok, kognitivno opadanje je simptom vezan uz dob o kojem se najviše raspravlja o kandidatima, posebno u kontekstu očitih "starijih trenutaka" koje pokazuju oba muškarca. 2021., na primjer, činilo se da je gospodin Biden zaboravio ime Lloyda Austina, svog ministra obrane. Gospodin Trump je pobrkao Xi Jinpinga, kineskog predsjednika, s Kim Jong Unom, koji vodi Sjevernu Koreju.
Istraživanja pokazuju da se nečije mentalne sposobnosti mijenjaju s godinama na različite načine - neke opadaju dok se druge poboljšavaju, barem na neko vrijeme. Rad Joshue Hartshornea i Laure Germine s Harvarda i Opće bolnice u Massachusettsu podupire ideju da se mudrost povećava s godinama, do određene tačke. Ljudske aritmetičke vještine i vještine razumijevanja te njihov vokabular poboljšavaju se sve dok ne navrše 50 godina, iako nakon toga počinju opadati.
Međutim, za zadatke koji uključuju kratkoročno pamćenje (sjećanje stvari odmah nakon prezentacije) i radno pamćenje (sjećanje ih se pola sata kasnije), opada od dobi od 20 ili više godina. Neki rezultati padaju za čak pola standardne devijacije ispod prosjeka populacije do trenutka kada netko ima 85 godina.
Nisu svi ljudi stvoreni jednaki
Sve ovo može biti razlog za oprez kada se suočite sa starijim kandidatima. Ali dr. Olshansky sa Univerziteta Illinois nema ništa od toga, iz dva razloga. Jedna je njegova opća tvrdnja o privilegiranom porijeklu većine kandidata koja im osigurava okruženje koje promiče zdravlje u kojem odrastaju. Drugi, specifičan za Bidena i Trumpa, jest da on misli da su oni možda napravljeni od strožijih genetskih stvari od većine svojih bližnjih - drugim riječima, da su oni superstari.
Trump je nedvojbeno dijete privilegija. Otac mu je bio multimilioner, biznismen. Porodično bogatstvo Bidena bilo je mješovitije. Ali još uvijek je imao problem što su ga kao tinejdžera poslali u privatnu školu. Za sada, tako tipično. Argument super-starosti je intrigantniji. Prije četiri godine, tokom prethodnog takmičenja Biden-Trump, dr. Olshansky i pet kolega analizirali su koje relevantne podatke mogu prikupiti u vezi s dvojicom muškaraca.
Obojica dolaze iz porodica s dugim životom, s po jednim roditeljem starijim od osam godina i roditeljem bez godina. To je dobar pokazatelj dugovječnosti. Ali Trumpova braća umrla su u dobi od 42 i 71 godine, a njegov otac je obolio od Alzheimera. Oboje se računa protiv njega u izračunu - kao i njegova težina i nedostatak tjelovježbe u usporedbi s gospodinom Bidenom.
Unatoč tome, dr. Olshansky zaključio je na temelju ovih vrsta podataka, u kombinaciji s onim što je javno dostupno o medicinskoj dokumentaciji muškaraca, da su obojica imali veću od prosječne vjerovatnosti da će preživjeti sljedeće četiri godine. Biden, računali su, imao je 95% šanse u poređenju s 82% za tipičnog čovjeka njegovih godina; za gospodina Trumpa brojke su bile 90% u usporedbi s 86% za njegove savremenike. Značajno je da su njihovi izračuni Trumpu, mlađem čovjeku, dali lošiju prognozu.
Ovaj put se o tome još nisu do kraja izjasnili. Ali dr. Olshansky je 7. januara izjavio u članku u Hillu, novinama sa sjedištem u Washingtonu, da su "danas njegove [Bidenove] šanse da preživi drugi mandat blizu 75% (oko 10% bolje preživljavanje od za prosječnog čovjeka njegovih godina). Slični, iako nešto manje povoljni izgledi za preživljavanje postoje i za Trumpa.”
Što se tiče starijih trenutaka, dr. Olshansky je sklon otpisati barem neke od njih kao greške uzorkovanja koje su rezultat nemilosrdnog ispitivanja. O incidentu u junu 2022. u kojem je Biden pao s bicikla, na primjer, primjećuje da je predsjednik zapeo nogom za remen za pedalu, a ne da je izgubio ravnotežu, što je nesreća koja se može dogoditi svakome. Važnija je, kaže, činjenica da je 79-godišnjak (kakav je tada bio Biden) uopće vozio bicikl.