Region

Iznajmljivači u Hrvatskoj: Čeka nas katastrofalna sezona. Stručnjak: Pogriješili smo s cijenama…

Privatni iznajmljivači u Hrvatskoj žale se da su im apartmani i kuće prazni, da ih čeka katastrofalna sezona, da gostiju nema.

Privatni iznajmljivači u Hrvatskoj žale se da su im apartmani i kuće prazni, da ih čeka katastrofalna sezona, da gostiju nema. Junska rupa je evidentna u toj vrsti smještaja nakon što su završili praznici za Duhove, piše Jutarnji.

Tako je, na primjer, u Istri od početka juna do 25. juna privatni smještaj u odnosu na 2022. pao za 8 posto, no vjeruje se da će se do kraja sedmice ta brojka povećati jer se ponovno povećava broj dolazaka.

Otkazivanja

Da situacija na terenu nije dobra, ukazuje predsjednik Udruženja putničkih agencija pri Hrvatskoj gospodarskoj komori i predsjednik uprave pulskog Unilinea Boris Žgomba koji je itekako zabrinut za sezonu. Kaže da se buking usporio u maju za juni i juli te da je pred taj period počelo otkazivanje smještaja. Turisti su očito pronašli adekvatniji i jeftiniji.

"Pad je evidentan svugdje, od Istre do srednje Dalmacije. Istra je možda u nešto povoljnijoj situaciji jer je bliža emitivnim tržištima. Ulazimo u dio glavne sezone s bukingom kojega nikako ne možemo nazvati zadovoljavajućim, a velik dio se prelama na privatnom smještaju. Cijene nisu adekvatne potražnji i tržišnoj ponudi, a imamo i ogroman porast privatnog smještaja. Samo u Istri od 2017. godine broj je porastao za 90 hiljada kreveta. S obzirom na te brojke, lošiji smo ovog lipnja u odnosu na juni 2019. godine. A hoće li se taj trend nastaviti i u ostatku sezone, to ćemo još vidjeti", skeptičan je Žgomba.

Naglašava kako konačno svi moraju shvatiti da nije lako doći do gosta.

Sezona će biti dobra, ali da li će biti izvanredna, neće. Jedino će kupac na kraju reći da li je neka ponuda adekvatna ili nije, i to svojim nedolaskom, smatra Žgomba.

S druge strane, direktora istarske turističke zajednice Denisa Ivoševića ne čudi da su neki apartmani i kuće trenutno prazni s obzirom na povećanje cijena, ali i ogroman porast ovog vida smještaja, no smatra da generalno situacija nije alarmantna.

"Ne može privatni smještaj rasti svake godine od pet do 10 posto, smatra Ivošević. Inače, od 1. do 25. juna Istra je imala 664 hiljada dolazaka i 3,7 miliona noćenja, dok je u rekordnoj 2019. imala 655 hiljada dolazaka i 3,68 miliona noćenja. Te brojke ukazuju da je ovogodišnji juni u Istri odličan bez obzira na rupu. Na nivou države u dosadašnjem dijelu juna, ostvareno je 2,3 miliona dolazaka i 11,4 miliona noćenja, isto kao i lani, dok je u odnosu na juni 2019. broj noćenja manji za jedan posto, a dolasci za pet posto. Od početka godine ostvareno je 6,1 milion dolazaka i 23,7 miliona noćenja, što je u odnosu na lani rast od 16 posto u dolascima i 10 posto u noćenjima, dok u odnosu na 2019. navedeno predstavlja izjednačenje rezultata u dolascima te rast od 3 posto u noćenjima.

Specifična 2022.

"Istra je od početka godine do 25. juna ostvarila čak 7,5 miliona noćenja, što je plus od 7 posto u odnosu na lani. Dolazaka je bilo 1,6 miliona, što je plus od osam posto. To znači da smo u dosadašnjem dijelu predsezone ostvarili 520 hiljada noćenja viška. Kada gledamo juni, bilo je očekivati da će biti tako radi različite distribucije praznika ove i prošle godine. Lani se sve događalo u juni, a ove godine je sve počelo od sredine maja, pa tako u maju imamo 27 posto bolji rezultat nego lani. Isto tako, u junu su hoteli na istoj popunjenosti kao i lani, za par posto su slabije popunjeni kampovi, a privatni smještaj za osam posto. No, ne mislim da postoji neki veći problem jer je privatni smještaj bio bolje popunjen u aprilu i maju kada su bili praznici, smatra Ivošević.

Žgomba objašnjava da se sve ovo događa jer mnogi nisu shvatili promjene koje se događaju na tržištu i koje su ukazivale na to da bi se ovo moglo dogoditi.

"Prošla godina je po svemu bila specifična. Bili smo u povlaštenom položaju jer su tek krajem juna neke nama konkurentske zemlje izašle na tržište iz mjera korone. S druge strane, imali ste velik broj ljudi koji je htio putovati i koji su uštedjeli taj novac za vrijeme korone. I tada smo mogli aplicirati veće cijene. Pretpostavka da će se to dogoditi i ove godine je bila pogrešna. Konkurencija se vratila 100 posto. I neka su nama emitivna tržišta u predrecesiji, gosti su u problemima, veći su im troškovi, a kod nas su cijene ostale iste ili su se povećale. Tu ne mislim samo na smještaj, nego na sve ostalo", zaključuje Žgomba.

Clicky