novo polje razvoja

Superkompjuter koji simulira ljudski mozak uskoro u funkciji

Tim naučnika najavio je da će uključiti prvi superkompjuter na svijetu koji je dizajniran da oponaša neuronsku mrežu ljudskog mozga.

Istraživači sa Univerziteta Western Sidnej u Australiji objavili su da je superkompjuter, pod nazivom DeepSouth, sposoban da emulira mrežu neurona pri 228 triliona sinaptičkih operacija u sekundi, što njegove performanse stavlja blizu performansi operativne snage ljudskog mozga.

Tim naučnika veruje da će dizajniranje superkompjutera uporedivog sa skalom i snagom ljudskog mozga dovesti do boljeg razumijevanja načina na koji naš mozak računa.

Većina istraživača koji dizajniraju superkompjutere zasnivaju ih na sirovoj računarskoj snazi, ali pošto tim koji stoji iza DeepSoutha pokušava da replicira mrežu neurona mozga, takav dizajn znači da će biti efikasniji, manje gladan energije i vjerovatno jeftiniji. Istraživači vjeruju da će stvaranje simuliranog superkompjutera mozga imati široko rasprostranjene implikacije ukoliko se bude više razumjelo kako mozak funkcioniše.

Vjeruje se da bi novi superkompjuter mogao da dovede do razvoja “računarskih aplikacija na nivou mozga u različitim oblastima, uključujući senzore, biomedicinu, robotiku, svemir i velike AI aplikacije”.

“Napredak u našem razumjevanju načina na koji mozgovi računaju koristeći neurone otežava naša nemogućnost da simuliramo mreže nalik na mozak u velikom obimu. Simulacija neuralnih mreža na standardnim računarima koji koriste grafičke procesorske jedinice (GPU) i višejezgarne centralne procesorske jedinice (CPU) je presporo i energetski intenzivan. Naš sistem će to promijeniti”, rekao je profesor van Šaik.

“Na kraju krajeva, postoje dvije vrste istraživača koji će biti zainteresovani za ovo – ili oni koji proučavaju neuronauku ili oni koji žele da stvore prototipove novih inženjerskih rješenja u AI prostoru”, kaže profesor računarskog inženjerstva Ralph Еtijen-Kamings, koji nije bio uključen u projekat.

Slične vijesti

Clicky