Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt održao je press-konferenciju nakon dvodnevne sjednice PIC-a.
Schmidt je govorio o brojnim aktuelnim političkim temama, te je analizirao zaključke koje je PIC donio.
On je prvo govorio o evropskom putu BiH istakavši da se naša država nalazi na raskrsnici i da nikad bliže nije bila EU.
Ali, istakao je, Evropske nije neki a la carte meni s kojeg se uzima šta ko hoće.
Dodao je da nije napravljen neki značajan napredak u BiH, iako ga je bilo, ali da je ipak moguće u narednim mjesecima uraditi više.
"Mi iz međunarodne zajednice ćemo uraditi svoj dio posla. Kao visoki predstavnik sam u bliskom kontaktu s drugim zemljama članicama i sada je vrijeme da damo sve za integracijski proces koji tek počinje i znači mnogo obaveza posebno za političare. Mi svi zajedno moramo biti u toj kuhinji i kuhati i pripremati sve zajedno. Ljudi u BiH su za to spremni ali neki političari nisu još uvijek na tom tragu. Tome ipak nema alternative. Kada govorimo o budućnosti i ja smatram da međunarodnoj zajednici nije tu mjesto. Da zemlja treba preuzeti svoje obaveze”, naveo je Schmidt.
Istakao je da je PIC razmatrao i neka iskustva iz drugih multietničnih zemalja kao što je Belgija.
"Svi su jednaki, nema razlike govorimo li o Srbinu, Hrvatu ili Bošnjaku iz BiH. Oni su samo građani Evropske unije", naveo je on.
Napomenuo je kako se na dvodnevnoj sjednici PIC-a uveliko raspravljalo i o secesionističkoj retorici vladajućih u RS, dodavši kako su “Evropska unija i međunarodna zajednica spremne da štite ovu zemlju i njene građane ukoliko to bude potrebno.”
Poseban akcent bi je na izborima odnosno tehničkom integritetu izbornog procesa.
"To mora biti poboljšano, kako bi izbori 2024. bili održani u boljem ambijentu. Imali smo jedan vrlo jasan zahtjev onima u Parlamentu da moraju nastaviti sa provedbom zaštitnih mehanizama kako bi osigurali da se svačiji glas broji onako kako je dat”, rekao je Schmidt.
Na dvodnevnoj sjednici PIC-a bilo je riječi i o državnoj imovini.
“Svi su u regionu dogovorili oko toga, a mi smo jedini koji nemamo odgovor za to. Zbog toga se čekaju investicije. Mi smo na PIC-u izvijestili o radu komisije koja je radila na ovome i dogovorili se da svi moramo raditi zajedno na Parlamentu kako bi se ova tema pokrenula sa mrtve tačke, a MZ je spremna da pruži svoju pomoć. Treba raditi na jačanju sudstva, i jasan sam, ne dirajte Ustavni sud, ako bilo ko smatra da moze napraviti sastav suda onako kako mu dogovara – nije upravu. Ustavni sud je nezavisna institucija i tražim od oba entiteta da imenuju kandidate u taj Sud, ovo je vrlo ozbiljna tema. I ako želite da imate sud koji nije uspostavljen do kraja – ne možete sa takvim sudom u EU. Moramo braniti Ustavni sud BiH i iskusne ljude koji rade tu”, rekao je Schmida pa dodao:
"Naglasio sam ne dirajte Ustavni sud. Ako iko misli da ovu instituciju može napraviti kako njemu odgovara nije u pravu. Ovo je nezavisna institucija. Ako želite da imate sud koji nije uspostavljen do kraja trebate znati da ne možete s takvim sudom u Evropsku uniju. Zato oba entiteta trebaju predložiti svoje kandidate za sudije Ustavnog suda".
Novinarima je dopušteno i da postave pitanja pa je tako jedno bilo i o zakonu o imunitetu koji se priprema u RS.
Schmidt je kazao da postoji OLAF, odnosno evropski tužiteljski organ.
"Oni se bave zloupotrebama subvencija EU i drugih davanja. Ako neko misli da se može proglasiti zaštićenim, a raditi šta ne treba, to neće ići. Neće moći pobjeći", naveo je Schmidt.