Za sada je procijenjeno da je 500 miliona eura ukupna šteta oko malverzacija sa korona-pomoći i centrima za testiranje u Njemačkoj.
Ovaj skandal trese Njemačku. Istraživanja su pokazala da je Berlin na prvom mjestu u Njemačkoj po broju mogućih prevara. Ukupno 30 službenika istražuje više od 13.000 slučajeva navodnih prevaranta.
Na drugom mjestu je Sjeverna Rajna-Vestfalija sa oko 5.400 istraga. Potencijalna šteta iznosi 79 miliona eura, piše DW.
U Brandenburgu je do sada pokrenuto 530 postupak. Šteta se za sada procjenjuje na pet miliona eura.
Neke pokrajinske kriminalističke službe nisu bile u mogućnosti da pruže konkretne informacije. Za sada ne postoji posebna procjena prevara u vezi sa koronom.
„Martovski napad“
Internet-server berlinske banke (IBB) nije bio spreman za „napad“ 27. marta 2020. godine. Tada je buknula vijest o koronavirusu.
Ubrzo nakon početka programa hitne pomoći zbog pandemije virusa, nekoliko hiljada privatnika na portalu banke je pokušavalo da se prijavi za grantove.
Novac je trebalo da teče brzo i bez poteškoća. Međutim, tako „lak“ sistem je dobar „plijen“ za prevarante.
„Proširilo se poput požara. Samo se čulo: jeste li već podigli svoj novac. Takav sistem, bez osnovnih kontrolnih mehanizama, bio je veoma lak za prevarante“, kazao je šef odjeljenja za privredni kriminal Johan Siendberg.
Berlinska kriminalistička služba rano je uočila da je bilo masovnih pokušaja prevare. Navode da su banke podnijele veliki broj prijava na sumnju za pranje novca.
„Potom smo kontaktirali administraciju berlinskog Senata. Međutim, to nije uspjelo u mjeri u kojoj smo željeli“, kazao je Siendberg.
Kritike policijskih inspektora na račun „brze i nebirokratske pomoći“ doživljene su kao smetnja.
Situacija se poboljšala tek sa narednom ekonomskom pomoći. Ipak, do tada se već mnogo toga dogodilo.
U junu 2020. godine pokrenuta je istraga u IBB za moguću pronevjeru.
Na to je IBB reagovao i saopćio da je pogrešna pretpostavka da provjere banke nisu bile odgovarajuće.
Javni tužilac je potvrdio da kod IBB nije bilo neadekvatnog ponašanja u vezi sa davanjem pomoći zbog koronavirusa.
Prošlog jula obustavljene su istrage protiv odgovornih u IBB za optužbe za pronevjeru.
„U okolnostima vanredne situacije zbog korone, svjesna je odluka uzdržavanje od detaljnog ispitivanja prijava prije isplate hitne pomoći“, naveo je tužilac u saopštenju.
Ministarstvo „još ne zna“
IBB je saopćio da je u Berlinu tokom pandemije isplaćeno oko sedam milijardi eura ekonomske pomoći.
Ministarstvo privrede nema ažuran pregled slučajeva prevare niti tačne brojke o obimu štete. Prema njihovom izvještaju, u Njemačkoj je isplaćeno ukupno više od 76 milijardi eura.
„Pošto istrage koje se obično pokreću na osnovu indicija o nepravilnoj primjeni u velikom broju slučajeva nisu okončane, u ovom trenutku ne možemo da se izjasnimo o potencijalnoj šteti“, navelo je ministarstvo.
Dodalo je da se konačni izvještaj može očekivati najranije krajem 2025. godine. Do tada će biti dostupni konačni izvještaji pokrajina o ekonomskoj pomoći za saniranje posljedica pandemije.
Prema nacionalnom istraživanju pokrajinskih kriminalističkih službi, šteta od malverzacija sa naplatom korona testova iznosi više od 134 miliona eura.
Međutim, samo su Berlin, Brandenburg, Šlezvig-Holštajn, Saksonija i Baden-Virtemberg mogli da objave trenutne brojke.
Prvi je Baden-Virtemberg sa 76 miliona eura, a zatim Berlin sa 32 miliona eura.