Region

Popovi su, izgleda, dobili izbore u Crnoj Gori

Završeni su historijski izbori u Crnoj Gori. Zvanični rezultati se očekuju danas.

Historijski su bili, kako to kažu i pozicija i opozicija, jer se na njima po poziciji bira nastavak evropskog puta Crne Gore ili okretanje ka Srbiji i Rusiji, a po opoziciji sloboda ili nastavak autokratije.

Sudeći prema još uvijek nezvaničnim rezultatima, DPS Mile Đukanovića osvojio je najviše mandata, ipak čini se nedovoljno da formira vlast. Nju će prema najavama praviti porspska koalicija "Za budućnost Crne Gore".

Ovu prosrpsku koaliciju predvodi Zdravko Krivokapić, koji je na iznenađenje mnogih, dao pomirljive i blage izjave nakon prvih nezvaničnih rezultata. No, iako je on predvodi, u suštini ju je sastavio, ojačao i pozicionirao neko drugi - Amfilohije Risto Radović, crnogorsko-primorski mitropolit Sprske pravoslavne crkve.

I tu je, čini se ključ razultata izbora koji bi Đukanovića prvi put u zadnjih 30 godina mogli ostaviti bez poluga vlasti.

Naima, veliki broj analitičara je složan da je DPS veliki broj glasova izgubio zbog sukoba sa SPC, odnosno zbog Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Politički analitičar Miloš Bešić rekao je, gostujući u izbornoj noći na Televiziji Vijesti, da je Đukanović izgubio vlast zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti i sukoba sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC), koja je pod motom "ne damo svetinje" mobilizirala vjernike te je organizirala masovne proteste protiv tog zakona.

Također je učestvovala u formiranju prosrpske opozicione koalicije "Za budućnost Crne Gore".

To se pogotovo vidjelo kada je nakon proglašenje pobjede, u ponoć, čelnik te koalicije Krivokapić došao u Hram Hristovog Vaskrsenja u Podgorici gdje ga je dočekao mitropolit SPC-a u Crnoj Gori Amfilohije, dok su njihovi pristaše u okolici hrama slavili pobjedu.

Navedeni zakon je, prema vjerovanju SPC-a, paravan crnogorske države za otimanje crkvene imovine, manastira i crkava.

„Crkva nema svoju stranku niti svoju izbornu listu, ali je prirodno da se raduje onima koji su protiv bezakonog zakona i koji brane svetinje, bez obzira kojoj stranci pripadaju“, naveo je Amfilohije u poslanici pročitanoj nakon liturgije u hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici.

Mitropolit je uoči parlamentarnih izbora 30. aUgusta u Crnoj Gori istovremeno pozvao građane i da predstojećim izborima „pristupe rasterećeni bez bilo kakvog straha i potkupljivanja, koristeći svoja građanska prava“.

Amfilohije je cJelokupno obraćanje povodom crkvenog praznika posvetio predstojećim izborima i zakonu, ocJenjujući da crkva smatra „legitimnim“ da pozove vIJernike i „sve pravdoljubive ljude da ne daju glas politici koja još uvIJek istrajava na duhu ovog antizakona“.

„Onoj politici koja mimo svakog pravila proteruje sveštenike iz zemlje, ruši crkvene objekte, a hapsi i privodi vladike, sveštenike i vIJernike. Takvi se politički faktori, baš tokom ove kampanje, sami od sebe prepoznaju, pa nema ni potrebe, niti bi imalo smisla, da ih mi, sa crkvenog amvona, imenujemo“, naveo je mitropolit u poslanici.

Amfillohije smatra da u pozivu Mitropolije crnogorsko-primorske „nema političke propagande“, već da se radi „o pastirskoj brizi za duše vIJernika“.

„Zato pozivamo sve učesnike političkog nadmetanja da poštuju Božije i zemaljske zakone i da izborni proces, uključujući brojanje glasova i saopštavanje rezultata, sprovode ljudski i demokratski. Pri tome skrećemo pažnju svim vIJernicima i časnim građanima da bilo iz straha ili bilo kakvog interesa ne prodaju svoju dušu i savIJest, glasove i lične karte za jeftine pare, bilo čije da su“, poručio je Amfilohije.

Vlast u Crnoj Gori ranije je ocijenila su se Amfilohije i Mitropolija crnogorsko primorska SPC umiješali u politiku i odlučili da „sudbinu institucije unesu u dnevno-političku borbu“.

A da se Amfilohije umiješao vidjelo se i kada je danima organizirao litije, proteste protiv Zakona o vjerospovijesti.

Uz pravoslavnu, mogla se vidjeti i četnička ikonografija, a litije su uglavnom poslužile popovima da zagriju masu da izađe na izbore i glasa za prosrpsku koaliciju koja će ih navodno spasiti.

Nakon toga, Amfilohije čini još jedan historijski potez - najavljuje da će izaći na izbore.

Time je faktički poslao poruku i ostalim vijernicima SPC i faktički mobilizirao onu masu koju nije uspio litija da izađe na birališta.

Crna Gora važi za sekularnu državu, ali se na ovom primjeru jasno vidjelo koliku moć ima crkva ali i to da ona još uvijek vuče političke poteze.

Clicky