Svijet

Kina se oglasila o navodnom špijunskom balonu iznad SAD

Kina o špijunskom balonu iznad SAD

Navodni kineski špijunski balon uočen iznad SAD je "civilni balon" koji je skrenuo s planirane rute, objavila je Kina. To je prva službena reakcija koju je Kina poslala o navodnom špijunskom balonu iznad SAD.

Američki dužnosnici rekli su kako vjeruju da je balon, viđen iznad "osjetljivih" područja, zapravo uređaj za "nadzor na velikim visinama". No, u saopćenju je kinesko ministarstvo vanjskih poslova reklo da je korišten "uglavnom u meteorološke" svrhe.

Kina u saopćenju o 'špijunskom balonu' "žali zbog nenamjernog ulaska" balona u američki zračni prostor, dodaje se u saopćenju.

Podsjetimo, Pentagon je objavio da sumnja da kineski špijunski balon leti iznad SAD već nekoliko dana. Visoki američki dužnosnici savjetovali su predsjedniku Joeu Bidenu da ga se ne obara zbog bojazni da bi krhotine mogle predstavljati sigurnosnu prijetnju. "Jasno je da je namjera ovog balona nadzor", rekao je novinarima kasno sinoć visoki dužnosnik američke odbrane.

Pentagon je pratio balon nekoliko dana dok je prolazio iznad sjevera SAD, rekao je glasnogovornik Pentagona, brigadni general Patrick Ryder. "Primjeri ovakve aktivnosti primijećeni su tokom proteklih nekoliko godina, uključujući i vrijeme prethodne administracije", rekao je.

Lebdio iznad osjetljivog područja

Balon je, kako se naveli dužnosnici, preletio Aleutske otoke na Aljasci i iznad Kanade prije nego što se u srijedu pojavio iznad grada Billingsa u saveznoj državi Montana. Upravo u toj rijetko naseljenoj američkoj saveznoj državi se nalazi jedan od tri kompleksa američkih podzemnih silosa za interkontinentalne balističke rakete Minuteman III.. To bi mogla biti, kako tvrde službenici, jedna od potencijalnih meta kineske špijunaže.

Između Kine i SAD, dvije najveće svjetske ekonomije, u zadnje vrijeme rastu napetosti zbog sukoba oko Tajvana i kineskih vojnih aktivnosti u Južnom kineskom moru. Washington prati taj balon otkako je ušao u američki zračni prostor prije nekoliko dana.

Dužnosnici su odbili reći koliko visoko balon leti, ali su priznali da je djelovao iznad civilnog zračnog prometa i ispod "svemira". Visoki američki vojni dužnosnici razmatrali su obaranje balona iznad Montane. Ali su na kraju preporučili da se to ne radi zbog potencijalnog sigurnosnog rizika od krhotina.