Tonino Picula, nekadašnji šef hrvatske diplomatije u vladi Ivice Račana, a sada zastupnik u Evropskom parlamentu smatra da je Hrvatska u UN-u trebala glasati suzdržano, poput dobrog dijela zemalja članica Evropske unije, jer to ne bi mijenjalo suštinu, a to je da "Hrvatska smatra kako Izrael ima legitimno pravo da se brani, što je nedavno naglasio i Evropski parlament.
"Ali moraju biti uspostavljeni humanitarni koridori za Gazu, ne smije se dopustiti da u vojnoj akciji stradaju civili, a isto tako ne smije se sve Palestince izjednačiti s Hamasom. Naravno da zbog NDH moramo biti pažljivi u odnosima s Izraelom, ali onda dosljednost treba pokazati prilikom svakodnevnog ustaševanja ili kod posljednjeg istupa Ivana Penave. Isto tako, imamo islamske zajednice u Hrvatskoj i BiH, za koju se zalažemo da uskoro dobije datum početka pregovora s Evropskom unijom. A u Federaciji BiH hrvatske i bošnjačke stranke sarađuju pa je i zbog toga trebalo pokazati jednu vrstu obzira", kazao je Picula, prenosi Jutarnji.
Kada je riječ o Bliskom istoku, Picula misli da puno toga ovisi o Americi.
"Anthony Blinken vjerovatno vrlo često razgovara s izraelskom stranom, da ograniče svoje akcije na sjeveru Gaze. Odnosno da naprave što moraju, ali da vode brigu o ljudima koji jednostavno ne mogu iz jednog prenapučenog prostora prijeći u drugi, već ionako prenapučen, a istovremeno im se ne dopušta humanitarna pomoć. To je apsurdno", upozorava Picula.
Ministarstvo vanjskih poslova Hrvatske objavilo je saopćenje u kojem se ističe kako je stajalište Republike Hrvatske otpočetka jasno i principijelno.
"Osuđujemo teroristički napad Hamasa, ističemo pravo Izraela na sigurnost i samoodbranu, uz poštovanje odredbi međunarodnog humanitarnog prava kao i zaštitu civilnog stanovništva. Stoga su netačna tumačenja da je Hrvatska glasanjem ‘protiv‘ rezolucije u Općoj skupštini UN-a ujedno protiv humanitarnih stanki, pružanja pomoći Gazi ili zaštite civilnog stanovništva. Uostalom, još prošle sedmice Vlada RH uputila je žurnu humanitarnu pomoć stanovništvu pojasa Gaze u iznosu od 250.000 eura", objavio je MVP.
Također se tvrdi da Hrvatska nije mogla podržati nacrt "u kojem se ne imenuje niti spominje Hamas, koji je izvršio napad i pokolj civila koji se smatra najvećim pojedinačnim stradavanjem Jevreja nakon Drugog svjetskog rata."