Vijesti

Boračka udruženja traže javno izvinjenje od člana Naše stranke zbog poistovjećivanja Kordića i Mahmuljina

Koordinacioni odbor boračkih udruženja Općine Novo Sarajevo reagovao je saopćenjem za javnost nakon objave predsjednika OO Naše stranke Općine Novo Sarajevo u kojem najoštrije osuđuju izjave predsjednika Farisa Šehovića, a koji je izjavio da ne postoji razlika između presuđenog ratnog zločinca Daria Kordića i generala Armije RBiH Sakiba Mahmuljina koji je osuđen po komandnoj odgovornosti za zločine koje je počinila jedinica nad kojom on nije imao objektivnu kontrolu.

Kako navode, zaprepašteni su istupom mladića koji nije bio učesnik rata a daje sebi za pravo da osuđuje i poistovjećuje žrtvu i agresora te traže javno izvinjenje.

Njihovo nasopćenje prenosimo u cijelosti:

"Tražimo da se o istupima Farisa Šehovića očituje rukovodstvo Naše Stranke, a da se imenovani izvini svim časnim pripadnicima Armije Republike Bosne i Hecegovine budući da se Armija Republike Bosne i Hercegovine, časna borba njenih pripadnika za slobodnu Bosnu i Hercegovinu, nikada ne smije izjednačavati sa vojskama i jedinicama koje su presuđene za najteži ratni zločin genocid i UZP.

Budući da imenovani, nažalost, nije upoznat sa defininicijom genocida i UZP-a, potrebno je da pročita presude, pravosnažne kojima je rukovodstvo VRS i HZHB osuđeno za ove zločine. Po definiciji, genocid predstavlja međunarodni zločin namjernog potpunog ili djelimičnog uništavanja nacionalnih, etničkih, rasnih i religijskih grupa i spada u najtežu vrstu zločina protiv čovječanstva.

Više od 700 godina zatvora presuđeno je za genocid i druge zločine u Srebrenici na međunarodnim sudovima te sudovima u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Srbiji, a osuđeno je 47 osoba, jer su bili nalogodavci i izvršitelji počinjenih zločina. Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić osuđen je drugostepeno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995. godine. Žalbeno vijeće Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) potvrdilo je presudu Radovanu Karadžiću za genocid, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti i povećalo kaznu s 40 godina na doživotni zatvor. Pravosnažno, za opsadu Sarajeva osuđeni su na doživotnu robiju Stanislav Galić i 29 godina zatvora Dragomir Milošević, bivši komandanti Sarajevsko-romanijskog korpusa koji je držao pod opsadom Sarajevo 44 mjeseca.

Udruženi zločinački poduhvat pravna je doktrina koju Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju koristi u optužbama političkim i vojnim elitama za masovne ratne zločine počinjene tokom jugoslavenskih ratova u periodu od 1991-1999. godine. Prema navodima suda, u zajednički zločinački poduhvat su bili uključeni: Slobodan Milošević, Vojislav Šešelj, Veljko Kadijević, Blagoje Adžić, Ratko Mladić, Radmilo Bogdanović, Jovica Stanišić, Franko Simatović "Frenki", Radovan Stojičić "Badža", Milan Martić, Goran Hadžić, Milan Babić, Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Željko Ražnatović "Arkan" i druge političke figure iz Srbije, Crne Gore, kao i vođe Srba iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Saučesništvo u zajedničkom zločinačkom poduhvatu uključuje i „srpske snage“, pod kojima se podrazumijeva Jugoslovenska narodna armija (JNA), kasnije Vojska Jugoslavije (VJ), novoformirana srpska teritorijalna odbrana BiH i Hrvatske, Vojska Republike Srpske Krajine, Vojska Republike Srpske, teritorijalna odbrana Srbije i Crne Gore, policija Srbije i Republike Srpske, uključujući i državnu bezbjednost, specijalne policijske snage Krajine, poznate kao „Martićevci“, kao i sve srpske paravojne formacije i dobrovoljačke jedinice. Udruženi zločinački poduhvat zvaničnika Herceg-Bosne. MKSJ je u presudi zaključio da je postojao plan stvaranja hrvatskog entiteta u Bosni i Hercegovini koji bi omogućio ujedinjenje hrvatskog naroda djelomično u granicama nekadašnje Banovine Hrvatske iz 1939.

Udruženi zločinački poduhvat zvaničnika Herceg-Bosne se odnosi na presudu koju je donio Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u predmetu Tužilac protiv Jadranka Prlića i drugih. Žalbeno vijeće suda je potvrdilo skoro sve osuđujuće presude koje je Pretresno vijeće izreklo Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću u odnosu na događaje koji su se desili u Hrvatsko-bošnjačkom sukobu.] Među zločinima za koje su osuđeni su ubistva civila, masovna hapšenja i zlostavljanja Bošnjaka na logorima pod kontrolom HVO-a, uništavanje civilnih objekata i kulturne baštine, sistemsko protjerivanje, blokiranje humanitarnih konvoja.

Prlić, Stojić, Praljak, Petković, Ćorić i Pušić su nakon presude Žalbenog vijeća u predmetu Prlić i drugi ostali osuđeni za zločine protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja i teške povrede Ženevskih konvencija. Pretresno vijeće je utvrdilo da je sredinom januara 1993. počeo da postoji udruženi zločinački poduhvat (ili UZP) s ciljem stvaranja hrvatskog entiteta u Bosni i Hercegovini koji bi omogućio ponovno ujedinjenje hrvatskog naroda u granicama nekadašnje Banovine Hrvatske iz 1939. Po mišljenju Pretresnog vijeća, zajednički zločinački cilj je imao "dominaciju Hrvata u Hrvatskoj Republici Herceg-Bosni putem etničkog čišćenja muslimanskog stanovništva". Žalbeno vijeće potvrdilo kazne zatvora za osuđenike, ukupno 111 godina zatvora. Prema zaključku sudije, zločini su imali obrazac ponašanja i nisu djelo „šačice neodgovornih vojnika”, te da je plan za njegovo sprovođenje bilo potrebno promijeniti nacionalnu strukturu područja za koje se tvrdilo da pripadaju Herceg Bosni.

Zbog pokolja u Ahmićima, etničkog čišćenja u Lašvanskoj dolini i napada na Busovaču, Dario Kordić je osuđen na 25 godina zatvora, za sljedeća kaznena djela:
• Protivpravni napad na civile; protivpravni napad na civilne objekte; bezobzirno razaranje koje nije opravdano vojnom nuždom; pljačkanje javne ili privatne imovine; uništavanje ili hotimično oštećivanje vjerskih ili obrazovnih ustanova (kršenja zakona ili običaja ratovanja)
• Hotimično lišavanje života; nečovječno postupanje; protupravno zatvaranje civila (teška kršenja Ženevskih konvencija)
• Progoni na političkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi; ubistvo; nehumana djela; zatvaranje (zločin protiv čovječnosti)

Koordinacioni odbor boračkih udruženja Općine Novo Sarajevo zaprepašten je istupom mladića koji nije bio učesnik rata a daje sebi za pravo da osuđuje i poistovjećuje žrtvu i agresora te tražimo izvinjenje, javno, radi iznošenja neistina i zlonamjernih izjednačavanja žrtve i agresora počinilaca genocida, najtežih oblika ratnih zločina i UZP-a sa patriotima svih naciionalnosti, koji su branili Bosnu i Hercegovinu.

Tražimo da se prestane sa ovom praksom koja se već duže vrijeme koristi u javnom diskursu, a kako bi se časnim braniocima Bosne i Hercegovine nametnula neka imaginarna krivica jer smo branili domovinu, svoje porodice i živote. Tražimo izvinjenje svim časnim pripdnicima OS R BiH, Armije R BiH i MUP-a RBiH i svim žrtvama genocida, UZP-a i nevino stradalim našim sugrađanima i državljanima Bosne i Hercegovine.

Clicky