Vijesti

Bakir napao ljevicu, kaže da je DF svijetla tačka. Dva od tri kadra koje je nabrojao nisu iz DF-a

Predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović u intervjuu za Faktor izrazio je zabrinutost usložnjavanjem epidemiološke situacije u BiH i rekao da se plaši italijanskog scenarija.

"Zdravstveni sistem je već umoran, dugo je pod pritiskom, njegov kapacitet je skoro stoprocentno iskorišten, epidemija je prodrla i među zdravstveno osoblje. Moramo smanjiti pritisak na zdravstveni sistem, svesti broj oboljelih na izdrživu mjeru, a to nije 300 novozaraženih dnevno. Ako to ne učinimo, doći će do kolapsa, prvo najopterećenijih dijelova, a zatim i cijelog sistema. Moraju se nositi maske, i na ustima i na nosu, mora se poštovati fizička distanca, vjerovatno će trebati reducirati svaku vrstu okupljanja, naročito u zatvorenom prostoru. Bolje je biti zdrav u poluizolaciji, nego bolestan u punoj izolaciji", kazao je Izetbegović.

Govoreći o pisanju "Guardiana" koji je nedavno objavio da je bivši predsjednik SAD-a Bill  Clinton navodno pozvao bošnjačke lidere da naprave teritorijalne ustupke kako bi se završio rat u Bosni i Hercegovini, ali i da dozvole Srbima otcjepljenje rekao je da ne vjeruje u takve teorije jer ih i ratno i poratno djelovanje američke strane predvođene Clintonom, čini besmislenim.

"Amerikanci su učinili sve da rat stane i da se BiH ojača i očuva. Pod njihovom paskom se desilo ujedinjavanje Oružanih snaga, obavještajnih i graničnih službi, deseci nadležnosti su preneseni sa nivoa entiteta na državu. Aprilski paket ustavnih reformi, koji su Amerikanci osmislili, trebao je definitivno ojačati državu i dodatno oslabiti entitete. I uspostava Distrikta Brčko, koja prekida teritorijalni kontinuitet RS-a, je učinjena uz podršku američkih prijatelja.

Bitan je detalj i da se na "crnoj listi" State Departmenta nalaze političari iz RS za koje je ocijenjeno da podrivaju Dejtonski sporazum. Takve stvari ne radi strana koja planira disoluciju BiH i Dejtonski mir vidi tek kao privremenu fazu prije mirnog razlaza", kaže Izetbegović.

Najzanimljivi odgovor, pak, krije se nakon novinarskog pitanja o budžetu:

"Opozicija u FBiH je prijetila protestima ukoliko se taj dokument ne usvoji. U ponedjeljak su glasali protiv, a SDA-u su fakturisali odgovornost jer su prihvatili tekst u kojem je usvojen. Kako komentirate taj odnos, te općenitu praksu izjednačavanja odgovornosti vaše stranke sa odgovornošću SNSD-a i HDZ-a za svaki problem u BiH?", glasilo je pitanje na koje predsjednik SDA odgovara:

"Naoko, ljevičarske stranke su opozicija trojki SDA-HDZ-SNSD, izjednačavaju nas, dižu dreku, napadaju. Realno, one su opozicija i rival samo SDA-u, one su potpuno bezopasne u odnosu na HDZ i SNSD. Oni ne smiju ni "priviriti" na teritorij pod kontrolom Čovića i Dodika. Neće ni pokušati, kao što nisu pokušali ni do sada. Napast će na ono što je odbranjeno i ekonomski unaprijeđeno, na Kanton Sarajevo prije svega. Njih zanima laka borba, dobri budžeti, fotelje. Časna iznimka je Demokratska fronta. Jedina socijaldemoktarska alternativa koja ima podršku i hrvatskom korpusu je ova stranka, oličena u Željku Komšiću, Zlatku Miletiću i Mariju Nenadiću".

Nije jasno o čemu priča Izetbegović, odnosno o kojim članovima DF-a. Pogodio je samo Željka Komšića. Zlatko Miletić, doduše, bivši je DF-ovac, ali je ovu stranku napustio prije nekoliko mjeseci. Mario Nenadić premijer je Kantona Sarajevo kojeg je na tu poziciju predložio SBB.

Također nije jasno li predsjednik SDA bio dekoncentrisan dok je odgovarao na novinarska pitanja ili je pokazao da ga ne zanima ništa što je van njegove avlije

Clicky