Postizborna kriza u Srbiji se nastavlja u srijedu, dok Washington i Bruxellese upozoravaju na brojne primjedbe međunarodnih posmatrača vezane uz regularnost nedjeljnih parlamentarnih i beogradskih izbora, a opozicija tvrdi da je pokradena volja građana, ponajprije u prijestonici.
Državno izborno povjerenstvo (RIK) proglasilo se u srijedu nenadležnim za ponavljanje beogradskih izbora što su tražili čelnici proevropske opozicione koalicije lijevog centra "Srbija protiv nasilja" Marinika Tepić i Miroslav Aleksić i, uz brojne dokaze o nepravilnostima i zloupotrebama, počeli štrajk glađu do ispunjenja njihovih zahtjeva.
Ponavljanje izbora u srbijanskom glavnom gradu prosvjedima traže i pristaše proevropske opozicije, a za srijedu je najavljen i treći skup na kojem će biti podržani zahtjevi za ponavljanje izbora u Beogradu.
Međunarodni promatrači ukazali su u svojim izvještajima da su izbori bili "tehnički dobro organizirani", ali je bilo brojnih neregularnosti koje ukazuju na to da nisu bili "ni slobodni ni pošteni".
Američki senatori Jeanne Shaheen i Pete Ricketts pozvali su sve "relevantne institucije u Srbiji da hitno razmotre" bi li izbore trebalo ponoviti u određenim regijama kako bi se "osiguralo da rezultati odražavaju volju građana", javio je u srijedu Glas Amerike (VOA).
Istaknuli su kako ih "naročito brinu izvještaji" da su glasači autobusima dovođeni u Srbiju, primjerice iz Republike Srpske, da podrže vladajuću stranku, ali i izvještaji o kupnji glasova i neovlaštenom ubacivanju listića u glasačke kutije.
"Narod u Srbiji zaslužuje istinsku demokratiju i izborni proces koji u potpunosti odražava volju naroda", istaknuli su dvoje senatora, demokratkinja i republikanac.
Poručili su da je "Srbija na raskršću", te da se mora "uskladiti sa svim standardima Evropske unije, uključujući slobodne i poštene izbore, da bi napredovala" na putu ka članstvu u Uniji.
"Odlučno pozivamo sve relevantne institucije da poduzmu hitne korake da razmotre bi li ovi nedavni izbori trebali biti ponovljeni u određenim regijama da bi se osiguralo da rezultati tačno odražavaju želje građana", poručili su senatori iz SAD-a.
Vladi Srbije sugeriraju da se "mora pozabaviti nedostacima i svim neregularnostima" koje su u preliminarnom izvještaju naveli međunarodni posmatrači.
Posmatrački tim misije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) Evropskog parlamenta, Parlamentarne skupštine Vijeća Evrope i Parlamentarne skupštine OESS-a, konstatirao je u preliminarnom izvještaju da je izborni proces bio podriven pritiscima na birače, kupnjom glasova, zloupotrebom javnih resursa i dominatnim sudjelovanjem predsjednika Srbije u kampanji, te pristranim medijskim izvještavanjem u korist vladajuće stranke.
I američka vlada i Evropska unija prethodno su pozvali Srbiju da istraži navode međunarodnih posmatrača o izbornim neregularnostima, prenosi Hina.