Politički analitičar i profesor na Filozofskom fakultetu UNSA Enver Kazaz govorio je za Raport o posljednjim potezima predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika, njegovim promjenama stavova, posljednjem sastanku koalicionih partnera na državnom nivou, SDA i mnogim drugim temama.
Što se tiče sastanka koalicionih partnera (Trojke, HDZ-a i SNSD-a), koji je prije nekoliko dana održan u Sarajevu, a poslije kojeg je Dodik potpuno promijenio retoriku i stavove, profesor Kazaz ističe da je Dodik bio "prisiljen" na sastanak sa Trojkom.
To objašnjava riječima da su Trojka, posebno, kako kaže, Nermin Nikšić i Elmedin Konaković uz ostale članove, uspjeli da na Dodikovu politiku sukoba i bukvalno izvršen držvni udar, odgovore politikom kompromisa i euroatlantskih integracija, istodobno internacionalizirajući krizu diplomatskim akcijama.
"Tako je RS začas bila potpuno izolirana na međunarodnom planu. Tihe sankcije EU su počele da rade i RS da gubi grant sredstva za projekte na koridoru Vc. Prezaduženost RS je očigledna, Dodik je shvatio da je udario u zid i zbog toga se vratio te je umjesto negacije Ustavnog suda ponudio njegovu popunu, odnosno pokretanje procedure za popunu Ustavnog suda BiH", ističe profesor Kazaz za Raport.
Trojka u potpunosti ima podršku Zapada
Dodaje kako se može reći da je u tom smislu Trojka izvela paradigmatski obrat u politici na bh. sceni, te da je i tako imala podršku Zapada, a da je sada ima u potpunosti.
Kaže da je jasno da su iza Trojke, a zbog, kako kaže, SDA-ove antizapadne histerije - potpuno iracionalne, i antizapadne histerije Komšića, potpuno stale, ne samo američka, nego i druge ambasade u Sarajevu, kao i međunarodne diplomatije.
"SDA nas je izolirala od Zapada, okrenula isključivo prema Turskoj, urušila diplomatsku mrežu BiH, a što je vrlo brzo Trojka obavila, odnosno gospodin Konaković (šef bh. diplomatije, Elmedin op.a). Tako da se Trojka pokazala kao pouzdan partner međunarodnoj zajednici i u ovom trenutku garant napretka BiH prema EU", stava je profesor Kazaz.
Dodaje da se politikom kompromisa i razgovaranja, a ne sukobljavanja, ta paradigmatska promjena pokazala veoma efikasnom.
"U Federaciji BiH su smireni sukobi na bošnjačko-hrvatskoj relaciji, i barem zasad, su primireni sukobi na državnoj razini. Ono što je važno, otpočeo je proces usvajanja odnosno pripreme za usvajanje potrebnih zakona za EU integracije", ističe.
Dodik će ignorirati neustavne zakone koje je NSRS donijela
Na pitanje šta će biti sa neustavnim zakonima koje je usvojila Narodna skupština RS (NSRS), a koji se odnose na zabranu sprovođenja odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika na teritoriji bh. entiteta RS, a nakon Dodikove promjene stavova od sastanka sa Dodikom, Kazaz podsjeća da su ti zakoni poništeni.
"Poništio ih je visoki predstavnik i prema tome to su nepostojeći zakoni. Ne vjerujem da će se Dodik sad posipati pepelom do te mjere da on dođe u NSRS pa poništi te zakone, on će se ponašati kao da se ništa nije dogodilo, a ustvari će indirektno priznati visokog predstavnika", navodi i dodaje da je Dodik to već učinio samom činjenicom da pokreće procedure za popunu Ustavnog suda.
"Oni koji zamjeraju Trojci da nije tražila da Dodik odstupi od tih zakona, zaboravljaju na ovu činjenicu da ih je poništio Christian Schmidt i tu je situacija veoma jasna", poručuje.
Što se tiče Dodika, govori da je on i ranije mijenjao stavove te da se, kako kaže, igrao pomjeranjem linija u secesionističkoj politici - od 2006. godine naovamo.
"Dodik je ispao smiješan"
"On je veoma uspješno proizvodio krize i postao glavni uzročnik političke krize u BiH. Do sad u svim krizama, njemu je na tvrdu retoriku odgovarano tvrdom retorikom iz Sarajeva. Po prvi put mu je odgovoreno retorikom politike mira umjesto politike sukoba. Dodik je ispao smiješan na političkoj sceni i, kolokvijalno rečeno, Dodik je htio da se tuče. Trojka je spustila gard i rekla hajde da razgovaramo, i to se pokazalo kao veoma uspješna politika.
Naravno da Dodik opet može promijeniti stavove, on nije političar koji ima vrlo preciznu, jasnu ideologiju od koje nastupa i koje se drži, a isto tako ni politiku. Dodik je tvrdi nacionalist, ali istodobno i pragmatičar i relativist i on je morao to znati. U ovom trenutku doživio je najveći poraz u svojoj političkoj karijeri", navodi Kazaz i pojašnjava:
"Naime, donesete zakon o nepriznavanju Ustavnog suda BiH, tražite da srpski predstavnici napuste Ustavni sud, a onda nakon nekoliko dana u Sarajevu kažete da ste pokrenuli procedure za popunu Ustavnog suda implicitno priznavajući taj Ustavni sud. Treba se u takvoj situaciiji obratiti građanima RS. Baš me zanima kako će to Dodik obrazložiti. Treba se sudariti s opozicijom.
"U BiH nisu svi isti"
Možemo zamisliti scenarij u kojem bi se Dodiku odgovorilo ratnohuškačkom retorikom iz Sarajeva, a onda bi međunarodna zajednica rekla da su u BiH svi isti - ne nisu!", naglašava profesor Kazaz.
Prema njegovim riječima, pokazalo se da je Trojka politički promišljena, vrlo mudra, da je imala precizan plan i da je znala da odgovori na ovu krizu.
"Oni koji Trojku optužuju za izdaju, naprosto ne znaju da BiH vapi za političkim kompromisom, da je njen Dejtonski ustroj takav i da je to jedina uspješna politika u BiH", pojašnjava.
Na pitanje koliko će narod trpiti Dodika i stanje u RS, s obzirom na to da je on glavni proizvođač krize u državi, a posebno u entitetu RS koji je zapao u duboku ekonomsku krizu, profesor Kazaz odgovara ovim riječima:
"Zbog svog populizma, nacionalizma i racionalizma, Dodik je srpskom narodu u RS implicitno obećao ujedinjenje sa maticom - državom Republikom Srbijom. To je transgeneracijska ideologija i nešto što bismo mogli nazvati ideološka utopija u kojoj Srbi, još od vremena ratnog zločinca Slobodana Miloševića, sanjaju 'Veliku Srbiju'. Dodik živi na krhotinama tog sna i imat će popriličnu podršku i u budućnosti u RS.
Njegova politička sudbina ovisi o još jednom političkom faktoru, a to je sposobnost RS da finansira svoje dugove i da te kredite koji su strašno skupi zamijeni jeftinim parama EU. Dodik je shvatio da su dosadašnjim autoritarnim načinom vladanja, prebacivanjem državnih para u privatne ruke (krađom državnih para, pljačkom državne imovine), on i njegova ekipa uništili ekonomiju RS.
Nacionalizam na sceni
Do kad će građani trpiti takvo stanje to je teško znati. Obim nacionalizma je ogroman i njegov potencijal je veoma privlačan, uostalom - i nakon krvavih ratova, teških ratnih zločina, genocida u Srebrenici, urbicida, silovanja - nacionalizam je ostao na sceni i on je moralno legitimisan u političkim institucijama sistema.
Dodik je jedan od tih koji je izvršio, nakon kritike srpskog nacionalizma u mladosti, legitimaciju velikospsrpske ideologije u institucijama sistema. Tako da je teško reći šta će biti u budućnosti."
Ističe da "je razočarenje opozicija u RS koja Dodiku na nacionalizam odgovara nacionalizmom, a ne ideološkom alternativom".
"Možemo reći da je RS politički pluralan, ali ideološki homogen prostor", dodaje profesor.
O "tajnom" sastanku Dodika i Milanovića
Osvrnuli smo se i na Dodikov "tajni" sastanak sa predsjednikom Hrvatske Zoranom Milanovićem.
Na pitanje zašto Milanović u ovom trenutku, u jeku oštrih međunarodnih reakcija na Dodikove poteze, prima Dodika u Hrvatskoj, profesor poručuje da su i jedan i drugi isti tip političara.
"Ratoborni, bezobrazni u javnom nastupu, proputinski orijentirani i to je još jedna od ekstravagancija Milanovića. Ukratko, smiješan sastanak jednog poraženog političara (Dodika) i političara bez stvarne moći - fikusa u hrvatskoj politici sa nacionalističkim stavovima i proputinskim stavovima koji začuđuju s obzirom da dolazi iz socijaldemokratske partije (Milanovića).
O retorici Stranke demokratske akcije (SDA) koja je zastupljena posljednjih dana, odnosno pokušaja prebacivanja odgovornosti na Trojku za poteze i projekte koje su oni dogovorili sa Dodikom, a koji su pokrenuti za vrijeme vladavine SDA - konkretno pitanje zgrade Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), profesor kaže da to pokazuje krajnji oblik licemjerja politike SDA.
Licemjerje SDA
"SDA je najlicemjernija politička partija u BiH i partija nevjerovatne mašinerije laži, botova, zloupotrebe položaja itd. Optuživati Trojku za investiciju koju je SDA planirala, podrazumijeva krajnji oblik licemjerja. Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) nije Dodikova nego bosanskohercegovačka. Toj Upravi da ne bismo plaćali veliku rentu, odnosno zakup prostora, potrebna je zgrada. Ona je davno planirana da se nabavi, kupi.
Trojka je povukla državotvoran potez. Pričati sada o nekom fiktivnom kupcu koji je Dodikov čovjek i pričati da te pare idu Dodiku je zaista licemjerno. SDA ne može da podnese politički poraz koji im je priredila Trojka. Mislim da su u SDA potpuno zbunjeni političkom racionalnošću i mudrošću Trojke u ovoj krizi i da još uvijek tragaju za formulama kako da odgovore na tako efikasnu politiku Trojke, međutim, odgovora nema zato što je SDA u krizi pa je odgovor mahala, botovski način govora, laž, spletke, intriga, ucjena itd.", zaključio je profesor Enver Kazaz u razgovoru za Raport.