Politički tobogan koji se posljedjnih dana odvijao u Bruxellesu bio je zapanjujući čak i za najiskusnije posmatrače evropskih samita.
Dok su se čelnici Evropske unije sastali posljednji put prije božićnih praznika, sve su oči bile uprte u jednog čovjeka - mađarskog premijera Viktora Orbana.
Saveznik Kremlja
On se smatra najbližim saveznikom Kremlja u Evropi i jedini je čelnik EU koji se ove godine susreo licem u lice s Vladimirom Putinom, prenosi BBC.
Dok je njegov glas postajao glasniji uz prijetnje da će blokirati dvije ključne odluke o Ukrajini, u Bruxellesu su se počela špekulirati o tome kako će pregovori propasti.
Da li bi Orban torpedirao samit? Šuškalo se da bi sastanak mogao potrajati danima, pa čak i tokom vikenda.
"Ruska prijetnja je stvarna. Spreman sam pregovarati i spakirao sam puno dodatnih košulja", najavio je sastnak finski premijer Petteri Orpo.
Zatim je došlo vrijeme da ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky iznese posljednju molbu putem videokonferencije.
"Prije deset godina u Ukrajini su ljudi ustali pod zastavama Europske unije. Danas vas molim jednu stvar: nemojte izdati narod i njegovu vjeru u Evropu", poručio je predsjednik države koja je pod ruskom agresijom.
Prolazili sati
Prolazili su sati. Njemački kancelar Olaf Scholz stavio je pulover preko odijela "znak da je spreman na sastanak na duge staze", rekao je diplomat EU.
Tada su pregovori o otvaranju pregovora o članstvu s Ukrajinom naišli na zid. Situacija je bila u slijepoj ulici: bilo je 26 protiv jednog.
Tada je njemački kancelark odvela Orban u ugao sobe i predložio mu da ode na kafu.
"Niko nije mogao čuti o čemu su razgovarali. Međutim, nije bilo kao da mu je Scholz izdao naredbu. Orban je dobrovoljno otišao. Otišao je u svoju delegacijsku sobu, koja se nalazi na istom spratu", navodi izvor.
Budući da je Orban doslovno maknut s puta, ostalih 26 čelnika je glasalo - bez ijednog glasa protiv.
Budući da takav potez zahtijeva jednoglasnu podršku, to ne bi bilo moguće uz prisustvo mađarskog premijera.
Zajednička ideja
Kasnije se ispostavilo da je pauza za kafu koja je spasila Ukrajinu u procesu pristupanja EU bila cijelo vrijeme planirana. Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da je ideja zajednički napor.
Estonska premijerka Kaja Kallas ovu je stratešku rupu nazvala "zanimljivom za historijsku knjigu". Našalila se da će to jednog dana opisati u svojim memoarima.
Kad su se pojavile vijesti o procesu članstva Ukrajine u EU, raspoloženje u prostoriji za novinare - gdje su stotine međunarodnih novinara pratili sastanak EU - prešlo je iz trezvenog u euforično u roku od nekoliko sekundi.
Charles Michel, čovjek koji je predsjedao sastankom, izašao je razgovarati s novinarima - uglavnom kako bi čestitao sebi na "historijskom trenutku koji pokazuje snagu Evropske unije".
Ubrzo nakon toga, Orban je objavio video na društvenim mrežama, opisujući odluku kao "potpuno besmislenu, iracionalnu i pogrešnu".
Pa zašto je dopustio da se to nastavi?
Svoju odluku o odustajanju od glasanja obrazložio je time da je "osam sati proveo uvjeravajući ih da to ne čine". Rekao je da su tu odluku "bjesomučno" željeli i drugi čelnici EU, pa se složio s njima.
U stvarnosti, pregovori o članstvu u EU su "slalom". Proći će godine prije nego Ukrajina bude spremna pridružiti se bloku.
Ima mnogo aduta
A Orban, blizak saradnik Putina i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, zna da još uvijek ima mnogo prilika za blokiranje procesa u nastavku...
I to je pokazao već u nastavku. Ako su čelnici EU, mislili da je mađarski premijer iznenada pokleknuo, čekalo ih je razočaranje.
Razgovori su prekinuti oko 2.30 ujutro, nakon što je Orban iskoristio svoje pravo veta da blokira konkretniju i mnogo hitniju odluku o slanju paketa pomoći Kijevu od 50 milijardi eura...