Svijet

Xi Jinping osigurao treći predsjednički mandat, čvrstom rukom vlada Kinom. Šta to znači za ostatak svijeta?

Xi Jinping osigurao je treći petogodišnji predsjednički mandat u Kini. To se desilo tokom parlamentarne sjednice na kojoj je dodatno pooštrio svoju kontrolu u državu dok se Kina suočava s rastućim izazovima kod kuće i globalno.

Gotovo 3.000 članova kineskog parlamenta, Nacionalnog narodnog kongresa (NPC), jednoglasno je glasalo u Velikoj dvorani naroda za 69-godišnjeg Xija. Na izborima na kojima nije bilo drugog kandidata, prenosi Reuters.

Xi Jinping: Zategnuti odnosi sa Zapadom

Xi, koji je odveo Kinu u autoritarnijem smjeru otkako je preuzeo kontrolu prije deset godina, produžio je svoj mandat usred sve suprotstavljenijih odnosa s Washingtonom i Zapadom oko Tajvana, podrške Pekinga Rusiji, pitanja trgovine i ljudskih prava.

Na domaćem planu, drugo najveće svjetska ekonomija suočava se s teškim oporavkom od tri godine Xijeve politike nulte tolerancije epidemije koronavirusa.

Odmažu mu i krhko povjerenjem među potrošačima i kompanija, kao i sve slabija globalna potražnja za kineskim izvozom.

Kineska ekonomija porasla je samo 3% prošle godine. To je među najgorim rezultatima posljednjhi decenija. Tokom obraćanja u parlamentu, Peking je postavio skroman cilj rasta za ovu godinu od samo oko 5%.

"U svom trećem mandatu Xi će se morati usredotočiti na ekonomski oporavak", rekao je Willy Lam, viši saradnik u američkoj fondaciji Jamestown.

"Međutim, ako nastavi s onim što je radio - čvršća stranačka i državna kontrola nad privatnim sektorom i konfrontaciju sa Zapadom, njegovi izgledi za uspjeh neće biti ohrabrujući."

Xi je postavio temelje za još jedan mandat još 2018. godine. Tada je ukinuo ograničenja predsjedničkih mandata. Postao najmoćniji kineski čelnik od Mao Zedonga, koji je utemeljio Narodnu Republiku Kinu.

Kinesko predsjedništvo uglavnom je ceremonijalno. No, Xijeva glavna moćna pozicija pojačana je prošlog oktobra. Tada je ponovo potvrđen na još pet godina kao generalni sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije.

Tokom glasanja u petak, Xi je ležerno razgovarao s budućim premijerom Li Qiangom. On je sjedio s njegove lijeve strane i spreman je u subotu biti potvrđen na poziciju broj 2 u Kini.

To je uloga u kojoj će bivši šef stranke u Šangaju i bliski Xijevog saveznik biti zadužen za upravljanje ekonomijom.

Ukinuta politika nulte tolerancije COVID-a

Ostali zvaničnici koje je odobrio Xi također će biti izabrani ili imenovani na ključne vladine dužnosti tokom vikenda. To uključuje potpredsjednike, guvernera centralne banke i brojne druge ministre i šefove odjela.

Godišnje parlamentarno zasjedanje, prvo otkako je Kina ukinula trogodišnja ograničenja COVID-a, završit će u ponedjeljak. Tada će Xi održati govor.

Kina je iznenada ukinula nultu toleranciju COVID-a u decembru nakon neočedkivanih protesta širom zemlje protiv te politike.

Naknadni val zarazio je većinu od 1,4 milijardi ljudi u Kini. Međutim, Kina nije objavila potpuni broj smrtnih slučajeva povezanih sa koronavirosom.

Parlament je u petak također izabrao Zhao Lejia (66) za novog predsjednika parlamenta i Han Zhenga (68) za novog potpredsjednika.

Obojica su iz Xijevog prethodnog tima stranačkih čelnika u Stalnom odboru Politbiroa.

Clicky