Potvrdili revizori

Skandalozni podaci izlaze na vidjelo: Kako je bivša SDA uprava rudnika u Banovićima pogodavala firmi iz Srbije

Javnost nikada nije saznala detalje ovog ugovora, pojedini radnici ovog rudnika su pokušali ukazati na mogućnost malverzacija
RMU Banovići površinski kop (Ilustracija: Raport)

Katastrofalni potezi smijenjene uprave rudnika "Banovići" odrazili su se i na poslovanje ovog rudnika i na snabdijevanje domaćih kupaca.

Revizori su iskazali sumnju u količinu i iznos prodatog uglja, jer Rudnik ne posjeduju vage na površinskim kopovima. Tona uglja sa srbijanskih drobilica proizvoljno zacijenjena na 100 eura, a srbijanska firma, vlasnik drobilica kupila na hiljade tona ovog energenta po cijeni između 36 i 69 eura.

Evo detalja:

Sve priče o katastrofalnom poslovanju i stanju u Rudniku mrkog uglja (RMU) 'Banovići' potvrđene su u izvještaju federalnog Ureda za reviziju koji je ovom rudniku dao negativno mišljenje o finansijskim izvještajima i o usklađenosti poslovanja sa zakonskim i ostalim propisima u prošloj godini. U obimnom izvještaju 'crno na bijelo' se navodi niz nezakonitosti, nepravilnosti i sumnji u transparentnost i zakonitost pri javnim nabavkama, zapošljavanju, kao i u način formiranja cijene isporučivanog uglja s pojedinih kopova.

Drobilice iz Srbije u BiH, najbolji ugalj u Srbiju

Revizorski izvještaj je faktički u potpunosti opravdao potrebu nedavne smjenu kompletne uprave RMU 'Banovići' na čelu s generalnim direktorom Rudnika Elvira Salihovića.

U kontekstu ovog izvještaja potrebno je podsjetiti na to da je Salihović prošle godine potpisao ugovor s Elektroprivredom Srbije (EPS) o isporuci 100.000 tona uglja. Salihović je govorio je da je riječ o ugovoru koji je 'veoma povoljan za RMU Banovići'.

Javnost nikada nije saznala detalje ovog ugovora, pojedini radnici ovog rudnika su pokušali ukazati na mogućnost malverzacija, te na to da se prednost daje inozemnim kupcima kao i da će domaći kupci uglja ostati uskraćeni za ovaj energent, što se mnogima i desilo. Sada je u revizorskom izvještaju otkriveno da je tona banovićkog uglja srbijanskoj 'Elektroprivredi' prodavana po 43,75 eura.

No, tadašnja uprava RMU Banovići je imala podršku bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića (SDA), pa su apeli i upozorenja ostali uzaludni.

Revizori su sada potvrdili da kod prošlogodišnje isporuke 39.382 tona suho odsijanog uglja u iznosu od oko 7,9 miliona KM nije bilo kontrola koje bi bile usmjerene na prevenciju i otkrivanje mogućih zloupotreba, a čitav proces je vezan za angažman dvije drobilice iz Srbije.

Tako su potvrđeni raniji navodi radnika RMU 'Banovići' o sumnjivoj nabavci mobilnih drobilica iz Srbije, o čemu su radnici ranije govorili i Raportovim novinarama.

Radi se o nabavci mobilnog postrojenja-drobilice za potrebe drobljenja uglja granulacije 0-80 mm i mobilno postrojenje za prosijavanje uglja na gusjenicama, u svrhu proizvodnje dodatnih količina komercijalnog uglja.

RMU 'Banovići' je ova postrojenja nabavilo od srbijanskog ponuđača 'Lider Pro' d.o.o. Sremska Mitrovica, a najam drobilica plaćan je šest hiljada eura godišnje za oba postrojenja.

Međutim, u revizorskom izvještaju je potvrđeno da je sporno što je nabavka jedne drobilice tekla na način da je poziv za dostavu ponuda za ovo postrojenje upućen polovinom jula prošle godine na tri adrese, te da je kao najjeftinija ponuda odabrana ona firme 'Lider Pro' iz Srbije, a potom je krajem jula 2022. godine od iste firme putem direktnog postupka angažirano i mobilno postrojenje za prosijavanje uglja na gusjenicama.

"Dostavljeni su nam zapisnici o preuzimanju drobilice od 10. 8. 2022. godine i ugovori, međutim najam navedene opreme nije knjigovodstveno evidentiran, jer nisu ispostavljane mjesečne fakture", naveli su revizori.

Rudari su ranije upozoravali da je ovaj ugovor sa srbijanskom firmom sklopljen u stvari kako bi se toj firmi kao privilegovanom kupcu prodavao najbolji ugalj po povoljnoj cijeni, dok su kao što je poznato prošle godine mnogi domaći kupci ostali bez uglja. Za rudare je bilo alarmantno i to da su radnici srbijanske firme slobodno 'šetali' po kopovima iako nisu bili uposlenici rudnika.

Revizorski izvještaj sad potvrđuje da je najveća količina uglja s drobilica prodata upravo kupcu 'Lider-Pro' iz Sremske Mitrovice koji je vlasnik tih postrojenja.

Dio revizorskog izvještaja

"Uvidom u dokumentaciju i fakture kupaca utvrdili smo da je od augusta do decembra 2022. godine isporučeno 39.382 tona 'suho odsijanog' uglja ukupne vrijednosti 7.992.112 KM, putem mobilnog postrojenja tzv. drobilica od čega se najviše odnosilo na kupca 'Lider – Pro' d.o.o. Sremska Mitrovica od koga je oprema i unajmljena, i to 20.564 tona, odnosno 3.741.641 KM. S firmom 'Lider – Pro“ d.o.o. Sremska Mitrovica je u 2022. godini potpisano pet ugovora za isporuku različitih vrsta uglja po cijenama u rasponu od 33,60 eura po toni do 69,50 eura po toni- navedeno je u izvještaju.

Međutim, revizori su iskazali nepovjerenje prema podacima koji su im prezentirani, jer su ustvrdili da na površinskim kopovima ne postoje kamionske vage na novom mobilnom drobiličnom postrojenju, niti laboratorija za ispitivanje kvalitete uglja.

"Ne možemo potvrditi da proizvedena količina suho odsijanog uglja odgovara količini izvaganoj i isporučenoj na Separaciji od 39.382 tona, ukupne vrijednosti 7.992.112 KM. Također, nije nam prezentirana dokumentacija ili analiza na koji način je utvrđena cijena ovog uglja po asortimanima bez utvrđene toplinske vrijednosti, niti je prodaja ovog uglja predviđena Planom poslovanja za 2022. godinu, što je jedan od kriterija utvrđenih u Pravilniku o načinu formiranja cijena. Društvo, u cilju realnog prikazivanja iskopane količine uglja na površinskoj i podzemnoj eksploataciji, nema instalirano vagarsko postrojenje na kopovima kako bi imalo tačan podatak iskopane rude, i time smanjilo prostor za eventualne nepravilnosti i nedostatke prilikom procjene ostvarene proizvodnje. Također, vezano za mobilno postrojenje na površinskom kopu 'Grivice', iako postoji pisana procedura i zaštitarska služba rudnika koja prati stanje na kopovima, nismo se uvjerili da je sistem unutrašnjih kontrola adekvatno uspostavljen, kako bi one bile usmjerene na prevenciju i otkrivanje mogućih zloupotreba, s obzirom na to da na površinskim kopovima Grivice i Turija ne postoje kamionske vage na novom mobilnom drobiličnom postrojenju, niti laboratorija, i da su kopovi dislocirani u odnosu na Separaciju, što stvara sumnju da li je iskazani prihodi od 7.992.112 KM realan".

Revizori iskazali sumnju u prihode

Ono što je zanimljivo je da je vidljivo da firma 'Lider-Pro' nije plaćala ugalj po toni 100 eura koliko je koštao ugalj za inozemne kupce s tih postrojenja, a što su utvrdili i revizori. Sporan je i način na koji je izmijenjen cjenovnik i kako se uopće došlo do iznosa od 100 eura po toni uglja sa mobilnog postrojenja.

"Utvrdili smo da za suho odsijani ugalj sa mobilnog postrojenja po asortimanu (kocka, orah i sitni II) nije utvrđena toplinska vrijednost, dok je istim cjenovnikom za suho odsijani ugalj asortimana Sitni II i iste granulacije iz redovnog tehnološkog procesa utvrđena toplinska vrijednost prema kojoj je formirana cijena. Nije nam prezentirana dokumentacija na koji način je određena utvrđena cijena uglja sa mobilnog postrojenja u iznosu 194,87 KM ili 100 EUR, budući da za njega se ne vrši kontrola kvaliteta u laboratoriju Društva", stoji u izvještaju.

Revizori su potvrdili i da su kontrolori Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u novembru prošle godine otkrili da su iz RMU Banovići fakturisali ugalj Elektroprivredi BiH po cijenama nižim od proizvodnih, pa je RMU Banovići obračunat dodatni iznos PDV-a od čak 750.000 KM, što znači da je riječ o razlici u ukupnoj cijeni isporuke od nekoliko miliona KM, odnosno ugalj je prodavan po toni u iznosu od 78 KM, a proizvodna cijena je 105 KM!

Zbog propusta onemogućena i nabavka eksploziva

Zbog toga što RMU Banovići ne utječe na formiranje cijene uglja, prema ovom kupcu, već na prijedlog Javnog poduzeća Elektroprivreda BiH saglasnost na cijenu daje Vlada FBiH, Rudnik je početkom ove godine izmirio ovaj iznos, ali je platio i kamatu u iznosu od 129.606 KM, što je još jedan dokaz o nedomaćinskom poslovanju.

Revizijom je utvrđeno da RMU Banovići već godinu dana ne uspijeva provesti javnu nabavu anfoeksploziva radi kontinuirano uloženih žalbi uzrokovanih propustima u izradi tenderske dokumentacije.

Revizori su utvrdili i da je RMU Banovići netransparentno zapošljavao radnike, te da su primjerice za 10 zaposlenika rudnika dvije godine u kontinuitetu, zaključivani ugovori o radu na određeno vrijeme za konkretno radno mjesto, a potom su svi dobili ugovore o radu na neodređeno vrijeme bez provođenja javnog oglašavanja.

Nažalost uprkos tome što je i ovaj revizorski izvještaj svojevrsna optužnica protiv odgovornih u nekom od javnih preduzeća ili društava u kojem je Vlada FBiH većinski vlasnik, sudeći prema dosadašnjoj praksi pravosuđa ni za ove malverzacije i nezakonitosti niko neće odgovarati.

Clicky