Federalni premijer Fadil Novalić i ministrica okoliša i turizma Edita Đapo kazali su danas nakon sastanka s predstavnicima nevladinih udruženja za zaštiti rijeka i okoliša, kako ne podržavaju gradnju mini hidrocentrala u BiH. Novalić je kazao je da su naše šume, rijeke i planine napadnute mini hidrocentralama koje su štetne za prirodu. Naglasio je kako one, u vremenu kada je tehnologija drastično napredovala, uopće nisu potrebne.
"Korist u dobijanju struje je nikakva. Isključivo je raspoređena na mali broj privatnih vlasnika. Toliko je tehnologija napredovala u zadnjih 15-16 godina da mi uopće ne moramo konzumirati mini hidroelektrane. Tu su vjetroelektrane, a mi smo u tri godine dobili 120 megavata struje od njih i potpisali smo saglasnost za još 125 megavati. Nije više racionalno graditi ni blokove ni mini hidrocentrale, imamo vjetroelektrane koje mijenjaju sve hidrocentrale. Tu je i solarna energija kojom je šest puta jefitiniji izvor električne energije", kazao je Novalić nakon sastanka sa predstavnicima nevladinih udruženja koja se bore za zaštitu rijeka i okoliša.
Na sastanku je zaključeno i da će se mijenjati pristup prema mini hidrocentralama koliko god je to moguće u smislu da se takvi projekti više ne podržavaju.
Ipak, istaknuto je da ovaj dio neće biti moguće promijeniti potpuno jer su neki ugovori potpisani do 2023. godine.
Lejla Kusturica iz Fondacije za društvene promjene ACT kazala je kako je bilo riječi o spašavanju rijeka Doljanka, Neretvica i Kruščica, a vlastima su predstavili na koji način su svi radovi prouzrokovali štetu okolišu i lokalnom stanovništvu.
Iz Vlade FBiH je obećano da će građane do početka idućeg mjeseca obavijestiti o promjenama bitnih dokumenata te pripremi izmjena pravilnika i zakona.