Osobe s visokim primanjima u Njemačkoj vjerovatno će izdvajati više novca za socijalno osiguranje u budućnosti.
Prema pisanju medija, njemačka Vlada od 2024. godine želi povećati granice za procjenu doprinosa za socijalno osiguranje. To znači da će se od onih koji zarađuju više tražiti plaćanje većih doprinosa za socijalno osiguranje.
Vladajuća “Semafor- koalicija” već duže vrijeme raspravlja o dodatnom opterećenju za veće prihode – a sada bi, prema pisanju agencije dpa, Vlada sredinom listopada trebala pokrenuti upravo te planove.
Ministarstvo radi na zakonskoj regulativi
Prema tome, postoji nacrt Ministarstva rada za ovu uredbu.
U slučaju zakonskog penzionog osiguranja i osiguranja za slučaj nezaposlenosti, granica trenutno iznosi 7.300 eura mjesečno u novim saveznim zemljama i 7.100 eura u starim saveznim zemljama.
Navodi se, kako će se ta spomenute granice povećati na 7.550 eura na zapadu i 7.450 eura na istoku mjesečno.
Prema nacrtu Zakona, ona bi od 1. januara trebala iznositi 5.175 eura na nivou cijele zemlje umjesto sadašnjih 4.987,50 eura mjesečno. Limit obaveznog osiguranja iduće će godine porasti sa 66.600 na 69.300 eura godišnjeg prihoda. Ako su vaša primanja iznad ove granice, možete sklopiti privatno zdravstveno osiguranje.
Kako navode mediji, ne mora se plaćati porez na ono što neko dodatno zaradi.
FDP dosad kritičan prema višim doprinosima
U prošlosti je ideja da se od osoba s visokim primanjima traži plaćanje većih doprinosa bila diskutabilna unutar vladajuće koalicije.
Iako su SPD i Zeleni podržali planove, FDP ih je kritikovao.
Političarka Christine Aschenberg-Dugnus upozorila je kako bi se na ovaj način nametnuo “dodatni porez na rad”, a bilo je i oštrih kritika od strane udruženja za prava radnika.
Povećanje granice za utvrđivanje doprinosa značilo bi i veće finansijsko opterećenje za zaposlenike.